Dnes je: utorok 09.08.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
9.august- Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Vallo navrhuje zvýšenie dane o 100%

Dnes Matúš Vallo,  primátor Hlavného mesta SR Bratislavy,  predstúpil dnes pred novinárov  a spolu so starostami takmer všetkých mestských častí oznámil, že v Bratislave budú od budúceho roka vyššie sadzby dane z nehnuteľností.

 

Pri návrhu na zvýšenie dane z nehnuteľnosti v minulom volebnom období, bol primátor Nesrovanal hnaný do kúta a obviňovaný zo všetkého nekalého. Predseda najväčšieho Bratislavského klubu Ján Budaj, ktorého klub návrh nepodporil, obvinil vedenie mesta z dohôd s Robertom Ficom a primátora zo zbabelosti a rozhodnutia nebojovať s vládou Roberta Fica a vyberať peniaze od ľudí. Podľa Budaja nemal Nesrovnal odvahu pýtať od vlády spravodlivé prerozdeľovanie daní ani dvahu urobiť poriadok v mestských podnikoch. Dokonca vyhlásil, že na Magistráte :  „frčia peniaze na public relation, prezentáciu vedenia, konkrétne primátora, ale keď chýbajú, idú sa zvýšiť dane.“ 

Dnes, pri opätovnom návrhu zvýšenia dane z nehnuteľnosti sú poslanci klubu, kde je aj Ján Budaj ticho. Poslanci dokonca len nedávno zvýšili primátorovi plat na 6048€, čo je plat, o ktorom doteraz žiadny primátor ani nechyroval. Nesrovnal mal plat 4500€, potom mu poslanci znížili plat na 3300€ a ku koncu obdobia mal 3416€.

 

Na poslednom tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva 12.12., bude predložený spoločný návrh na zvýšenie sadzby tejto dane. Sadzba tejto dane by sa mala po novom v prípade bytov a rodinných domov pohybovať v rozmedzí 1-1,15€/m2 plochy podľa lokality. Vallo na tlačovej konferencii uviedol, že ide v priemere o zvýšenie o 45 až 100 %, ale v skutočnosti pri bytoch a rodinných domoch ide prakticky o zdvojnásobenie dane. 

 

 

Bratislava bola dotaz rozdelená na tri pásma. V Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Vajnoroch, Devíne, Záhorskej Bystrici a Lamači (prvé pásmo) sa platí 0,455 eura za štvorcový meter bytu.  Pokiaľ ide o Nové Mesto, Ružinov, Petržalku, Karlovu Ves, Dúbravku, Devínsku Novú Ves, Raču, Podunajské Biskupice a Vrakuňu (druhé pásmo), tam je to za byty 0,507 eura. V Starom Meste (tretie pásmo) zatiaľ ľudia platia 0,611 eura. V stavbách na bývanie to je 0,468 eura (prvé pásmo) 0,52 eura (druhé pásmo) a 0,624 eura (tretie pásmo).

 

Podľa vedenia mesta je to potrebné, lebo inak nevedia zabezpečiť „skvalitnenie služieb a na zásadnejšiu zmenu kvality života v našom meste“.  

 

Primátor tvrdí že zvýšenie daní môže vláda, ktorá prijala zákony, na ktorých realizáciu nemá mesto peniaze. Ako príklad uvádza tzv. chodníkovu novelu, povinné zvyšovanie miezd vo verejnej správe o 10 %, príplatky za prácu cez víkend a v noci.

 

Bývalá viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková na margo návrhu povedala: „Dane zvyšujú socialisti a zlodeji. Neviem, kam sa nové vedenie mesta radí samo, ale na zvyšovanie daní nie je vôbec dôvod. Primátor mal riešiť zmenu zákona o Bratislave, ktorá by konečne zabezpečila spravodlivé financovanie hlavného mesta. Namiesto toho prichádza so zvýšením dane a zaťaží obyvateľov nášho mesta. Opäť na všetko doplatia Bratislavčania.“Autor: Petrzalcan | 05.12.2019 | zobrazené: 3289 x |


Podobné články

• Dotácie na kontajnerové stojiská (13.06.2022)
• Nová investícia (27.01.2022)
• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(172)

Skôr nie
(94)

Určite nie
(137)

O 50% lepší
(137)


spolu 540 hlasov
/