Dnes je: utorok 09.08.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
9.august- Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Hrčka diktátorom?

V rubrike "Rozhovory", dávame priestor občanom, aby sa vyjadrili k témam, problémom, alebo napísali to, čo považujú za dôležité, s čím sa chcú podeliť s verejnosťou. Tu je názor jedného z nich.

 

Konanie starostu Petržalky je na hrane zákona. Ale keďže z hrany sa to môže preklopiť na ktorúkoľvek stranu, nebudem tvrdiť, že je páchateľom trestnej činnosti, či priestupku. Určite sa však dopustil diskriminácie voči značnej časti Petržalčanov, ktorých deti chodia do materských škôl (MŠ) v Petržalke. Jeho rozhodnutia sú tiež v rozpore so všeobecne záväznými nariadeniami (VZN) mestskej časti Petržalka.

 

Tvrdím, že sa správa ako diktátor. Prečo? Najprv uvádzal v médiách, že veľká časť detí navštevujúcich MŠ v Petržalke nemá v mestskej časti pobyt, pričom suverénne uvádzal presné čísla, ako keby disponoval osobnými údajmi detí. Následne bol konfrontovaný so skutočnosťou, že nemá ako vedieť presný počet týchto detí, lebo mu zákon neumožňuje disponovať takýmito osobnými údajmi. Znamená to, že sa dopustil zneužitia právomoci verejného činiteľa, keď tieto deti lustroval? Neviem, ale viem, že potreboval tie údaje o počtoch potvrdiť, prezentovať oficiálne, a preto, v rozpore so zákonom, žiadal tieto informácie od riaditeliek MŠ v Petržalke, ktoré zo zákona osobnými údajmi detí disponujú. Kvôli tomu mal s nimi spor, pretože mu tieto údaje odmietli poskytnúť. Nechceli porušiť zákon a skončilo to kvôli jeho nátlaku výpoveďou 20 z 24 riaditeliek. Keď mu toto nevyšlo, žiadal osobne údaje o deťoch od rodičov detí navštevujúcich MŠ v Petržalke, spolu so súhlasom na spracovanie a overenie týchto osobných údajov. Keďže to nie je povinnosť, ale len dobrovoľné poskytnutie, ja som sa rozhodol osobne údaje  a súhlas neposkytnúť.

 

Ako aj zhruba polovica rodičov v triede môjho dieťaťa. Následok sa dostavil už po mesiaci. Bol som informovaný o navýšení mesačnej platby v MŠ z 30 eur na 100 eur, napriek tomu, že som ja i moje dieťa Petržalčania. Informoval som sa v MŠ, kde som dospel k poznatku, že výšku príspevku na čiastočnú úhradu poplatkov za pobyt dieťaťa v MŠ určuje zriaďovateľ, a teda pán Hrčka a jeho ľudia. Bolo mi vysvetlené, že v prípade, že nezaplatím 3-krát za rok, môže byť na návrh zriaďovateľa moje dieťa zo škôlky vylúčené. Tiež som si pozrel VZN o platbách, kde sa píše, že deti s trvalým pobytom v Petržalke majú poplatok vo výške 30 eur. Ja som rodený Petržalčan, manželka a deti tiež, a preto som išiel priamo na Miestny úrad. Tu som sa pri komunikácii s mimoriadne ochotnými úradníkmi, dokonca v čase mimo úradných hodín, dozvedel množstvo zaujímavostí.

 

Napríklad, že mám možnosť buď vyplniť súhlas na spracovanie a overenie osobných údajov môjho dieťaťa, ktorý som dobrovoľne nedal, alebo si môžem ísť na matriku za poplatok 5 eur vybaviť potvrdenie o trvalom pobyte dieťaťa. Na otázku, či mi vyhodia dieťa zo škôlky, ak odmietnem dať dobrovoľne súhlas a poskytnúť osobné údaje a nebudem platiť 100 eur, som dostal odpoveď, že konečné rozhodnutie je na starostovi. Tiež som sa spýtal, ako mi ma toto cele ako Petržalčanovi pomôcť. Keď im musím dať niečo, na čo nemajú nárok, a keď im to nedám, tak ma potrestajú zvýšením poplatku. Výslednou odpoveďou bolo, že politika pána starostu nie je o ľuďoch ale o peniazoch. Tu som rezignoval, aj keď som v práve, keďže som nechcel spraviť z môjho dieťaťa rukojemníka tohoto sporu. Toto konanie zo strany starostu sa dá nazvať nátlakom, čo hraničí s trestným činom. Ak aj nespáchal trestný čin, určite sa voči mne starosta a jeho ľudia dopustili diskriminácie, lebo ja Petržalčan platím za škôlku inú sumu, ako iní Petržalčania. A to iba kvôli tomu, že mam iný názor. Určite sa pán Hrčka a jeho ľudia dopustili konania v rozpore s vlastným VZN.

 

 

Občan: Milan Santrac.

 

 

 

 

Poznámka: články občanov nie sú korigované a redakcia nenesie zodpovednosť za ich obsah.Autor: Petrzalcan | 29.01.2020 | zobrazené: 1808 x |


Podobné články

• Dotácie na kontajnerové stojiská (13.06.2022)
• Nová investícia (27.01.2022)
• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(172)

Skôr nie
(94)

Určite nie
(137)

O 50% lepší
(137)


spolu 540 hlasov
/