Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Riziká klimatizácie netreba podceňovať
Dnes je: piatok 12.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Riziká klimatizácie netreba podceňovať

V lete idú klimatizácie na odbyt viac, ako v chladnejších mesiacoch. Stretnete ich v zamestnaní, obchodoch, ale mnohí si ich kupujú aj domov.

 

Klimatizácia má ale aj mnoho rizík. Treba ich zvážiť skôr, než si ju doma namontujete.

 

Niektorí dospelí, ale aj deti totiž neznášajú zmeny teplôt veľmi dobre. Striedavý pobyt v teple a chlade môže spôsobiť angíny, zápaly nosa, soplíky, kašeľ, astmu, zhoršenie alergií alebo ich dokonca spustiť. Časť ľudí reaguje suchými a podráždenými očami. Pobyt v klimatizovaných priestoroch môže vyvolať aj bolesti kĺbov, hlavy a bolesti krčnej chrbtice.

 

Pri správnom používaní klimatizácie sa môžu prípadné zdravotné problémy zmierniť alebo im možno úplne predísť. Základom úspechu je, že medzi vnútorným a vonkajším prostredím nesmie byť príliš vysoký teplotný rozdiel. Veľa ľudí nastavuje klimatizáciu na nízke teploty okolo dvadsať a menej stupňov. Ľudské telo oveľa lepšie znáša teplotný rozdiel iba 5 až 7 stupňov Celzia. Ak je teda vonku 33 stupňov, potom by klimatizácia mala byť nastavená maximálne na 26 stupňov.

 

Výrazné teplotné rozdiely škodia najmä deťom. Deti by preto nemali tráviť čas v priestoroch, kde je teplota oproti vonkajšiemu prostrediu nižšia o viac ako sedem stupňov. Zdá sa vám sedemstupňový rozdiel malý? Radšej, ako ďalšie znižovanie teploty v miestnosti, použite napríklad otočný ventilátor. Ani v klimatizovaných priestoroch nezabúdajte na pitný režim.

 

Len čo je niekde klimatizácia, ľudia zabúdajú vetrať. Vetranie predchádza bolestiam hlavy, únave a nesústredenosti. V klimatizovaných priestoroch človek navyše necíti takú silnú potrebu piť ako pri pobyte vonku. Medzi nesporné výhody klimatizácie patrí možnosť upravovať vlhkosť vzduchu v miestnosti.

 

Mnoho klimatizačných systémov sa vyrába s ohľadom na alergikov. Filtre, ktoré sú súčasťou klimatizácií, dokážu zachytiť miniatúrne častice ako prach, cez plazmové filtre neprejdú dokonca ani baktérie alebo plesne. Biofiltre zase sterilizujú vzduch, ionizátory chemickými reakciami zlikvidujú nepríjemné pachy. Ak je klimatizácia pravidelne čistená, netreba sa obávať šírenia chorôb klimatizačným systémom.

 Autor: Petrzalcan | 13.08.2013 | zobrazené: 2420 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre