Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní
Dnes je: piatok 20.09.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní

Dnešná Bratislava,  kedysi Prešporok, či Pressburg,  patrila k významným mestám Európy. Bola korunovačným mestom, hlavným mestom Uhorska, jej história sa vďaka archeologickým objavom posúva na obdobia pred Kristom, kedy ju obývali Kelti.

Bola aj miestom významných stretnutí a udalostí. Bezpochyby takým je aj podpis Bratislavského mieru, ktorého 218.výročie si dnes pripomíname.

Pamätná tabuľa Bratislavského mieru je osadená vo vstupnej hale Primaciálneho paláca. Do steny ju tam v roku 1905 pri príležitosti 100. výročia uzavretia zmluvy osadili obyvatelia mesta spolu s vedením mesta.  Tabuľa mala zvýrazniť význam Prešporku v histórii nielen Uhorska ale aj celej  Európy. Pôvodná tabuľa bola v maďarčine. Dnes sú tabule dve, jedna v slovenskom a druhá v nemeckom jazyku. Dal ich vyrobiť Ovidius Faust, lebo pôvodná bola odstránená po 2.svetovej vojne.

Čo však predchádzalo podpísaniu mierovej listiny a prečo práve naše mesto bolo vybraté za miesto podpisu dohody?

17.októbra 1805 vyhral Napoleon bitku pri Ulme. Otvorila sa mu tak cesta do Strednej Európy a najmä ku Viedni. Jeho vojská vošli do Viedne v noci z 13.na 14.novembra. Jeho víťazný postup mala zastaviť slávna bitka troch cisárov pri Slavkove ( Austerlitz). Ale opak bol pravdou.

Dňa 27. novembra 1805 vstúpila časť francúzskej „Veľkej armády“(Grande armée) po 13 hodinovom pochode do Prešporku.  Po prechodnom ubytovaní, doplnení zásob a oddychu odchádzajú napoleonské jednotky dňa 30. novembra 1805 z mesta, aby sa presunuli k hlavným zoskupeniam vojsk umiestneným v priestore Slavkova.

Napoleon zvíťazil 2.decembra 1805 a porazil tak spojené vojská cisára Františka (posledného nemeckého cisára a prvého rakúskeho cisára) a ruského cára Alexandra. Do svojej smrti považoval Napoleon toto víťazstvo za najcennejšie. 
Bola to už druhá prehra cisára Františka II., ktorý bol aj českým a uhorským kráľom. Hoci  Uhorsko sa snažilo byť vo vojnách s Napoleonom nezávislým, porážka pri Slavkove
katastrofálne zasiahla aj toto kráľovstvo a obzvlášť jeho bývalé sídelné a korunovačné mesto
Prešporok. Napoleon mohol teraz Európe neobmedzene diktovať svoju vôľu
a túto možnosť aj náležite využil. Do mierovej dohody dal prostredníctvom svojich zástupcov
a vyjednávačov zapracovať pre cisára Františka ponižujúce podmienky.

12. decembra1805 maršal Davoust vtiahol s 15 000 mužmi do Prešporku.  V dobe mesačného prímeria naše mesto vybrali za miesto mierových rokovaní.

Na základe podmienok zmluvy sa mala politická mapa vtedajšej Európy úplne zmeniť. Vyjednávania trvali necelý mesiac. Výsledný text podpísali zástupcovia oboch cisárov, knieža Charles Maurice Talleyrand- Périgord za Napoleona; knieža Johannn von Liechtenstein a gróf Ignác Gyulai za Františka II., dňa 26. decembra 1805 v Prešporku, v zimnej rezidencii ostrihomského arcibiskupa. Dnes ho poznáme ako sídlo primátora Bratislavy- Primaciálny palác.

Podpisom dokumentu prišiel cisár František II. o vplyv na ďalší vývoj v nemeckých krajinách. Bavorsko a Wűrtembersko sa stali kráľovstvami, ktoré mali stáť v budúcnosti na strane cisára Napoleona. Rakúsko stratilo všetky svoje územia v Taliansku, Dalmáciu, Tirolsko, Vorarlberg. Republika Batavia (Nizozemsko) a Republika Helvetia (Švajčiarsko) boli uznané za nezávislé štáty.

Text pamätnej tabule
: V tomto dome bol po slavkovskej bitke dňa 26. XII. 1805 uzavretý
bratislavský mier, ktorý odtrhnul krajine rakúskeho cisára Františka I. Benátky, Istriu,
Dalmáciu a Tirolsko, francúzskeho císara Napoleona I. Však pozdvihol na vrchol jeho moci.
Mierovú listinu podpísali so strany francúzskeho císara Talleyrand, so strany rakúskeho
císara Liechtenstein.
Na pamiatku tejto veľkej udalosti svetových dejín vpravilo obecenstvo mesta Bratislavy
z príležitosti stého výročia do steny tohoto domu pamätnú tabulu tohoto nápisu.

Vďaka tomuto mieru existuje v Paríži pomerne významná Rue Presbourg (Bratislavská ulica). Tento mier nepriamo spôsobil zánik rímskonemeckej ríše, lebo ním funkcia rímskonemeckého cisára fakticky stratila význam.

Väčšina územných presunov podľa Bratislavského mieru bola zrušená v rámci viedenského kongresu 1815, no Salzbursko zostalo dodnes súčasťou Rakúska.

Kópiu  Bratislavského mieru som spolu s našimi historikmi umiestnila do  vo výstavných sieňach Primaciálneho paláca na 1. poschodí. Stalo sa tak v decembri 2016. Bolo to v čase, keď som pôsobila ako viceprimátorka mesta Bratislavy.  Existujú len dve kópie originálneho dokumentu(faksimile) a toto je jedna z nich. Veľkú zásluhu na tom má Mirko Musil, ktorý za mnou prišiel s touto myšlienkou, lebo vedel kde sa faksimile nachádza.

MUDr.Iveta Plšeková



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 26.12.2023 | zobrazené: 1834 x |


Podobné články

• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)
• Uplynulo 497 rokov od bitky pri Moháči (29.08.2023)

Komentáre