Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Boj s komármi vraj mesto zvládne tento rok lepšie
Dnes je: piatok 12.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Boj s komármi vraj mesto zvládne tento rok lepšie

Bratislava v roku 2019 pristúpila k regulácii komárov prostredníctvom biologického larvicídu BTI. Narozdiel od chemických postrekov, ktoré majú dokázané škodlivé dopady na zdravie ľudí aj životné prostredie, BTI iným živočíchom neškodí a je možné ho používať aj v lokalitách s vyšším stupňov ochrany.

BTI navyše ničí komáre už v štádiu larvy, čiže skôr ako sa z nich vyliahnu štípajúce komáre. Naopak, chemické postreky sa používajú plošne až v momente, keď vyliahnuté komáre už sú kalamitne premnožené.

V rokoch 2019 a 2020 však nový prístup mesta prišiel neskoro a v mnohých mestských častiach i obciach na Záhorí došlo k premnoženiu komárov a občania sa sťažovali na oklieštené možnosti pobytu v prírode.

Mesto to vysvetľuje takto: Počas sezóny 2019 napriek zabezpečeniu BTI chýbal mestu podrobnejší monitoring liahnisk, na základe ktorého by bolo možné tento prípravok včas aplikovať. Minulý rok tak nastal napriek monitoringu v dôsledku prívalových dažďov a vysokých teplôt enormný výskyt komárov v Bratislave aj v susedných obciach v Rakúsku. Hlavný nedostatok bol fakt, že mesto nemohlo zasiahnuť larvicídom BTI letecky, kedy by plošne ošetrilo aj rozsiahle ťažko dostupné plochy.

Tento rok mesto už bude môcť aplikovať BTI aj zo vzduchu prostredníctvom dronov a v prípade zaplavenia inundačných území aj pomocou helikoptéry z Rakúska. V kritickom momente výskytu lariev tak budeme môcť zasiahnuť výrazne viac liahnisk na väčšej ploche. Dostupnejšie liahniská budú naďalej ošetrené prostredníctvom pozemných tímov.

Na výkon monitoringu prostredníctvom dobrovoľníkov aj samotnú aplikáciu BTI dohliada nový koordinátor regulácie komárov v Bratislave. Oproti minulému roku, keď monitoring vykonával tím 5 odborníkov, tento rok sa do monitorovania liahnisk, ktoré je kľúčové pre správne načasovanie aplikácie BTI, zapojí aj približne 200 zaškolených dobrovoľníčok a dobrovoľníkov, tzv. lovcov komárov, ktorí vzorky zaznamenávajú prostredníctvom aplikácie vyvinutej v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom. Keďže v prípade klimatických podmienok ideálnych na liahnutie zotrváva komár v larválnom štádiu len niekoľko dní, je mimoriadne dôležité, aby sme v priebehu niekoľkých dní zmonitorovali stovky liahnisk.

Zdroj: mesto BratislavaAutor: Petrzalcan | 05.06.2021 | zobrazené: 1545 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre