Dnes je: sobota 01.10.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň vegetariánov

Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach

Problém nedostatku miest pre deti vo verejných materských školách sa aktuálne dotýka mnohých miest a obcí na Slovensku, obzvlášť hlavného mesta, kde dopyt už roky výrazne prevyšuje ponuku.

S problémom  sa pasuje aj mestská časť Bratislava-Petržalka, ktorá však strategicky a dlhodobo navyšuje kapacity svojich materských škôl úspornejším a efektívnejším spôsobom ako výstavbou – rekonštrukciou už existujúcich priestorov.

Taktika premeny bývalých školníckych bytov alebo práčovní na nové triedy sa Petržalke osvedčila aj v praxi. V posledných troch rokoch sa jej podarilo miesta vo verejných škôlkach navýšiť celkovo o sedem tried pre viac ako 150 detí.

Najľudnatejšia bratislavská samospráva je aktuálne zriaďovateľom 25-tich materských škôl, ktoré navštevuje takmer tritisíc detí. Každým rokom ale počet záujemcov o umiestnenie detí rastie, keďže rodičmi sa stávajú počtom silné ročníky a väčší dopyt spôsobil aj súčasný prílev ukrajinských utečencov na Slovensko.

„V školskom roku 2021/2022 sme napríklad nedokázali prijať viac ako 640 detí vo veku od troch rokov, avšak dodatočne sme ich v septembri prijali 145. Čo sa týka detí ukrajinských odídencov, vzhľadom na naplnené kapacity sme dokázali prijať maximálne 20 detí a viac voľných miest nazvyš nemáme,“ vysvetľuje vedúca predprimárneho a primárneho vzdelávania mestskej časti Katarína Brťková.

V minulosti však bola štatistika neprijatých detí do petržalských verejných materských škôl ešte horšia a postupne sa výrazne situácia zlepšuje. Čo sa týka nových miest v škôlkach v celej Bratislave, práve Petržalka otvorila v uplynulých rokoch viac ako polovicu z nich.

Na aprílovom zasadnutí petržalského miestneho zastupiteľstva poslanci navyše podporili návrhy na zapojenie mestskej časti do výzvy z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Spolu s návrhom schválili aj spolufinancovanie vo výške päť percent z celkových nákladov na plánované projekty.

V rámci výzvy sa bude mestská časť uchádzať o dotáciu na prestavbu školníckych bytov na triedy v MŠ Bohrova 1, MŠ Ševčenkova 35 a MŠ Pifflova 10, ktoré počítajú s vytvorením troch tried s kapacitou viac ako 70 detí.

V prípade, že nezískame finančnú podporu zo štátu, kompletnú rekonštrukciu zrealizujeme z vlastných zdrojov. Náklady na tieto projekty by sa mali dohromady vyšplhať na viac ako 300-tisíc eur, ktoré poslúžia na stavebné práce, spracovanie projektovej dokumentácie a zariadenie novej triedy nevyhnutným nábytkom.

Mimo výzvy tiež mestská časť plánuje vytvoriť prestavbou školníckeho bytu ďalšiu novú triedu v MŠ Šustekova pre 20 detí a nová trieda by mala vzniknúť aj v MŠ Bzovícka s kapacitou ďalších 25 detí.

Dokopy by tak v najbližšej dobe mohla Petržalka vďaka vlastným projektom a pomoci zo štátu prijať do svojich materských škôl zhruba o 115 detí viac.

V januári tohto roka sprevádzkovala mestská časť už v poradí 25. materskú školu na Turnianskej ulici pre 84 detí. A v školskom roku 2022/2023 plánuje do siete školských zariadení v jej pôsobnosti zaradiť ďalšie dve nové materské školy.

 

Prvú v Slnečniciach a druhú v objekte bývalej MŠ Fedinova, ktorú má Petržalka majetkovo vo svojom vlastníctve.

Pôvodne jej priestory prenajímala detským jasliam Kľúčik a spoločnosti JOY ZONE zameranej na podporné aktivity pre rodičov. Do konca augusta bude priestory využívať aj nezisková organizácia Vysnívaný domov, ktorá funguje ako súkromná materská škola a domov sociálnych služieb. Následne plánuje Petržalka prestavbu na novú materskú školu.

Koncom minulého roka schválili miestni poslanci aj odkúpenie novostavby v Slnečniciach za účelom vytvorenia materskej školy pre približne 68 detí. Spolu so škôlkou vznikne v areáli MŠ aj moderné ihrisko s inkluzívnymi prvkami.

Vedenie mestskej časti aktuálne rokuje s developerom Slnečníc aj o podmienkach pre vybudovanie základnej a dokonca i strednej školy a inej verejnej občianskej vybavenosti, čím by vznikla vôbec prvá združená materská, základná a stredná škola v Petržalke.

zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 13.04.2022 | zobrazené: 851 x |


Podobné články

• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)
• Škôlka v zóne Slnečnice (18.12.2021)
• Voľné miesta v školkach (16.09.2021)
• Aká je situácia s miestami v MŠ v Petržalke? (03.06.2021)
• Prijímanie detí do MŠ (28.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(16)

Nie, volieb sa nezúčastním
(15)


spolu 73 hlasov
/