Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach
Dnes je: sobota 22.06.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach

Problém nedostatku miest pre deti vo verejných materských školách sa aktuálne dotýka mnohých miest a obcí na Slovensku, obzvlášť hlavného mesta, kde dopyt už roky výrazne prevyšuje ponuku.

S problémom  sa pasuje aj mestská časť Bratislava-Petržalka, ktorá však strategicky a dlhodobo navyšuje kapacity svojich materských škôl úspornejším a efektívnejším spôsobom ako výstavbou – rekonštrukciou už existujúcich priestorov.

Taktika premeny bývalých školníckych bytov alebo práčovní na nové triedy sa Petržalke osvedčila aj v praxi. V posledných troch rokoch sa jej podarilo miesta vo verejných škôlkach navýšiť celkovo o sedem tried pre viac ako 150 detí.

Najľudnatejšia bratislavská samospráva je aktuálne zriaďovateľom 25-tich materských škôl, ktoré navštevuje takmer tritisíc detí. Každým rokom ale počet záujemcov o umiestnenie detí rastie, keďže rodičmi sa stávajú počtom silné ročníky a väčší dopyt spôsobil aj súčasný prílev ukrajinských utečencov na Slovensko.

„V školskom roku 2021/2022 sme napríklad nedokázali prijať viac ako 640 detí vo veku od troch rokov, avšak dodatočne sme ich v septembri prijali 145. Čo sa týka detí ukrajinských odídencov, vzhľadom na naplnené kapacity sme dokázali prijať maximálne 20 detí a viac voľných miest nazvyš nemáme,“ vysvetľuje vedúca predprimárneho a primárneho vzdelávania mestskej časti Katarína Brťková.

V minulosti však bola štatistika neprijatých detí do petržalských verejných materských škôl ešte horšia a postupne sa výrazne situácia zlepšuje. Čo sa týka nových miest v škôlkach v celej Bratislave, práve Petržalka otvorila v uplynulých rokoch viac ako polovicu z nich.

Na aprílovom zasadnutí petržalského miestneho zastupiteľstva poslanci navyše podporili návrhy na zapojenie mestskej časti do výzvy z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Spolu s návrhom schválili aj spolufinancovanie vo výške päť percent z celkových nákladov na plánované projekty.

V rámci výzvy sa bude mestská časť uchádzať o dotáciu na prestavbu školníckych bytov na triedy v MŠ Bohrova 1, MŠ Ševčenkova 35 a MŠ Pifflova 10, ktoré počítajú s vytvorením troch tried s kapacitou viac ako 70 detí.

V prípade, že nezískame finančnú podporu zo štátu, kompletnú rekonštrukciu zrealizujeme z vlastných zdrojov. Náklady na tieto projekty by sa mali dohromady vyšplhať na viac ako 300-tisíc eur, ktoré poslúžia na stavebné práce, spracovanie projektovej dokumentácie a zariadenie novej triedy nevyhnutným nábytkom.

Mimo výzvy tiež mestská časť plánuje vytvoriť prestavbou školníckeho bytu ďalšiu novú triedu v MŠ Šustekova pre 20 detí a nová trieda by mala vzniknúť aj v MŠ Bzovícka s kapacitou ďalších 25 detí.

Dokopy by tak v najbližšej dobe mohla Petržalka vďaka vlastným projektom a pomoci zo štátu prijať do svojich materských škôl zhruba o 115 detí viac.

V januári tohto roka sprevádzkovala mestská časť už v poradí 25. materskú školu na Turnianskej ulici pre 84 detí. A v školskom roku 2022/2023 plánuje do siete školských zariadení v jej pôsobnosti zaradiť ďalšie dve nové materské školy.

 

Prvú v Slnečniciach a druhú v objekte bývalej MŠ Fedinova, ktorú má Petržalka majetkovo vo svojom vlastníctve.

Pôvodne jej priestory prenajímala detským jasliam Kľúčik a spoločnosti JOY ZONE zameranej na podporné aktivity pre rodičov. Do konca augusta bude priestory využívať aj nezisková organizácia Vysnívaný domov, ktorá funguje ako súkromná materská škola a domov sociálnych služieb. Následne plánuje Petržalka prestavbu na novú materskú školu.

Koncom minulého roka schválili miestni poslanci aj odkúpenie novostavby v Slnečniciach za účelom vytvorenia materskej školy pre približne 68 detí. Spolu so škôlkou vznikne v areáli MŠ aj moderné ihrisko s inkluzívnymi prvkami.

Vedenie mestskej časti aktuálne rokuje s developerom Slnečníc aj o podmienkach pre vybudovanie základnej a dokonca i strednej školy a inej verejnej občianskej vybavenosti, čím by vznikla vôbec prvá združená materská, základná a stredná škola v Petržalke.

zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 13.04.2022 | zobrazené: 1780 x |


Podobné články

• Záujemcovia o dotáciu mesta majú šancu do 21.mája (09.05.2023)
• Ako sme budovali komunitnú záhradu pre dve generácie (06.11.2022)
• Situácia v petržalských škôlkach (12.10.2022)
• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)
• Škôlka v zóne Slnečnice (18.12.2021)

Komentáre