Dnes je: sobota 28.05.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Májová kvapka za dukát stojí.

Ako sa do zoznamov dostali mená mŕtvych?

Petržalská samospráva má ďalší problém. Je spojený s parlamentnými voľbami Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán dňa 29. februára 2020, t. j. v deň konania volieb, prijala uznesenie, ktorým podnety doručené v súvislosti so zoznamami voličov, ktoré mali obsahovať aj osoby, ktoré už zomreli, postúpila Generálnej prokuratúre SR," uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra.

 

Podnety zároveň štátna komisia postúpila aj mestskej časti ako orgánu zodpovednému za vedenie stáleho zoznamu voličov. Iné kompetencie totiž nemá. V zoznamoch voličov sa objavili mŕtve osoby, ktoré mnohých voličov prekvapili, najmä rodinných príslušníkov.

Aj v komisii, kde som volila ja bolo vraj nahlásených asi 12 mŕtvych obyvateľov, na ktorých upozornili príbuzní. Niektorí boli nie len prekvapení, ale aj zaskočení a jedného pána to rozľútostilo. Išlo o jeho mŕtveho syna.

 

 

Ako som sa dočítala vo vyhlásení Petržalky pre niektoré médiá,  nie je zatiaľ možné pomenovať presné príčiny. Mestská časť celú vec vraj vyhodnocuje a nevylučuje, že mohlo ísť o kombináciu faktorov. Akých, nie je jasne pomenované. Ja vidím hlavný ten, že na úrade je neporiadok, chýbajú profesionálni úradníci. Kým organizačnému odboru „velila“ pani Paulenová, neboli takéto nezrovnalosti. Naopak, petržalská samospráva bola vzorom vo fungovaní úradu i organizovaní volieb.

 

Ako je možné, že zoznam spred 4 rokov je iný ako ten súčasný? Nechápem. Z akých podkladov vychádzala samospráva? Ako to, že sa mená mŕtvych osôb nedostali do zoznamov ani v ostatných 3 voľbách, ktoré boli minulý rok? Ako je narábané s osobnými údajmi občanov? Videli sme, že už pri problémoch s materskými školami vznikol spor.

Pýtam sa ako poslanec za seba, za občanov i náš poslanecký klub Mladej Petržalky a nezávislých poslancov. Zatiaľ čakám na odpoveď, ale keďže pán starosta na moje maily nereaguje opakovane, neviem, či sa odpovede dočkám.

 

Kedysi mala Petržalka až 103 volebných okrskov. Ich počet sa zredukoval na 96, čo je jednoduchšie obsadiť. Lebo postupom času  čoraz menej osôb malo záujem pracovať s okrskových komisiách.

V parlamentných voľbách 2020 bola v Petržalke tiež najnižšia volebná účasť v rámci celej Bratislavy. Klesá dôvera Petržalčanov k verejnej správe a samospráve? To by bola zlá vizitka nového vedenia Petržalky.

 

 

Iveta Plšeková, miestna poslankyňaAutor: Petrzalcan | 10.03.2020 | zobrazené: 1289 x |


Podobné články

• Nová investícia (27.01.2022)
• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(128)

Skôr nie
(67)

Určite nie
(102)

O 50% lepší
(101)


spolu 398 hlasov
/