Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Biela noc potrvá celý víkend
Dnes je: streda 24.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Biela noc potrvá celý víkend

 

Spolu so sprievodným programom predstaví takmer 50 rôznych inštalácií, diel od domácich umelcov a ich kolegov z Nemecka, RakúskaTalianska, Poľska, Kanady, Británie, Austrálie aj Brazílie.


Biela noc rozžiari Bratislavu súčasným umením a potrvá celý víkend. Najdlhšia noc v roku potrvá od piatku až do nedele!Piaty ročník festivalu Biela noc sa mení na trojdňovú oslavu umenia v uliciach nášho mesta. Vodná a historická trasa prinesú vyše tridsať diel vrátane svetových premiér, a okrem priestorových a svetelných inštalácií ponúknu aj workshopy, filmy či pohybové performance. Návštevníkom tento formát dopraje viac času a možnosť rozvrhnúť si prechádzku mestom za umením od piatkového poludnia až do nedeľnej noci.

Začnete na Hlavnom námestí s 13 metrovou bublinou? Dobre. Na nádvorí Primaciálneho paláca sa rozsvieti interaktívna tieňohra „Tales from the Other Side” od britskej umelkyne Liz von Graevenitz. Vďaka nej sa deti môžu stať hercami vo vlastnom divadelnom predstavení a premeniť sa na magické lesné bytosti. Najmladší návštevníci sa môžu tešiť aj na špeciálne premietanie svetových animovaných filmov v spolupráci s Fest Anča v Pistoriho paláci.

Potom navštívte animovanú prechádzku mestom. Zamierte k Dunaju.  V Sklade č. 7 nájdete  gigantickú chobotnicu  a v Sade Janka Kráľa uvidíte  pixelovú smršť. Multimediálny umelec Kit Webster návštevníkov vtiahne do vizuálneho matrixu zo 700 000 svetelných bodov, poskladaných do troch symetrických objektov pripomínajúcich scénu zo science fiction filmu. Na LIDE sa nechajte omámiť mágiou a zažijete výhľad, ktorý si doteraz vychutnávali len astronauti.

Biela noc 2019 sa skladá z troch skupín diel.  Denno-nočné, ktoré si môžete vychutnať každý deň od dvanástej do polnoci, nočné, ktoré sa spustia vždy po západe slnka, a časové, ktoré zažijete len v určitých časoch.

 

V Petržalke bud špeciálna akcia venovaná terasám, aj ona sa stáva súčasťou Bielej noci, večer bude mapping na Dome Kultúry Lúky v Petržalke.  Zastavte sa aj v Galérii Konjtanjner na Bosákovej ulici, najnovšej kvalitnej kaviarni s galériou mladých umelcov, ktorá vznikla len nedávno.

 

Britský vizuálny umelec Luke Jerram rozžiari Atrium Filozofickej fakulty UK, kde si od piatka až do nedele budete môcť užívať jeho najnovšie dielo s názvom Gaia. Ide o impozantnú, až 7 metrov širokú napodobeninu Zeme.

 

Ak si budete chcieť oddýchnuť v interiéry, môžete tak urobiť v Pálffyho paláci v priestoroch Galérie mesta Bratislavy, kde vás bude čakať nekonečný digitálny priestor Mateja Kréna.

Špeciálnu atmosféru zažijete na verejných záchodoch vďaka Lucii Luptákovej, Pavol Truben vás vráti do školských čias, konfrontáciu tradičnej kultúry a umelého sveta zvizualizuje Boris Vitázek. Prvýkrát verejný priestor obohatíme aj o trvalý vizuálny zásah na nábreží Dunaja pri Zuckermandeli. Viktor Frešo priestor promenády obohatí o svoj monumentálny autoportrét s názvom Circle head.

 

Zamierite do River parku? Pristane tu vesmírna raketa, zahalená oblakom dymu. Vodná trasa vám prinesie aj nekonečnú preliezku pre malých aj veľkých od rakúskych architektov Numen/for Use v Zuckermandeli, či monumentálne rozprávajúce slnko od Matje! v Panorama Parku.

 

Všetko potrebné nájdete na https://www.bielanoc.sk/

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 27.09.2019 | zobrazené: 1927 x |


Podobné články

• Bratislava opäť žije korunováciami (30.07.2023)
• Petržalský majáles (06.05.2022)
• Apríl v Petržalskej knižnici (31.03.2022)
• Mikuláš bude aj Petržalke (04.12.2021)
• Ukončenie činnosti knižnice (01.07.2021)

Komentáre