Dnes je: piatok 03.12.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
1.december- Svetový deň boja proti AIDS

Začiatok školského roka a prvé povinnosti v súvislosti s koronou

Začína nový školský rok 2020/21. Je výnimočný, poznačený korona krízou. Deti a študenti nastupujú do škôl po 6 mesačnej pauze. Mnohí mali vyučovanie online, no samotná návšteva školy, stretnutia s priateľmi a vyučovanie v kolektíve absentovali.

 

Do školy sa vráti viac ako  693 000 žiakov.

Na školách budú platiť viaceré hygienické opatrenia. Návrat do škôl je povinný pre všetkých žiakov základných a stredných škôl.

Do základných škôl nastúpi cca  498 000 žiakov, z toho je viac ako 59 000 prváčikov.

Rezort školstva prezentoval, že školy v prípade šírenia ochorenia COVID-19 nechce zatvárať celoplošne, ale len lokálne. Ministerstvo vypracovalo pre školy manuál opatrení.

 

Školy sa budú riadiť aj semaforom, ktorý má zelenú, oranžovú a červenú fázu. Zelená bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy.

Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

 

Pri nástupe do školy bude na vstupných dverách do školy umiestnený oznam, za akých podmienok môžu žiaci, sprevádzajúce osoby a zákonní zástupcovia vstúpiť do školy.

Školáci musia mať pripravené aj dva podpísané dokumenty. Prvým je zdravotný dotazník, ktorý sa odovzdáva pri prvom nástupe žiaka do školy.

Rodič vo vyhlásení informuje o tom, či žiak vycestoval v termíne od 17. augusta do 1. septembra mimo územia Slovenska a tiež, či sa dieťa v danom čase zúčastnilo na hromadnom podujatí.

 

Ak rodič odpovedal na jednu z dvoch otázok áno, musí do 16. septembra sledovať zdravotný stav školáka, ako aj osôb v jednej domácnosti.

Podpísať sa tiež musí i to, že sa u žiaka neprejavujú príznaky akútneho ochorenia a nebola mu nariadená karanténa.

Rovnako sa to týka aj osôb, ktoré s dieťaťom žijú v spoločnej domácnosti. Druhým dokumentom je vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa.

Žiaci prvého stupňa nemusia nosiť rúška v triedach, ministerstvo im to však odporúča. Povinné je však pre všetkých žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov.

Pedagogickí, odborní a nepedagogickí zamestnanci ich mať musia alebo môžu využiť ochranné štíty. Žiaci musia mať k dispozícii dve rúška, aby v prípade poškodenia jedného mohli použiť náhradné.

 

Prvé dva týždne sa na školách bude vykonávať aj ranný filter. Školy budú mať vo svojich priestoroch vytvorenú aj izolačnú miestnosť v prípade, že by sa u niektorého z detí prejavili príznaky ochorenia COVID-19.

Ministerstvo školstva odporúča vyučovať ucelene v triedach, upozorňuje tiež na to, že nie je vhodné, aby sa žiaci prechádzali počas prestávky po chodbách.

V priestoroch školy a najmä v triedach sa bude častejšie vetrať a upratovať, dôležitá je aj dezinfekcia.

Zdroj: TASRAutor: Petrzalcan | 02.09.2020 | zobrazené: 821 x |


Podobné články

• Voľné miesta v školkach (16.09.2021)
• Aká je situácia s miestami v MŠ v Petržalke? (03.06.2021)
• Prijímanie detí do MŠ (28.04.2021)
• Má vaše dieťa záujem o základnú umeleckú školu? (15.04.2021)
• Uvoľňovanie opatrení a výučba na stredných školách (14.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(71)

Skôr nie
(36)

Určite nie
(49)

Len čiastočne
(38)


spolu 194 hlasov
/