Dnes je: pondelok 25.10.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň občianskeho práva

Uvoľňovanie opatrení a výučba na stredných školách

Od pondelka (19.4.) nastane v súvislosti s novým koronavírusom uvoľňovanie opatrení. Otvoria sa všetky obchody, múzeá, galérie,  či zoologické záhrady i kostoly.

 

Otvoria sa aj všetky obchody a služby pod podmienkou dodržania 15 metrov štvorcových na jednu osobu. Povinným bude negatívny test na COVID-19. Umožní sa tiež pohyb v prírode mimo okres, rovnako pod podmienkou negatívneho testu.

Kostoly sa otvoria a umožnia sa aj bohoslužby. Podmienkou bude dodržanie 15 metrov štvorcových na jednu osobu a povinný bude aj negatívny test.

Rovnako sa otvoria knižnice, kde bude môcť byť maximálne šesť osôb, pod podmienkou negatívneho testu. Bude tiež možné športovať v exteriéri v maximálnom počte šiestich ľudí, rovnako pod podmienkou negatívneho testu.

Situácia v našom kraji: Z 54 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja aktuálne vyučuje prezenčnou formou 46. Zvyšných osem pokračuje v dištančnom vzdelávaní. Okrem maturantov sa prezenčne môžu učiť aj žiaci ostatných ročníkov v skupinách po päť.

„Dištančné vzdelávanie ukázalo svoje limity. Nie každému žiakovi online vyučovanie vyhovuje a nie každá škola ho môže realizovať vzhľadom na svoje odborné zameranie. Z dnešných stredoškolákov sa obrazne povedané stala gaučová generácia, ktorá v podstate dvanásť mesiacov nechodila do školy. Je to pre nich istým spôsobom stratený rok. Narušili sa každodenné návyky, vzťah k učeniu, sociálne kontakty so spolužiakmi, kamarátmi aj učiteľmi. Na tomto bude potrebné dlhodobo a poctivo pracovať,“ povedal Juraj Droba, predseda BSK.

Podľa župana sa u žiakov začali prejavovať aj psychické problémy vrátane zdravotných komplikácií ako je obezita či ťažkosti s chrbticou kvôli dlhodobému vysedávaniu za počítačom. „Samozrejme pri otváraní škôl sme veľmi opatrní a zdôrazňujeme dodržanie všetkých opatrení. Postupne sme otvorili takmer všetky župné školy, i keď len v obmedzenom režime, a ukázalo sa, že to funguje. Privítali to žiaci a učitelia.“

Na základe platného rozhodnutia Ministerstva školstva SR sa tento týždeň otvárajú základné školy v ročníkoch 1 až 4 a stredné školy pre žiakov končiacich ročníkov. Naďalej však zostáva zachovaná aj možnosť prezenčného učenia pre žiakov ostatných ročníkov v obmedzených skupinách po päť žiakov s jedným učiteľom. Ide o výučbu odborných predmetov, odborný výcvik a individuálne vyučovanie umeleckých predmetov, všetko za dodržania hygienických a protiepidemiologických opatrení.

Prezenčné vyučovanie zatiaľ neobnovuje osem župných stredných škôl. Najčastejším dôvodom je vysoký počet žiakov na internátoch, resp. dochádzajúcich z iných okresov. Niektoré školy majú technické problémy, nakoľko v školách prebieha rekonštrukcia a napríklad Tanečné konzervatórium nemôže realizovať tanečnú prípravu.Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 14.04.2021 | zobrazené: 458 x |


Podobné články

• Voľné miesta v školkach (16.09.2021)
• Aká je situácia s miestami v MŠ v Petržalke? (03.06.2021)
• Prijímanie detí do MŠ (28.04.2021)
• Má vaše dieťa záujem o základnú umeleckú školu? (15.04.2021)
• Prijímanie detí do materských škôl (25.03.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(13)

Určite nie
(18)

Len čiastočne
(11)


spolu 65 hlasov
/