Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Každá sviečka adventného venca má svoj význam a meno
Dnes je: streda 24.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Každá sviečka adventného venca má svoj význam a meno

Symbolom obdobia adventu  je adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ.

 

Známa je tradícia o adventnom venci, ktorý vyrobil začiatkom 19. storočia nemecký evanjelický pastor Johann Henrich Wichern. Pochádzal z Hamburgu a ako najstarší syn mal sedem súrodencov. V dospelosti sa stal vychovávateľom, vyštudoval teológiu, aby mohol byť evanjelickým pastorom. Túžil starať sa o chudobných ľudí a vďaka tvrdej práci a milodarom sa mu podarilo zriadiť útulok pre chudobné a opustené deti. Útulok nazval Drsný dom a opustené deti tam pod jeho opaterou bývali a učili sa remeslám. Na základe neustálych otázok týchto detí, koľko dní ešte zostáva do Vianoc, rozhodol sa vyrobiť drevený veniec s 24 sviečkami – 19 tenšími, ktoré predstavovali všedné dni, a štyrmi hrubšími sviečkami symbolizujúcimi štyri adventné nedele.

 

V súčasnosti sa používajú adventné vence so sviečkami rôznych farieb, mali by však byť fialové alebo tmavomodré, pripomínajúce liturgickú farbu adventu. Sviečky a stuhy na venci by tak mali byť fialové s výnimkou tej tretej v poradí – tá je totiž zasvätená priateľstvu a mala by byť ružová.  Vedeli ste, že sviečky by sa mali zapaľovať proti smeru hodinových ručičiek? Časté sú i vence s piatou, bielou sviečkou uprostred. Tá sa zapaľuje na Štedrý deň a symbolizuje Krista.

 

K adventu patrí tiež pôst, žiadna hlučná zábava či ohováranie. Doporučuje sa každodenná návšteva rannej omše a konanie dobrých skutkov.

 

Tradičnou farbou adventu je, ako bolo spomenuté,  fialová. Modrú používajú ale napríklad evanjelici v Amerike. Najčastejšou farbou dnes je biela, najmä  v Európe. Je totiž symbolom slávnosti. U protestantských cirkví sa používajú aj štyri červené sviece.

1. sviečka sa zapaľuje v prvú  adventnú čiže  železnú nedeľu. Sviečka sa volá  Nádej. Podľa starých zvykov by ju malo zapáliť najmladšie dieťa rodiny.

2. sviečka sa zapaľuje sa na druhú, tzv.bronzovú  adventnú nedeľu. Sviečka sa volá Mier. Podľa starých zvykov by ju malo zapáliť najstaršie dieťa rodiny.

3. sviečka sa zapaľuje sa na tretiu, alebo striebornú nedeľu. Sviečka sa volá Priateľstvo a mala by byť ružovej farby. Na tretiu adventnú nedeľu podľa zvyklostí zapaľuje sviečky matka rodiny.

4. sviečka sa zapaľuje na zlatú  nedeľu, ktorá tento rok vychádza na Štedrý deň. .. Sviečka sa volá Láska. Podľa tradícií sviečky na štvrtú adventnú nedeľu zapaľuje sviečky otec rodiny.

 

5. sviečka sa zapaľuje na Štedrý deň po západe slnka. Je biela a je zasvätená Kristovi. Na moderných vencoch chýba, alebo sa dáva do stredu.Autor: Petrzalcan | 01.12.2019 | zobrazené: 59103 x |


Podobné články

• Bratislava opäť žije korunováciami (30.07.2023)
• Petržalský majáles (06.05.2022)
• Apríl v Petržalskej knižnici (31.03.2022)
• Mikuláš bude aj Petržalke (04.12.2021)
• Ukončenie činnosti knižnice (01.07.2021)

Komentáre