Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Dcéru Márie Terézie popravili ako francúzsku kráľovnú
Dnes je: piatok 19.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Dcéru Márie Terézie popravili ako francúzsku kráľovnú

Dnes uplynulo 220 rokov od popravy Marie Antónie Habsbursko-Lotrinskej, známej ako Mária Antoinetta. Bola posledným dieťaťom Márie Terézie a jej manžela Františka I. Lotrinského.

 

Mária Antónia bola vychovávaná spolu so svojou staršou sestrou, Máriou Karolínou, neskoršou kráľovnou neapolsko-.sicílskou.

Dlhé roky medzi sebou bojovali Rakúsko a Prusko.  Novým spojencom Rakúska sa stalo práve Francúzsko. Po niekoľkých úspešných rokovaniach bola 1.mája 1756 spísaná dohoda, ktorá obsahovala aj dohodu o politickom sobáši medzi 11ročnou Máriou Antóniou a Ľudovítom XVI.

 

Od okamihu, keď bolo dohodnuté toto politické manželstvo, sa musela Mária Antónia začať venovať štúdiu. Musela sa naučiť písať nemecky a francúzsky. Ďalej študovala aj dejepis, hudbu, tanec a musela mať všeobecný prehľad. Keďže Mária Terézia podporovala u všetkých svojich detí vzdelanie, na kráľovskom dvore bolo veľa učiteľov a vychovávateľov. Jej vychovávateľom sa stal pán Vermond. Hoci bola od útleho detstva vychovávaná s tým, že sa stane manželkou kráľa Francúzska, štúdiu sa veľmi nevenovala.

Keď mala Mária Antónia pätnásť rokov, konala sa svadba. Mária Antoinetta si ťažko zvykala na život na francúzskom dvore, najmä na dvornú etiketu, tak odlišnú od atmosféry vo Viedni. Veľkým problémom bola milenka kráľa Ľudovíta XV., otca jej manžela, Madame du Barry. Také niečo bolo  nepredstaviteľné na viedenskom dvore. Mária Antoinetta ju ignorovala, a to robilo problémy v rámci dvornej etikety.

 

10.5.1774 zomrel francúzsky kráľ Ľudovít XV. a novým kráľom sa stal manžel Márie Antoinetty. Počas obdobia panovania svojho manžela sa Mária Antoinetta pokúšala zasahovať do politických záležitostí a zasahoval aj do výberu ministrov.

Mária Antoinetta býva často označovaná ako hlavný vinník bankrotu štátnej pokladnice.  I preto bola (často neprávom) označovaná ako „Madame Déficit“. A to najmä preto, že si nechala voziť drahé látky, krajky, šperky, usporadúvala nákladné plesy, v kartách prehrávala astronomické čiastky. Hoci náklady na kráľovský dvor boli rovné desatine ročného štátneho rozpočtu, hlavnou príčinou bankrotu bolo financovanie amerických kolónií v boji o nezávislosť proti Veľkej Británii. Z veľkej časti môže za obrovský štátny dlh i neschopnosť vtedajších ministrov a kráľa presadiť zdanenie šľachty, ktorá sa postavila proti vôli kráľa a tým neumožnila ozdravenie ekonomiky kráľovstva. Táto situácia potom viedla priamo k

 

Mária Antoinetta pripravovala počas francúzskej revolúcie útek celej kráľovskej rodiny do zahraničia. Útek sa uskutočnil 16.6.1791, no už 25.júna ich chytili. V roku 1792  bol popravený Ľudovít XVI. a o deväť mesiacov neskôr, 16.10.1793 bola sťatá v Paríži gilotínou  Mária Antoinetta.

Ostala po nej dcéra Mária Terézia Šarlota. Stala sa manželkou   bratanca Ľudovíta Antona Bourbonského (1775_1884), vojvodu z Angoulême. Niekedy bola označovaná ako „Madame Royale“. Syn Márie Antoinetty Ľudovít  Jozef Xaver zomrel ako 8 ročný na tuberkulozu a syn Karol Ľudovít zomrel za hrôzovlády, keď bol poslaný na prevýchovu v obuvníkovi Simonovi. Mal iba 10 rokov. Dospelosti sa nedožila ani dcéra Sofia Helena. Mala 11 mesiacov. Jej smrť sa očakávala, keďže sa narodila veľmi postihnutá.

 

foto: obraz Mária Antoinetta s deťmiNotice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 16.10.2013 | zobrazené: 6825 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre