Dnes je: sobota 18.08.2018 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
V Čunove cez víkend prebiehajú Majstrovstvá Európy juniorov a mládeže do 23 rokov vo vodnom slalome a freestyle

V Starom háji chátra slávna hájovňa

Keď sa pôjdete v jarných dňoch nadýchať prenikavej vône cesnaku medvedieho do lesíka za Starohájskou ulicou, cestička vedúca krížom cez les poza dostihovú dráhu vás privedie k známej kaplnke, korunám starých gaštanov a nenápadnej hájovni.

 

Autor: Michal Novota

 

Je na opačnej strane cesty od kaplnky, pretŕča cez nevábny sivý plot. Azda preto vyzerá ako nejaký starý rodinný dom, ale život z neho dávno unikol. A už dlho, príliš dlho, chátra.

 

Pri tom tomu v minulosti bolo inak. Bolo to živé miesto v hustých lesoch Petržalky, vyhľadávané starými Petržalčanmi, aj túlavými Bratislavčanmi. Hájovňa a zároveň výletný hostinec, ktorý bol miestom občerstvenia, inokedy cieľom cesty. Postavili ho už v druhej polovici 18. storočia, v čase, keď sa za oceánom zrodili Spojené štáty americké.

 

Keď bola v roku 1809 na Dunaji veľká povodeň, blatisté vody pri ňom vyplavili drevený kríž. Nik oň nejavil záujem, tak ho tu vztýčili. Keď o pár desaťročí spráchnivel, v roku 1869 ho nahradil kamenný s odvolávkou na rok 1809. Až neskôr ho pred neduhmi počasia a vonkajším svetom skryla murovaná kaplnka so zvonicou, ktorá bola tiež obľúbeným pútnickým miestom pre veriacich. Aj dnes ich tu možno často vidieť, v kaplnke stále horí sviečka.    

 

Vďaka týmto dvom stavbám, prírodnej scenérii a ideálnou polohou uprostred Starého hája v Petržalke, je to miesto, ktoré reprezentuje to, na čo sme my Petržalčania najviac hrdí – bývanie v objatí lužných lesov, ktoré zakaždým voňajú inak. Keď som bol v rokoch 2006 až 2010 miestnym poslancom, zaradili sme s kolegami kaplnku aj hájovňu medzi pamätihodnosti na mestskej úrovni.

 

Ale čo tam po papierových tigroch, keď pamiatka ani nekrášli, ani neslúži? Kaplnka má vďaka cirkevným majiteľom svojho pána, a je to na nej vidno. Hájovňa je ako od macochy. Keď som bol poslanec, zaujímal som sa o to, kto s ňou má aké zámery. Bolo zjavné, že kedysi v objekte niekto býval. Dnes nie, pustne dom, aj areál okolo. Ako bývalá hájovňa patrí Lesom Slovenskej republiky, pre ktoré už zjavne nemá žiadne využitie.

 

Preto by sa mala vrátiť verejnosti – Petržalčanom, ktorý by z nej mali mať úžitok. Poznáte horáreň v Horskom parku? To nie je len miesto na mape, ale živý komunitný a kultúrny priestor, ktorí si obľúbili mladí ľudia, mamičky, aj seniori.

 

Prečo by to nemohlo byť v prípade hájovne Starý háj úplne rovnako? Má výbornú polohu, génia miesta a históriu - na tej v Petržalke, kde sa jej veľa nezachovalo, záleží. Okolo, v Hájoch a Ovsišti, žije veľa študentov, mamičiek a seniorov, ktorí by mali svoju oázu pokoja. Po ťažkom storočí by sa sem vrátil život, preto by o hájovňu (ako svoju pamiatku!) mala prejaviť záujem mestská časť Petržalka. Určite sa nájde dosť záujemcov, ktorý jej budú chcieť darovať lepší život. My v Petržalskom okrášľovacom spolku sa k nej radi prihlásime.     Autor: Petrzalcan | 14.03.2018 | zobrazené: 2834 x |


Podobné články

• Spoločnosť OLO hľadá do svojich radov vodičov zberných vozidiel (03.07.2018)
• Parky sú moja prirorita (19.06.2018)
• Otvorili prvú časť Centrálneho parku (10.06.2018)
• Čo by mal občan o fungovaní samosprávy vedieť (08.06.2018)
• OZ Presadíme pozýva (04.05.2018)

Komentáre

Bazény

FOTOGALÉRIA

ŠK Juventa Bratislava

ANKETA

Komu by ste dali hlas na post starostu Petržalky?

Vladimír Bajan
(22)

Ľudmila Farkašovská
(26)

Oliver Kríž
(19)

Ján Hrčka
(11)

Elena Pätoprstá
(13)

Tatiana Kratochvílová
(9)

Ján Bučan
(11)

Marián Greksa
(15)

Nejdem voliť
(10)

nevyhovuje mi žiaden kandidát
(25)


spolu 161 hlasov
/