Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

Radšej vysádzajme stromy

 

29.apríl je Dňom stromov. Slávi sa po celom svete už od polovice 19. storočia.

 

Dátum osláv Dňa stromov sa líši podľa klimatických podmienok jednotlivých zemí. Preto v roku 1951 prijala FAO (Food and Agriculture Organisation) Spojených národov nasledujúce uznesenie: “Konferencia uznala za potrebné, aby si všetci ľudia uvedomovali ako estetickú a psychologickú, tak i hospodársku hodnotu lesa, a preto doporučuje, aby sa každoročne vo všetkých členských štátoch slávil svetový sviatok stromov a to v dobe, kedy je to v lokálnych podmienkach vhodné.”

 

„My stromy nie len sadíme, ale aj ochrańujeme. Preto odmietame bezbrehé kĺčovanie stromov na sídlisku medzi domami. Je hrozné, že aj staršie, plodiace stromy, nechávajú ľudia vyrezať, lebo im „špinia“ priestor a prípadne autá. Napríklad na Osuského ulici rástli staršie marhule, typické pre Petržalku. Boli zrezané, lebo údajne špinili vnútroblok. Škoda. Plody padali na zem zbytočne, nemal ich kto obrať,“ hovorí Iveta Plšeková z Petržalkého okrášľovacieho spolku. Na problém ich upozornil jeden z obyvateľov, ktorý sa o výrube dozvedel neskoro.

 

Nie každý občan Petržalky má totiž čas každý deň sledovať stránky mestskej časti, aby zistil, či práve v jeho okolí nehrozí výrub stromov. "Na domoch by mali byť vyvesené v dostatočnom čase oznamy o plánovanom výrube, aby tí, čo sú proti mohli povedať svoje stanovisko". Hovorí Petržalský okrášľovací spolok.

 

Ďalším problémom je, že stromy sa orezávajú necitlivo, rovnako kríky. Zrežú ich až takmer k zemi, nestačia potom ani zakvitnúť. Sťažujú sa ľudia z Ovsišťa, z Haanovej ulice, ale aj z ďalších častí Petržalky.

 

Petržalský okrášľovací spolok vyzýva ľudí, aby sa snažili žiť v symbióze so stromami v svojom okolí a nedovolili každý rok vyrúbať množstvo stromov. Stromy sú zachytávačmi prachu, prirodzenou čističkou vzduchu. Ak ich je viac, majú aj úlohu hlukovej bariéry. Ochladzujú v lete vzduch, udržiavajú kvalitu pôdy, zadržiavajú svojim koreňovým systémom prirodzenú vlhkosť, ale sú aj zárukou biodiverzity-  teda rôznorodosti hmyzu a zvierat v svojom okolí. Listnaté stromy sú pritom lepšie, ako stromy ihličnaté. Rovnako dôležité sú kríky. Okrem estetickej funkcie, filtrujú prach od ciest, zachytávajú nečistoty a sú miestami úkrytu hmyzu a drobných zvierat a vtákov. Napríklad ježkovia majú čoraz menej priestoru na úkryt vplyvov necitlivých orezov kríkov.

 

Práve dnes je ten deň, kedy si môžu ľudia vysadiť stromy v svojom okolí, vyzývajú ochranári.

 

 

 Autor: Petrzalcan | 29.04.2014 | zobrazené: 2682 x |


Podobné články

• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)
• Skutočná Sahara vám učarí na celý život (18.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(19)


spolu 66 hlasov
/