Dnes je: sobota 01.10.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň vegetariánov

Člnkovanie na Chorvátskom ramene?

Takýto zámer predložili niektorí poslanci miestneho  zastupiteľstva v Petržalke.Išlo by o malé bezmotorové plavidlá. Tie by mali fungovať výlučne v správe a pod dohľadom Mestskej časti Bratislava – Petržalka.

 

Na stránke mestskej časti čítame: „Realizácia projektu by určite zatraktívnila celú lokalitu, tak pre našich obyvateľov, ako aj domácich a zahraničných turistov. Zároveň však budeme určite klásť obrovský dôraz na súhru s prírodou,“ priblížil už schválený zámer Petržalky jej starosta Ján Hrčka.

Chorvátske rameno  je vzácnym biokoridorom Petržalky, ktorého hlavnou funkciou je protipovodňová ochrana. Okrem toho sa však stalo domovom pestrej škály, aj chránených rastlín a živočíchov.

V spojitosti s priľahlými chodníkmi či cyklotrasami je tak vyhľadávaným cieľom milovníkov prírody a vyznávačov aktívneho oddychu. Priamo Chorvátske rameno ale doteraz široká verejnosť, okrem rybárov s príslušnými povoleniami alebo zimných korčuliarov, využívať nemohla.

Teraz však prevažuje názor väčšiny petržalských poslancov, že potenciál vodnej plochy sa dá využiť lepšie a zároveň v súlade s ochranou prírody i dlhodobo udržateľným cestovným ruchom v Bratislave.

Spustenie novej atrakcie je predbežne naplánované na marec 2022. Realizácii projektu však budú predchádzať rokovania starostu Petržalky so správcom Chorvátskeho ramena, čiže Slovenským vodohospodárskym podnikom. Kladné stanovisko tiež musia vyjadriť aj Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a Slovenský rybársky zväz. Odhadovaný termín ukončenia rokovaní bol stanovený na september tohto roka.

Dovtedy mestská časť vypracuje prevádzkový poriadok, ktorý bude okrem iného definovať pravidlá a výšku poplatku pri zapožičaní člnu, spôsob financovania aj bezpečnostné normy pri plavbe.

Plánovaná trasa, na ktorej by malo byť člnkovanie povolené, má dĺžku 1,1 kilometra. Vedie medzi známym Medissimom pri jazere Draždiak až po vojenský bunker B-S 13.

„Časť, ktorú chceme vymedziť pre malé bezmotorové plavidlá, nebude dotknutá výstavbou električky a má slúžiť na pokojnú rekreáciu pre širokú verejnosť,“ povedal miestny poslanec Matúš Repka, hlavný predkladateľ návrhu.

Ekonomické náklady predkladateľ nápadu neuviedol. Vrámci diskusie o ne požiadali niektorí poslanci, ktorým sa zámer nezdá až tak jednoznačný.

 

Na ukotvenie plavidiel by malo slúžiť najmä prístavné mólo pod mostom pri nemocnici Antolská, ktorý poslanci vytypovali ako vhodnú lokalitu vzhľadom na dobrý prístup aj polohu.

 

Člnkovanie podľa nich prinesie obyvateľom aj návštevníkom viaceré benefity. Nepôjde iba o letnú romantiku pri plavbe pomedzi lekná, účelom má byť aj náučné spoznávanie miestnej fauny a flóry z inej, ako pešej perspektívy.

 

Poslanci v kontexte projektového zámeru hovoria aj o lepšom športovom a rekreačnom vyžití Chorvátskeho ramena. Samozrejme, opäť s čo najväčším ohľadom na ochranu prírody.

„Ak si ale niekto myslí, že z Petržalky chceme robiť druhé Benátky, ide o mylnú predstavu. V prípade dohody s partnermi a získania potrebných povolení nepôjde o masovú aktivitu, ale o príjemné doplnenie voľnočasových aktivít v súlade so životným prostredím,“ uzatvára Hrčka s úsmevom a tým, že prirovnanie k talianskej metropole ich, samozrejme, teší.

Zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 29.05.2021 | zobrazené: 830 x |


Podobné články

• Chcete byť členom volebnej komisie? (22.09.2022)
• 8 kandidátov na župana a takmer 400 kandidátov na poslancov Bsk (04.09.2022)
• Vyjadrite sa k plánom magistrátu (19.07.2022)
• Petržalka hospodárila veľmi dobre (11.07.2022)
• Zber kuchynského biodopadu (02.07.2022)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(16)

Nie, volieb sa nezúčastním
(15)


spolu 73 hlasov
/