Podľa informácií, ktoré v uplynulých dňoch dostal na vedomie aj Stavebný úrad Petržalka, Krajská prokuratúra Bratislava vyhovela podnetu mestskej časti Bratislava-Petržalka (v zastúpení starostu Jána Hrčku) na podanie protestu voči rozhodnutiu Okresného úradu Bratislava (v zastúpení vedúceho odboru výstavby a bytovej politiky Tomáša Mateičku) ohľadom projektu „Prevádzkové objekty A+B“ od stavebníka Lotus design s.r.o.
Krajská prokuratúra tak podala na základe podnetu našej samosprávy protest, ktorým žiada rozhodnutie okresného úradu v tomto prípade zrušiť ako NEZÁKONNÉ.
Okresný úrad však protestu prokurátora nevyhovel a odstúpil ho na rozhodnutie nadriadenému orgánu, ktorým je Ministerstvo dopravy SR. Práve rezortu dopravy smeroval aj ďalší podnet našej samosprávy v tejto veci na preskúmanie rozhodnutia okresného úradu, o ktorom doteraz tiež rozhodnuté nebolo
Vzhľadom na tento protest prokurátora má ale naša mestská časť za to, že úsek stavebnej agendy okresného úradu v júli 2022 stavebníkovi Lotus design s.r.o.
NEOPRÁVNENE zmenil zamietavé stanovisko petržalského stavebného úradu z januára 2022 na povolenie zmeny stavby pred dokončením, čím v rozpore s platnou legislatívou povolil zmenu funkčného využitia budov „Prevádzkové objekty A+B“.
Z dvoch plánovaných prevádzkových objektov (určených na podnikanie) tak urobil dva bytové domy (určené primárne na trvalé bývanie), čo je – okrem iného a podľa petržalského stavebného úradu i magistrátu – v rozpore s územným plánom Bratislavy i zásadami správneho konania.
Účastníkom stavebného konania totiž okresný úrad de facto svojvoľne odňal možnosť uplatniť námietky a pripomienky i možnosť podať voči rozhodnutiu odvolanie, nakoľko rozhodnutie odvolacieho orgánu je považované za konečné.
„Prevádzkové objekty A+B“ – so stavebným povolením ešte z roku 2006 – majú vyrásť na Panónskej ulici oproti daňovému úradu pri železničnej trati. Nateraz sa tak zdá, že našej samospráve sa podarilo minimálne zdržať, ideálne zastaviť ďalšiu bytovú výstavbu v našom katastri, ktorá sa snaží obchádzať platné pravidlá.
Spomínané rozhodnutie krajskej prokuratúry je však dôležité aj pre ľudí, ktorí si kúpili alebo plánujú kúpiť „byty“ alebo „apartmány“ v jednej z budov developerského projektu spoločnosti VI GROUP s aktuálnym názvom „Septimo II – Bytysis“ (bytová budova) na Gogoľovej ulici v Petržalke.
Prečo? Pretože táto stavba bola pôvodne povolená pod názvom „Septimo II – Offices“ (prevádzková budova).
Stavebný úrad Petržalka presne pred rokom – ešte 1. februára 2022, obdobne ako v prípade „Prevádzkové objekty A+B“ z dielne Lotus design s.r.o. – ZAMIETOL žiadosť spoločnosti VI GROUP o povolenie zmeny stavby „Polyfunkčný objekt Septimo II – Offices“ pred jej dokončením z polyfunkčného objektu (určeného na administratívu) na bytový dom (určený na trvalé bývanie).
Okresný úrad Bratislava však – znova v zastúpení svojho vedúceho odboru výstavby a bytovej politiky – 9. novembra 2022 ako odvolací orgán toto rozhodnutie petržalského stavebného úradu opäť zmenil tak, že zmenu tejto stavby ako odvolací orgán povolil.
A podľa našej mestskej časti tak učinil rovnakým SVOJVOĽNÝM spôsobom, ako tomu bolo v prípade spomínaného projektu „Prevádzkové objekty A+B“, čiže podľa obsahu protestu krajskej prokuratúry v rozpore so zákonom.
Naša samospráva tak v zastúpení svojho starostu podáva ďalší podnet na podanie protestu prokurátora voči – podľa nás – rovnako neoprávnenému rozhodnutiu Okresného úradu Bratislava v prospech projektu „Septimo II – Offices“.
Existuje totiž veľký predpoklad, že na základe protestu prokurátora bude zrušené aj toto rozhodnutie okresného úradu, ktorým bola administratívna budova zmenená na bytový dom, čo petržalskému stavebnému úradu znemožní vydať aj – developerom už avizované – kolaudačné rozhodnutie na „byty“.
V tomto kontexte preto mestská časť považuje za potrebné UPOZORNIŤ pri oboch developerských projektoch potenciálnych kupujúcich i širokú verejnosť na možný problém s kolaudáciou týchto administratívnych priestorov ako bytov či apartmánov, a na to naviazaných možných problémov.
Nehovoriac o tom, že výstavba bytov bez príslušnej občianskej vybavenosti (základné a materské školy, obchody, služby, športoviská,…) v daných územiach zhorší štandard a zdravý spôsob života jej súčasných i budúcich obyvateľov.
Zdroj: mestská časť Petržalka