Dnes je: sobota 01.10.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň vegetariánov

Homosexualita je medzi zvieratami bežnejšia než sa myslelo

Zdá sa, že príroda nás neprestane prekvapovať. To, čo sme si v minulosti mysleli, že v prírode neexistuje, je práve naopak. O čom hovoríme?

Homosexualita zvierat. Začala čoraz viac zaujímať vedcov.

 

Od roku 1911 sa údajne vie o homosexualite tučniakov. Vtedy expedícia s cieľom dobiť južný pól pozorovala tučniaky okaté. Konkrétne jeden z jej členov, doktor Levick. Po návrate do Británie svoje pozorovania spísal v článku Prírodopis tučniakov, no časť o sexualite vtákov musel vypustiť.Preto o jeho zisteniach vedela len úzka skupina odborníkov.

 

Zápisky Dr.Levicka boli uverejnené pred 2 rokmi, keď ich náhodne našiel kutáror  múzea.

 

Prečo boli pasáže o homosexualite tučniakov zamietnuté? Lebo v tom čase homosexualita bola v Británii ilegálna.

 

O homosexualite tučniakov sa začalo medzi odborníkmi diskutovať viac po tom, čo v New Yorskej ZOO spolu v jednom hniezde viac ako 6 rokov žili tučniaky čiapočkaté. V čase párenia sa dokonca pár pokúšal opakovane vysedieť vajíčko. No, nebolo to pravé vajíčko, len kameň, ale tučniaky sa k nemu ako ku vajíčku správali. Opatrovatelia sa rozhodli, že im do hniezda dajú oplodnené vajíčko. Vyliahla sa samička, o ktorú sa pár staral až do jej osamostatnenia sa.

 

Podobné prípady zaznamenali ZOO v Japonsku, Švédsku, Nemecku i Toronta.

 

Homosexualita bola pozorovaná aj u iných druhov zvierat.

 

Vedci prišli nato, že až 8% domácich baranov tvorí homosexuálne partnerstvá. Nemajú pritom spolu pohlavný styk, ale inak sa chovajú úplne akoby boli životný partneri a úplne pritom zabúdajúc na svoje ovečky. Farmári sú v týchto prípadoch bezmocní.

 

V roku 2007 prišli vedci pri skúmaní albatrosej populácie n ostrove Oahu ( Havaj ) nato, že až 33% zo všetkých prítomných samíc sú lesbičky. Dokonca si tieto nezvyčajné páry zakladali vlastné hniezda a bozkávali sa. Podobné správanie bolo pozorované aj neskôr pri albatrosoch kráľovských na Novom Zélande.

 

Delfíny patria spolu so šimpanzmi a ľuďmi k najinteligentnejším živočíchom na Zemi, sú známe vysoko vyvinutým spoločenským správaním a silným rodinným putom. Preto sa nemožno čudovať, že aj delfíny to skúšajú s rovnakým pohlavím.  Za roky štúdia delfínov, bolo zaznamenaných niekoľko prípadov homosexuality. Dokonca boli zaznamenané celé stáda zložené čisto len so samcov pričom jeden pár vydržal spolu viac ako 17 rokov.

 

Bonobos je primát ktorý je veľmi podobný šimpanzom avšak o niečo menší. Okrem toho, že sú najinteligentnejšie zvieratá na Zemi, sú to aj naši najbližší príbuzný. Často spolu komunikujú a spory riešia skôr diplomaticky. Vo vzťahoch týchto primátov hrá najdôležitejšiu úlohu pohlavný styk, ktorým si zabezpečujú sociálne postavenie, redukujú stres a zabezpečujú potešenie. A tak sa niekedy prihodí, že si to „rozdajú“ aj dvaja samci.

 

Andean je krásny spevavý vták žijúci vysoko v korunách stromov v Peru. Šokujúce na týchto vtákoch však je, že až neuveriteľných 40 % samcov trpí homosexualitou. Je to spôsobené najmä veľkým nepomerom medzi samčou a samičkou populáciu. Laicky povedané, nie pre každého samca je tu aj samička.

 

Levov netreba nijako zvlášť predstavovať. Každý si vybaví majestátneho „ kráľa zvierat “, ktorý drží pevnú ruku nad svojou svorkou, tá však niekedy býva zložená čisto so samcov, dôvod je zatiaľ neznámy. Stretnutie dvoch levov opačného pohlavia pritom býva oveľa silnejšie ako stretnutie dvoch vtákov či baranov.

 

Opäť zástupca z ríše vtákov, tento krát ide o čajku západnú, ktorá vďaka svojmu rozpätiu krídel pripomína skôr albatrosa. Vedecká expedícia v Kalifornii, s údivom zistila, že až 14 % párov v populácii týchto čajok na severe Kalifornie tvorí lesbické páry.

 

Mladý samci žirafy sa ako všetci zástupcovia zvieracej ríše väčšinou dvoria k samiciam, avšak ani u žiráf nie sú výnimkou partnerstvá medzi dvoma samcami. Tí si nie len navzájom masírujú krky, ale sa aj bozkávajú. U žiráf to má však podľa vedcov úplne iný význam ako by sme sa mohli nazdávať. Takto sa totižto zrejme samci pripravujú na ostrú skúšku ohňom kedy budú chcieť zaujať samice z inej čriedy.

 

Vážky patria medzi najdokonalejších predátorov v ríši zvierat.  Známe sú svojím letom pripomínajúcim balet, ale aj citovo silnými a citlivými stretnutiami s inými vážkami. Známe sú však aj početnými homosexuálnymi partnerstvami, ktoré si však vedci nevedia vysvetliť a môžu iba hádať či je za tým chémia v ovzduší, alebo nadmerný počet samcov a tým nedostatočný počet samičiek.

 

 

 

Zdroj: Fontys university od Applied Sciences

 Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 15.03.2014 | zobrazené: 15643 x |


Podobné články

• Opäť horelo (31.08.2022)
• Pripláva replika rímskej riečnej veslice typu Lusoria zo 4. storočia (04.08.2022)
• Pripláva replika rímskej riečnej veslice typu Lusoria zo 4. storočia (04.08.2022)
• Nominujte strom roka (24.04.2022)
• Petržalská holubica svieti modrožlto (18.04.2022)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(16)

Nie, volieb sa nezúčastním
(15)


spolu 73 hlasov
/