Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Skutočná Sahara vám učarí na celý život
Dnes je: sobota 13.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Skutočná Sahara vám učarí na celý život

Dovolenkový tip pre nadšencov cestovania:

Navštíviť krásne a ešte nedotknuté miesta sveta je snom mnohých cestovateľov. Medzi také patrí aj Sahara. Najväčšia púšť sveta je krásna a napriek našim predstavám, nie je len piesková, ale aj zelená a farebná.

 

Po prvej noci strávenej na Sahare sa do nej musíte zaľúbiť a je to láska na celý život. A ak sa rozhodnete stráviť noc pod holým nebom, budete unesení. Taká blízkosť hviezd a viditeľnosť sú v našich končinách nemysliteľné. Ležiac na veľkých dunách máte pocit, že hviezdy sú veľmi blízko, stačí natiahnuť ruku a dotknete sa ich.

Asi najbezpečnejšou krajinou ak sa rozhodnete navštíviť Saharu je Maroko. Krajina je plná milých a ochotných ľudí. Cenovo je prístupná a na výber máte naozaj veľkú škálu služieb. Počnúc ubytovaním, jedlom, končiac výletmi.

Veľmi lákavým je návšteva kempov. Tie skutočne najzaujímavejšie sú priamo na Sahare, nie okolo Marakéša.

Pravá Sahara začína južne od mesta Zagora. Pri prvej návšteve vás iste prekvapí množstvo paliem ktoré vypĺňajú údolie od Zagory smerom na juh. Ide o veľký projekt vlády, ktorá sa snažila vysadiť milióny paliem a zadržať tak vodu v území. Veľkolepý zámer skazilo vybudovanie vodnej priehrady, ktorá odobrala vodu a zmenila prirodzený tok rieky.

100km od Zagory leží mestečko Mhamid. S počtom obyvateľom približne 12 tisíc nám pripadá ako mestečko, no miestni hovoria skôr o dedine.

Stará časť Mhamidu je zaujímavá pre všetkých, ktorí chcú spoznať život ľudí v týchto končinách. Stará kasba je ukážkou bývanie ľudí kedysi, ale ľudia tu žijú aj dnes. Hlinené stavby majú svoju neopakovateľnú krásu, aj keď ich nahlodal čas. Vanie z nich duch miestnej histórie a kultúry. V uličkách sa hrajú stále deti, pripravené komunikovať s vami. Nečakajú od vás nič, ale ak im ponúknete napríklad drobnú sladkosť, obdaria vás neskutočne krásnymi úsmevmi a smiechom.

Tu môžete navštíviť aj miestnu komunitu žien, ktoré vyrábajú tradičné výrobky typické pre oblasť Sahary. Pre miestnych ide o každodenné bežné výrobky, pre nás niečo atraktívne a exotické. A kúpite to za veľmi lacnú sumu. Obliečky na vankúše v krásnych farbách, tradičné šatky, misky, sandále, výrobky z argánového oleja, paliem či vlny.

Najlepšie ubytovanie v okolí Mhamidu sú kempy. V blízkosti tzv.malých dún s palmami si môžete vychutnať nie len západ ale aj východ slnka.

Miestni vám pripravia tradičné jedlo tajin a čaj, ochutnať môžete aj ťavie mlieko.

Neuveriteľným zážitkom sú výlety na ťavách do púšte. Takýto výlet  je omnoho krajší než výlet na džípoch či štvorkolkách.

 

Vaši sprievodcovia sú príjemní a obyčajne sa s nimi dohovoríte  anglicky, nemecky či francúzsky. Saharu poznajú veľmi dobre, veď tu vyrástli. Nejeden z nich sa narodil ako Nomád, priamo v púšti. Až po rokoch sa ich rodiny usadili v Mhamide, kde si postavili domy. Sahara je ich domovom a poznajú ju lepšie ako čokoľvek na svete. Cestičky, ktoré vy nespozorujete, nakoľko ich mení vietor a piesok, oni nájdu vždy a bez zaváhania. Ich spoločníkmi sú niekedy odvrávajúce, no veľmi dobre vycvičené koráby púšte, ťavy. Snáď každý obyvateľ Mhamidu má svoju ťavu. A každý sprievodca vám o ťavách povie viac ako google.

A rozpovedia vám aj všetko o Sahare a národoch, ktoré ju obývali kedysi aj dnes. Sú to príbehy ako zo starých cestopisov. Zavedú vás na miesta, kde si môžete nazbierať skameneliny (veď kedysi tu bolo more), alebo meteority. Miesta výskytu poznajú naozaj len miestni.  

 

Pobyt na púšti je atraktívny, zaujímavý ale aj liečivý. Nie je lepšie miesto, kde by si vaša myseľ i telo oddýchli viac. Bez mobilného signálu, bez nástrah komercie a konzumu. Aj preto sem mieria do kempov  nadšenci jógy a ekologického turizmu. V blízkosti tzv.veľkých dún sa nachádza niekoľko kempov rôznej kategórie. Tie najluxusnejšie vám môžu pripomínať rozprávky z Tisíc a jednej noci. Tak prečo to neskúsite aj vy?

 

pripravila Iveta Plšeková  v spolupráci

so Saharaeyes

  


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 18.08.2021 | zobrazené: 2073 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre