Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Uvoľňovanie opatrení a výučba na stredných školách
Dnes je: sobota 13.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Uvoľňovanie opatrení a výučba na stredných školách

Od pondelka (19.4.) nastane v súvislosti s novým koronavírusom uvoľňovanie opatrení. Otvoria sa všetky obchody, múzeá, galérie,  či zoologické záhrady i kostoly.

 

Otvoria sa aj všetky obchody a služby pod podmienkou dodržania 15 metrov štvorcových na jednu osobu. Povinným bude negatívny test na COVID-19. Umožní sa tiež pohyb v prírode mimo okres, rovnako pod podmienkou negatívneho testu.

Kostoly sa otvoria a umožnia sa aj bohoslužby. Podmienkou bude dodržanie 15 metrov štvorcových na jednu osobu a povinný bude aj negatívny test.

Rovnako sa otvoria knižnice, kde bude môcť byť maximálne šesť osôb, pod podmienkou negatívneho testu. Bude tiež možné športovať v exteriéri v maximálnom počte šiestich ľudí, rovnako pod podmienkou negatívneho testu.

Situácia v našom kraji: Z 54 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja aktuálne vyučuje prezenčnou formou 46. Zvyšných osem pokračuje v dištančnom vzdelávaní. Okrem maturantov sa prezenčne môžu učiť aj žiaci ostatných ročníkov v skupinách po päť.

„Dištančné vzdelávanie ukázalo svoje limity. Nie každému žiakovi online vyučovanie vyhovuje a nie každá škola ho môže realizovať vzhľadom na svoje odborné zameranie. Z dnešných stredoškolákov sa obrazne povedané stala gaučová generácia, ktorá v podstate dvanásť mesiacov nechodila do školy. Je to pre nich istým spôsobom stratený rok. Narušili sa každodenné návyky, vzťah k učeniu, sociálne kontakty so spolužiakmi, kamarátmi aj učiteľmi. Na tomto bude potrebné dlhodobo a poctivo pracovať,“ povedal Juraj Droba, predseda BSK.

Podľa župana sa u žiakov začali prejavovať aj psychické problémy vrátane zdravotných komplikácií ako je obezita či ťažkosti s chrbticou kvôli dlhodobému vysedávaniu za počítačom. „Samozrejme pri otváraní škôl sme veľmi opatrní a zdôrazňujeme dodržanie všetkých opatrení. Postupne sme otvorili takmer všetky župné školy, i keď len v obmedzenom režime, a ukázalo sa, že to funguje. Privítali to žiaci a učitelia.“

Na základe platného rozhodnutia Ministerstva školstva SR sa tento týždeň otvárajú základné školy v ročníkoch 1 až 4 a stredné školy pre žiakov končiacich ročníkov. Naďalej však zostáva zachovaná aj možnosť prezenčného učenia pre žiakov ostatných ročníkov v obmedzených skupinách po päť žiakov s jedným učiteľom. Ide o výučbu odborných predmetov, odborný výcvik a individuálne vyučovanie umeleckých predmetov, všetko za dodržania hygienických a protiepidemiologických opatrení.

Prezenčné vyučovanie zatiaľ neobnovuje osem župných stredných škôl. Najčastejším dôvodom je vysoký počet žiakov na internátoch, resp. dochádzajúcich z iných okresov. Niektoré školy majú technické problémy, nakoľko v školách prebieha rekonštrukcia a napríklad Tanečné konzervatórium nemôže realizovať tanečnú prípravu.Autor: Petrzalcan | 14.04.2021 | zobrazené: 1429 x |


Podobné články

• Záujemcovia o dotáciu mesta majú šancu do 21.mája (09.05.2023)
• Ako sme budovali komunitnú záhradu pre dve generácie (06.11.2022)
• Situácia v petržalských škôlkach (12.10.2022)
• Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach (13.04.2022)
• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)

Komentáre