Dnes je: pondelok 25.10.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň občianskeho práva

Devínske vinobranie

V sobotu nás čaká Devínske ríbezľové vinobranie 2021. Je aj oslavou 100-ročnej tradície ríbezláku, ktorý vznikol v roku 1921 zásluhou Devínčana Aloisa Sonntaga.

 

Čaká vás víno a burčiak z ríbezlí aj hrozna najrôznejšie dobroty hlavne od malých producentov a viacero dôkladne vybraných hudobných skupín a sólistov na pódiu. Podujatie vzniklo spojením dvoch tradičných akcií: Ríbezľový Devin a Tradičné devínske vinobranie.

 

Hudobný program je pestrý. Úvod bude patriť súboru Salamander 80’s Orchestra a ich cover verziám. Orchester Jeana Valjeana je nová hviezda slovenskej scény a o 16:00 rozpumpuje aj vinobranie svojim energickým funkom. Traja vynikajúci hudobníci – Peter Luha, Marian Jaslovský a Andrej Jeriga predvedú verzie známych aj menej známych skladieb v originálnej podobe. M.U.S – Michaela Husárová je pozoruhodná speváčka a jej komorné vystúpenie bude nepochybným prínosom podujatia. Záver bude patriť dobre známemu Preßburger Klezmer Bandu, pretože klezmer patrí k Prešporku tak, ako ríbezlák.

Aj gastronomická časť vinobrania sa vyhýba obvyklým zvyklostiam takýchto podujatí. Bratislavská kaviareň Franz Xaver Messerschmidt príde so širokou ponukou zmrzlín a sorbetov s akcentom na ríbezľové. Mari Kiri Bistro pripraví širokú ponuku vinárskych dobrôt a špecialít spod viechy. Chez Amélie crêperie ponúkne legendárne bretónske palacinky s originálnymi plnkami, v ponuke budú aj s ríbezľovým džemom. Kváskové & Láskové je pekáreň, ktorá pečie poctivé produkty. Špeciálne pripravili aj ríbezľové dobroty, ale ponúknu aj slané jedlá, napríklad podplameníky. Doriscookies príde s obľúbenými koláčikmi. Nebudú chýbať ani syry a mäsové produkty.

 

 

Devín je starobylé vinárske mestečko s históriou vinohradníctva siahajúcou do 2. st. p. n. l.. V stredoveku vraj bolo devínske víno výnimočne dobré a vychýrené, takže ho v roku 1688 cisár Leopold dovolil predávať v sudoch pod ochrannou známkou. Zaslúžili sa o to najmä výborné prírodné podmienky – mimoriadne vhodné podložie, ideálna orientácia svahov Devínskej Kobyly na juhozápad a blízkosť veľkej rieky Dunaj, ktoré z Devínskej Kobyly robia jedinečný vinársky terroir.

 

Od roku 1921 sa Devín stal široko-ďaleko známy aj novým druhom vína – ríbezľovým. O vznik tohto regionálneho fenoménu sa zaslúžil Devínčan Alois Sonntag, ktorý využil prebytok ríbezlí pestovaných na Devínskej Kobyle a založil veľkovýrobu ríbezľového vína, ktoré sa rýchlo stalo tradičnou regionálnou špecialitou. Na vinobraní si pripomenieme 100. výročie tohto výnimočného gastropríbehu.

 

Vzhľadom na aktualizované nariadenie vlády SR z 10. augusta 2021 presunuli organizátori podujatie do uzavretého areálu záhradnej reštaurácie THEBENER (Devínska viecha sv. Urbana), kde sa často konajú vinárske podujatia devínskych vinárov a je možné zabezpečiť plnenie bezpečnostných a zdravotných opatrení pre návštevníkov aj v prípade, že by v čase podujatia svietil oranžový semafor. Pred vstupom do areálu bude k dispozícii zdravotná služba, ktorá v prípade potreby bude návštevníkom poskytovať aj rýchle COVID- testy.Autor: Petrzalcan | 03.09.2021 | zobrazené: 316 x |


Podobné články

• Night run aj Biela noc (18.09.2021)
• Na kolesách proti rakovine (09.09.2021)
• Chcete spoznať veľký Draždiak? (06.08.2021)
• Matadorka aj plaváreň sú už otvorené (20.06.2021)
• Nová cyklotrasa v Petržalke (02.01.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(13)

Určite nie
(18)

Len čiastočne
(11)


spolu 65 hlasov
/