Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Začiatok školského roka a prvé povinnosti v súvislosti s koronou
Dnes je: sobota 13.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Začiatok školského roka a prvé povinnosti v súvislosti s koronou

Začína nový školský rok 2020/21. Je výnimočný, poznačený korona krízou. Deti a študenti nastupujú do škôl po 6 mesačnej pauze. Mnohí mali vyučovanie online, no samotná návšteva školy, stretnutia s priateľmi a vyučovanie v kolektíve absentovali.

 

Do školy sa vráti viac ako  693 000 žiakov.

Na školách budú platiť viaceré hygienické opatrenia. Návrat do škôl je povinný pre všetkých žiakov základných a stredných škôl.

Do základných škôl nastúpi cca  498 000 žiakov, z toho je viac ako 59 000 prváčikov.

Rezort školstva prezentoval, že školy v prípade šírenia ochorenia COVID-19 nechce zatvárať celoplošne, ale len lokálne. Ministerstvo vypracovalo pre školy manuál opatrení.

 

Školy sa budú riadiť aj semaforom, ktorý má zelenú, oranžovú a červenú fázu. Zelená bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy.

Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

 

Pri nástupe do školy bude na vstupných dverách do školy umiestnený oznam, za akých podmienok môžu žiaci, sprevádzajúce osoby a zákonní zástupcovia vstúpiť do školy.

Školáci musia mať pripravené aj dva podpísané dokumenty. Prvým je zdravotný dotazník, ktorý sa odovzdáva pri prvom nástupe žiaka do školy.

Rodič vo vyhlásení informuje o tom, či žiak vycestoval v termíne od 17. augusta do 1. septembra mimo územia Slovenska a tiež, či sa dieťa v danom čase zúčastnilo na hromadnom podujatí.

 

Ak rodič odpovedal na jednu z dvoch otázok áno, musí do 16. septembra sledovať zdravotný stav školáka, ako aj osôb v jednej domácnosti.

Podpísať sa tiež musí i to, že sa u žiaka neprejavujú príznaky akútneho ochorenia a nebola mu nariadená karanténa.

Rovnako sa to týka aj osôb, ktoré s dieťaťom žijú v spoločnej domácnosti. Druhým dokumentom je vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa.

Žiaci prvého stupňa nemusia nosiť rúška v triedach, ministerstvo im to však odporúča. Povinné je však pre všetkých žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov.

Pedagogickí, odborní a nepedagogickí zamestnanci ich mať musia alebo môžu využiť ochranné štíty. Žiaci musia mať k dispozícii dve rúška, aby v prípade poškodenia jedného mohli použiť náhradné.

 

Prvé dva týždne sa na školách bude vykonávať aj ranný filter. Školy budú mať vo svojich priestoroch vytvorenú aj izolačnú miestnosť v prípade, že by sa u niektorého z detí prejavili príznaky ochorenia COVID-19.

Ministerstvo školstva odporúča vyučovať ucelene v triedach, upozorňuje tiež na to, že nie je vhodné, aby sa žiaci prechádzali počas prestávky po chodbách.

V priestoroch školy a najmä v triedach sa bude častejšie vetrať a upratovať, dôležitá je aj dezinfekcia.

Zdroj: TASRAutor: Petrzalcan | 02.09.2020 | zobrazené: 1588 x |


Podobné články

• Záujemcovia o dotáciu mesta majú šancu do 21.mája (09.05.2023)
• Ako sme budovali komunitnú záhradu pre dve generácie (06.11.2022)
• Situácia v petržalských škôlkach (12.10.2022)
• Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach (13.04.2022)
• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)

Komentáre