Hneď ako si nájdeme prisatého kliešťa je potrebné ho čo najrýchlejšie odstrániť, najlepšie pinzetou kývavými pohybmi, bez točenia. Následne je potrebné kožu v mieste prisatia kliešťa vydezinfikovať. V prípade sťaženého vyberanie je potrebné navštíviť lekára alebo pohotovosť.
V žiadnom prípade netreba kliešťa natierať olejom, mydlom či inými prípravkami. Začne sa dusiť a do rany vypustí svojimi výlučkami baktérie či vírusy. Tak sa človek infikuje.
Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým je možnosť infekcie väčšia. Najvážnejšími ochorením je kliešťová encefalitída, proti ktorej sa dá ale očkovať.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde možno začať kedykoľvek počas roka, ale najvhodnejšie je začať s očkovaním práve v zimných mesiacoch. Zimné mesiace sú pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde najvhodnejšie, pretože vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov. Ale ani teraz nie je neskoro.
Na Slovensku sú v súčasnosti registrované bezpečné očkovacie látky tak pre deti ako aj pre dospelých. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky. Okrem klasickej existuje aj skrátená schéma očkovania.
Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé 2 dávky. Kompletné očkovanie tromi dávkami chráni minimálne počas 3 rokov a po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky, chrániace pred infekciou sa vytvoria o 10-14 dní po podaní druhej dávky. Vakcíny si hradí pacient sám.
Očkovaciu látku sa vo všeobecnosti odporúča aplikovať všetkým osobám, ktoré o očkovanie proti kliešťovej encefalitíde požiadajú svojho praktického lekára, ale odporúča sa hlavne u osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy. V najvyššom riziku nákazy sú ľudia, ktorí v rámci výkonu svojej profesie alebo za rekreačnými účelmi sa zdržiavajú v endemických oblastiach. Sú to najmä pracovníci lesných závodov, poľovníci, chatári a pod. Vhodnosť očkovania musí však vždy posúdiť ošetrujúci lekár, ktorý predpisuje očkovaciu látku a očkovanie aj vykonáva.
Takzvané endemické oblasti (oblasti s výskytom nakazených kliešťov) sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V tejto oblasti sa zaznamenáva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, aj keď je potrebné poznamenať, že na Slovensku nie je vysoký výskyt ochorení na kliešťovú encefalitídu (v posledných 10 rokoch sa výskyt ochorení pohyboval od 50 do 108). Endemické je tiež pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, oblasť Malých Karpát okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice. Výskyt infikovaných kliešťov sa však v súčasnosti zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti neboli endemické, je to tiež dôsledok zmeny klímy.
Kliešte prenášajú aj boreliózu, proti ktorej zatiaľ očkovanie nie je k dispozícii.
MUDr.Iveta Plšeková, všeobecný lekár pre dospelých