Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ide Vaše dieťa na strednú školu alebo osemročné gymnázium?
Dnes je: piatok 19.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Ide Vaše dieťa na strednú školu alebo osemročné gymnázium?

Deviataci si v týchto dňoch vyberajú stredné školy. Rovnako uchádzači o osemročné gymnáziá.  Od 1.januára 2013 sa okrem iného zavádzajú prijímacie skúšky. Čo by ste mali vedieť skôr, než vyplníte prihlášku?

 

1.   Ak si vyberáte školu, vyberajte podľa schopností svojho dieťaťa. Nie každý môže byť právnikom, či ekonómom, lekárom či filozofom. Čoraz viac sa ukazuje ako nám chýbajú ľudia s odbornosťou ako elektrikár, murár, kapacity nie sú naplnené ani na stredných zdravotných školách. Šancu byť úspešný má dieťa aj na strednej školy v odbore mäsiar, kuchár, pekár, cukrár, ale aj rezbár, dizajnér. V Bratislavskej župe je veľa odborných škôl, ktoré majú dobré výsledky, ale najmä, po ich absolvovaní majú deti „chlieb v rukách“.

 

2.   Dieťa si vyzdvihne prihlášku v svojej základnej škole, alebo si tlačivá kúpite v Ševte.

 

3.   Podávajú sa maximálne dve prihlášky na dve rôzne školy, alebo na dva rozdielne odbory tej istej školy. Ak dieťa neprejde talentovými skúškami na škole, môže si ešte uplatniť dve prihlášky na iné školy. Talentové skúšky sa budú konať od 25.marca do 15.apríla. Termín na konkrétnej škole musí byť zverejnený na internete príslušnej školy.

 

4.   Podanie prihlášok je do 10.apríla riaditeľovi základnej školy. Riaditeľ prihlášky odosiela na vybrané školy do 20.apríla.

 

5.   Prihlášky si v rovnakom termíne podávajú piataci, ktorí chcú navštevovať osemročné gymnázium.

 

6.   Na prihláške treba vyplniť dátum, kedy sa dieťa môže zúčastniť skúšok. Termíny sú dva.

 

7.  Prijímacie skúšky sú od januára povinné. Nerobia ich len žiaci, ktorí v celkovom testovaní žiakov 9.ročníkov v každom predmete dosiahli 90 a viac % úspešnosť.

 

8.   Každá stredná škola zverejní na svojich stránkach kritériá na prijatie žiaka.

 

9.   Väčšina škôl bude mať prijímacie skúšky zo slovenčiny, matematiky, ale na odborných školách to môžu byť biológia, chémia, fyzika a iné.

 

10.  Prijímacie skúšky na stredné školy prebehnú v termínoch od 13.mája 1.termín a  16.mája 2.termín. Pri nenaplnení počtu prijatých žiakov, môže riaditeľ vyhlásiť druhé kolo, ktoré prebehne v júni.

 

11. Ak nebol žiak úspešný na žiadnu z dvoch škôl, kde si podal prihlášku, môže si podať ešte jednu prihlášku na inú školu v druhom kole.

 Autor: Petrzalcan | 04.03.2013 | zobrazené: 3284 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre