Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Draždiak čaká na svoju lepšiu budúcnosť
Dnes je: piatok 12.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Draždiak čaká na svoju lepšiu budúcnosť

Medzi najobľúbenejšie miesta Petržalčanov patrí Veľký Draždiak.

Prírodné kúpalisko, ktoré vzniklo po ťažbe štrku okolo roku 1982. Nachádza sa medzi Chorvátskym ramenom a areálom Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej.

 

Vodná plocha Draždiaka má takmer  13 hektárov  a je domovom kačíc, labutí a iných vtákov, v jeho vodách žije nemálo rýb, najmä karasy, kapre, zubáč, ale našiel sa aj  80kg sumec.

 

Draždiak nie je oficiálne vedený ako vodná plocha určená na kúpanie. Problémom je totiž elektrické vedenie, ktoré ide ponad jazero. Mestská časť ale každý rok vyčleňuje z rozpočtu peniaze na záchrannú službu, lebo vody Draždiaka lákajú najmä v lete tisícky ľudí.

 

K dispozícii sú tu aj vodné bicykle a tradične sa v jazere celý rok kúpu ľadové medvede, teda otužilci.

 

Vstup do vody majú psy zakázaný, ale mnoho ľudí tento predpis porušuje.  Veľkým problémom sú aj okolité lesy, v ktorých je často mnoho odpadkov, občas si tu rozložia svoje prístrešky bezdomovci.

 

Neexistuje žiadna riadne upravená pláž. V minulosti boli snahy o oplotenie areálu a výber vstupného, no poslanci to pred 5 rokmi odmietli.

 

V okolí jazera je niekoľko bufetov, ktoré ale nemajú veľký záujem o skrášlenie okolia svojich stánkov. V lepšom stave sú reštaurácie, ktorých majitelia v poslednom období investovali do rekonštrukcie a skrášlenia. Vyskúšali sme služby v jednej z nich a zodpovedá štandardu obvyklých reštaurácií tohto typu.

 

Pri Draždiaku je tiež hotel a súkromná nemocnica, ktorá bola pôvodne plánovaná ako rehabilitačné zariadenie, čo investor v procese výstavby zmenil. Dnes je to snáď seriálovo najznámejšia nemocnica Slovenska. A aby sme boli úplní, nachádza sa tu aj Ústav lekárskej kozmetiky, tenisové kurty, jedno novovybudované ihrisko pre deti  a súkromná  vysoká škola.

 

Čo dodať na záver? Parcely sa rôznymi spôsobmi počas rokov dostali do rúk súkromníkom, ale sú aj v majetku mestskej časti. Neexistuje komplexný plán na revitalizáciu územia, ktoré patrí medzi najvyhľadávanejšie občanmi, ale  ktoré by si po rokoch zaslúžilo  zmenu v kvalite. A neexistuje záväzok majiteľa elektrického vedenia, že ho jedného dňa preloží na vlastné náklady. To všetko by Draždiaku pomohlo stať sa kvalitným prírodným kúpaliskom pre 120- tisícovu Petržalku.

 

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 21.04.2013 | zobrazené: 7458 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre