Nový koronavírus sa šíri podobne ako vírus chrípky, čiže aerosólom a nakazený človek môže uvoľniť vírusové častice kýchnutím či kašľaním. Uvedomiť si však treba, že vírus môže zostať aj na kontaminovaných povrchoch, preto sa aktuálne neodporúča zbytočné podávať ruky.
Virologický ústav Biomedicínskeho centra SAV na svojej webovej stránke zverejnil viacero odporúčaní, ktoré by mali ľudia dodržiavať. Ide napríklad o dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu a používať papierové vreckovky, ktoré treba po použití vyhodiť do uzatvorenej nádoby. Neodporúča sa ani zdieľané používanie uterákov, riadov či iných osobných predmetov s členmi rodiny. Na čistotu treba dbať aj v prostredí, v ktorom sa človek pohybuje.
Podozrenie na nákazu novým koronavírusom na Strednej priemyselnej škole na Fajnorovom nábreží v Bratislave sa nepotvrdilo. Výsledky testov študenta, pri ktorom bolo podozrenie, že mohol prísť v zahraničí do kontaktu s nakazeným človekom, boli negatívne. Študent však zostáva v karanténe. Škola bola počas dvoch dní, keď bola preventívne zatvorená, vydezinfikovaná. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pre podozrenie na nový koronavírus zatvoril svoju druhú školu. Ide o Strednú odbornú školu masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej ulici v Bratislave. Stredná škola bude zatvorená do 15. marca. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.
"Dôvodom sú preventívne opatrenia pre koronavírus. Vzniklo totiž podozrenie, že jeden zo žiakov mohol prísť do kontaktu s nakazeným človekom," poznamenala Forman s tým, že o ďalšom postupe rozhodne škola na základe výsledkov testov spolu s krajom a regionálnym hygienikom.
Kraj naďalej odporúča riaditeľom škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, aby tejto téme venovali maximálnu pozornosť a dbali na dodržiavanie odporúčaní hlavného hygienika SR. Zároveň na jeho žiadosť odporučil zariadeniam sociálnych služieb zákaz styku klientov s verejnosťou. Zákaz platí od piatka do odvolania.
Na všetkých stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja platia zvýšené hygienické opatrenia, napríklad pravidelná dezinfekcia priestorov, kľučiek, podláh či šatní. Vydenzifikovaná bola aj prvá zatvorená škola, a to Stredná priemyselná škola na Fajnorovom nábreží v Bratislave. Zatvorená bola dva dni pre podozrenie na nový koronavírus, výsledky sú v tomto prípade negatívne.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyzýva občanov, aby v tomto období prioritne využívali službu erecept a obmedzili návštevy lekárov. Hlavným cieľom je prevencia nákazy koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.
Erecept umožňuje ľuďom zavolať svojmu lekárovi z domu a nemusia ho navštíviť v ambulancii. "Odporúčame ľuďom, najmä starším, aby v tomto období nechodili k lekárom, ak to nie je nevyhnutné. Pokiaľ užívajú akékoľvek lieky a potrebujú si ich dať predpísať, môžu zatelefonovať do ambulancie a lekár im vystaví elektronický recept. Vyhnú sa tak kontaktu s ľuďmi v plných čakárňach," zdôrazňuje generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
Od pondelka (9. 3.) budú zakázané všetky prílety a odlety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Rovnako zakázané budú aj návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach. Uviedol to dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po piatkovom zasadnutí krízového štábu pre potvrdenú nákazu novým koronavírusom na Slovensku. Zároveň odporúča Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí.
Zakázané budú aj návštevy v domovoch sociálnych služieb, informovaní budú o tom podľa premiéra všetci zriaďovatelia. Zákaz návštev bude platiť vo všetkých väzniciach a v detských domovoch, uvádza Pellegrini. Podľa jeho slov Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydá zákaz exkurzií a zájazdov škôl mimo územia Slovenska.
Premiér odporúča Slovákom, aby zvážili účasť na športových a kultúrnych podujatiach či koncertoch.
Zároveň odporúča zvážiť akékoľvek zahraničné pracovné cesty do zahraničia, nielen do krajín, kde sa nový koronavírus už potvrdil.
Na slovenských letiskách budú naďalej preventívne merať ľuďom teplotu. Na hraniciach s Rakúskom bude od piatkového popoludnia a cez víkend informačná kampaň, uvádza ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).
Na troch hraničných priechodoch smerujúcich z Rakúska na Slovensko, Berg, Kittsee a Jarovce, sa bude podľa ministerky spomaľovať doprava. Na hraničných priechodoch budú zastavovať autá a samaritáni a dobrovoľníci z Červeného kríža budú informovať posádku auta o tom, ako ďalej postupovať, ak sa u nich objavia známky nákazy koronavírusom. "Informačná kampaň začína od piatka od 16.00 h do polnoci. Potom v sobotu aj v nedeľu (7. a 8. 3.) do 6.00 h do polnoci," hovorí Saková.
Rezort vnútra oboznámi aj starostov a primátorov, aby informovali všetkých, ktorí organizujú nočný život cez víkendy, či obmedzia otváracie hodiny.
Na otázky súvisiace s ochorením COVID-19 hygienici odpovedajú na telefonických linkách s nepretržitou 24-hodinovou prevádzkou:
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Zdroj: TASR a MVSR