Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Medovka vás lieči i osvieži
Dnes je: piatok 12.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Medovka vás lieči i osvieži

Medovka je v liečiteľstve veľmi obľúbená a známa. Prinášame informácie o nej a čo si z nej môžete pripraviť. Ak by ste to tento rok nestihli, recept odložte, budúci rok to môžete vyskúšať.

 

Recept na medovkový sirup:
umyté listy medovky (30 stoniek) nasekaj, z vody (0,5l),cukru (0,5kg ) a z polovice tyčinky škorice pripravte sirup. Keď začne vrieť, odstavte, zamiešajte a pridajte nasekanú medovku, nechajte 20 minút vylúhovať potom sceďte a pridajte šťavu z 2 citrónov. Naplňte do fliaš a udržujte v chlade - výborné cez leto do minerálky alebo cez zimu do čaju.

 

Extra TIP: nalejte do nádobky na ľadové kocky a nechajte zamrznúť - môžete tak používať celý rok.

 

Táto bylina kvitne v mesiacoch jún až august a spoznáme ju podľa drobných bielych kvietkov, lístkov s jemnými chĺpkami a vôňou nápadne pripomínajúcou vôňu citróna.

Ak by ste si ju chceli vypestovať v kvetináči, treba zvoliť dostatočne priestornú nádobu, pretože korene medovky lekárskej narastú do hĺbky okolo 20 i viac centimetrov. Obľubuje piesčito-hlinitú alebo piesčitú pôdu.

Môžeme ju pestovať buď z priamej sejby (sejeme v marci), alebo z už pripravených priesad (vysádzame v máji - júni), prípadne delením - klonovaním starších rastlín (buď na jar alebo na jeseň).

Prečo by u vás nemala chýbať?
Medovka lekárska sa už dlhé roky využíva pre jej liečivé účinky. Je výborným pomocníkom pri rôznych nervových problémoch. Ak teda potrebujete upokojiť napäté nervy, odstrániť podráždenosť a stres, čaj z medovky vám v tomto môže poskytnúť potrebnú úľavu.

Pri stavoch úzkosti sa taktiež odporúča využiť liečivú silu tejto bylinky. Dokáže tiež pomôcť pri bolestiach hlavy a migrénach.

Vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým účinkom je dobrým pomocníkom v boji proti rôznym ochoreniam akými sú nádcha či chrípka.

Medovka lekárska pozitívne vplýva aj na činnosť tráviaceho systému a pomáha odstraňovať rôzne tráviace ťažkosti.

Ženám trpiacim bolestivou menštruáciou môže pravidelné pitie medovkového čaju od nepríjemných bolestivých kŕčov oslobodiť, prípadne aspoň zmierniť tieto ťažkosti.

Ak vás trápi nespavosť, opäť je tu pomoc v podobe medovky. Prispieva totiž k upokojeniu a tým aj ľahšiemu navodeniu spánku.

Medovka sa užíva vo forme čaju zo sušených lístkov alebo vňate rastliny. Čaj z medovky má charakteristickú citrónovú vôňu a je okrem iného skvelým a chutným osviežením.

Medovka na vašom tanieri
Medovka má však využitie aj v kuchyni. Čerstvé lístky sa pridávajú do šalátov, môžeme si nimi spestriť i jogurty, zmrzlinu alebo mliečne nápoje a rovnako si na nej pochutnáte aj v polievkach a množstve iných jedál. Lístky medovky tvoria aj neoddeliteľnú súčasť rôznych miešaných nápojov.

Pripravte si relaxačný kúpeľ z medovky
Odvar z medovky si môžete pridať dokonca aj do kúpeľa. Takýto jemne citrónovo voňajúci kúpeľ vás krásne uvoľní a ak si ho doprajete večer, príjemne vás naladí na spánok.

Vyskúšajte liečivé účinky medovky lekárskej na vlastnej koži. Vlažný čaj z tejto liečivej bylinky je tiež príjemným osviežením počas horúcich letných dní a okrem osvieženia pozitívne ovplyvní aj váš celkový zdravotný stav.

 Autor: Petrzalcan | 25.07.2013 | zobrazené: 6203 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre