Dnes je: pondelok 26.07.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: - Ak je teplý svätý Jakub - studené sú Vianoce.

Bajo je symbolom a precedensom

Stavanie v okolí Sadu Janka Kráľa má zástancov i odporcov. O vývoji v kauze Bajo sme sa porozprávali v Pavlom Nechalom, jedným s účastníkov konania.

 

Stavba Bajo sa stala symbolom občianskeho odporu voči stavaniu v blízkosti Sadu Janka Kráľa. Vnímate to rovnako?

Bajo je istým spôsobom symbolické. Poukazuje na to, že napriek enormnému úsiliu občanov sú predstavitelia územnej samosprávy schopní konať v rozpore s názormi, ktoré dokonca aj sami formálne podporujú. Najskôr bol pozemok napriek nesúhlasu predaný s prísľubom nízkej zástavby a po niekoľkých rokoch neplatí už ani táto podmienka. Symbolická je stavba aj z toho hľadiska, že v okolí sú ďalšie projekty, ktoré schválením Baja získajú významný argument na svoje zväčšovanie.

 

Prečo ste sa stali účastníkom konania a čo z toho vyplýva pre Vás?

Na konci roku 2008 sme kúpili  od pôvodného majiteľa (občana Veľkej Británie)takmer dokončený byt v projekte, ktorý je dotknutý výstavbou Bajo. Dostupná dokumentácia ako aj vyjadrenie developera hovorili, že na uvedenom pozemku sa bude stavať iba nízkopodlažná nehnuteľnosť. Pokus o vydanie územného rozhodnutia pre Bajo sme preto vnímali ako bezprecedentnú aroganciu nielen developera ale aj predstaviteľov mestskej časti Petržalka. Nakoľko mestská časť začala územné konanie bez splnenia zákonných požiadaviek.

 

Kauza je dlhodobá. Je normálne aby konanie trvalo tak dlho? Nejde o naťahovanie času?

Doterajšie rozhodnutia pre danú oblasť (napr. urbanistická štúdia z roku 1995 alebo povolenia pre  bývalý štadión Artmédia) dovoľujú výstavbu maximálne do výšky korún stromov v Sade Janka Kráľa. Takýto projekt na danom území nemá čo robiť. Rovnako sa vyjadril aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Na druhej strane súčasný majiteľ pozemku predkladá návrhy, ktoré sú podstatne vyššie. Ukončiť tento stav by mohlo obstaranie územného plánu zóny, ktoré by presne určilo parametre ďalšej výstavby.

 

Aký je momentálny stav ?

Územný plán mesta reguluje na danom území priemernú zastavanosť. Keďže v posudzovanom bloku už stojí 19 poschodová budova bola veľká časť objemovo výškovej kapacity vyčerpaná. Mestská časť Petržalka bezprecedentne prerušila konanie na neurčito a čaká na zmenu nesúhlasného stanoviska magistrátu. Podľa mojich vedomostí by povolenie vyžadovalo zmenu územného plánu mesta, práve z dôvodu jedného bloku pre dve stavby. Na magistráte prebiehajú rokovania, o ktorých nie je verejnosť informovaná.  Stretávame sa s pomerne veľkou neochotou Ing. Kulmanovej z magistrátu informovať o aktuálnom stave.

 

 Autor: Petrzalcan | 23.03.2013 | zobrazené: 2599 x |


Podobné články

• Spomienka na Vlada Dolinaya a Zuzku (25.07.2021)
• Poslanci odmietli rokovať o lokalitách určených na výstavbu nájomných bytov v Petržalke. (19.05.2021)
• Ošetrovanie stromov (23.04.2021)
• Čistenie a značenie petržalských parkovísk od 12. apríla. (11.04.2021)
• Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad (28.11.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Kam sa chodíte v lete kúpať v Petržalke?

Na Draždiak
(7)

Na Matadorku
(5)

Len na krytú plaváreň
(2)

Kombinujem všetky možnosti
(5)

Nechodím sa kúpať nikam
(13)


spolu 32 hlasov
/