Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Pred 44 rokmi začala výstavba Petržalky
Dnes je: sobota 18.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Pred 44 rokmi začala výstavba Petržalky

Petržalka bola kedysi pokojným mestečkom s množstvom rodinných domov, záhrad a marhuľových sadov, s populárnymi atrakciami ako bol lunapark, Propeler, Au café, veslárske kluby, dostihová dráha a Lido. To všetko sa ale malo zmeniť. Výstavba najväčšieho panelákového sídliska v Petržalke začala  2. apríla 1973, kedy položili jej základný kameň na dnešnom Námestí hraničiarov.

 

Samotnej výstavbe predchádzala architektonická súťaž, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 80 kolektívov z celého sveta. Výsledky súťaže z neobjasnených dôvodov  neboli akceptované a petržalské sídlisko sa stavalo úplne inak. Pripomeňme si ale túto zaujímavú súťaž. Do užšieho výberu bez určenia poradia sa dostalo 5 projektov, dva z nich pochádzali od československých kolektívov, ďalšie z Japonska, USA a Rakúska.  Nová Petržalka sa napokon podľa výsledkov medzinárodnej súťaže vôbec nebudovala. Pracovníci Útvaru hlavného architekta spracovali po ukončení medzinárodnej súťaže návrh podoby obytnej zóny, ktorý po schválení vládou začali realizovať .

Výstavba bola rozdelená  na viacero častí. Prvú skupinu súborov stavieb "Háje" stavali v rokoch 1973 – 1979. Potom sa výstavba presunula do južnej časti  Lúky a posledná etapa zahŕňala výstavbu časti, na ktorej stála pôvodná dedina Petržalka – Dvory. Posledná etapa výstavby územia "Centrum" mala riešiť hlavnú severo-južnú komunikačnú os a napojenie na veľké centrum Bratislavy. Táto etapa však kvôli prevratu v roku 1989 nebola ukončená.

99 percent pôvodných stavieb v Petržalke padlo výstavbe za obeť. Zväčša rodinné domy boli zrovnané so zemou. To čo z nich zostalo, nájdeme dnes v severozápadnej časti Petržalky Dvory. Ján Zemko a kolektív v knihe Územný a sociálny rozvoj sídel uviedli, že ako prvá sa začala budovať štvrť Háje, aj preto si vyžiadala málo asanácií.

Ako sme spomenuli, návrh budovania Petržalky vypracovali pracovníci Útvaru hlavného architekta. V Petržalke podľa neho vyrástlo sídlisko panelových domov. Parametre panelákov určovali technicko-hospodárske ukazovatele, podľa ktorých sa malo postaviť na čo najmenšom území čo najviac bytov. Prvý panelák bol skolaudovaný na Romanovej ulici 3. augusta 1977. Súčasnú Petržalku, okres Bratislava V, dnes tvoria obytné zóny Lúky, Háje a Dvory, ktoré prekrývajú historické časti Kopčany, pôvodnú Petržalku, Ovsište, Starý háj a Zrkadlový háj.

 

V roku 1946, teda v roku pričlenenia Petržalky k Bratislave bolo na území mestskej časti asi 1800 rodinných domov, v ktorých žilo asi 15-tisíc obyvateľov, o 39 rokov neskôr už na území Petržalky stálo 34-tisíc bytov pre 100-tisíc obyvateľov. Momentálne je ich na území mestskej časti viac ako 42-tisíc bytových jednotiek.

„Smelo vieme ale dnes povedať, že Petržalka je  zaujímavá, plnohodnotná ba dokonca reprezentatívna časť hlavného mesta Slovenskej republiky. Z myslí obyvateľov sa postupne podarilo vymazať dlhodobo zakódovaný nepriaznivý kultúrny odkaz na zašlú slávu socialistického realizmu, neúctu k súkromiu človeka, násilia a zločinu. Predsudky voči tomuto miestu boli vďaka mnohým pozitívnym krokom petržalskej samosprávy odstránené a Petržalka momentálne patrí medzi vyhľadávané miesta pre bývanie, prácu aj oddych,“ píše sa na stránke mestskej časti a my s tým musíme súhlasiť. 

foto: GIB a zbierka POS


Fotogaléria



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 02.04.2017 | zobrazené: 10407 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre