Dnes je: piatok 14.05.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň tulipánov

Bažantnica v Jarovciach

Akoby zabudnutá. Tichá lokalita vhodná na prechádzky zjari či na jeseň. Ani sa nechce veriť, že je človek v hlavnom meste. Vstup je len pre peších.

 

Bažantnica vznikla asi v prvej tretine18.storočia.Predpokladá sa ale, že tento priestor bol využívaný už skôr. História bažantnice je spojená s obcou Kittsee. V nej sa nachádzal Neues Schloss ( Nový zámok), ku ktorému bažantnica patrila. Zámok bol postavený v 17.storočí. Gróf Esterházy ho v rokoch 1730-40 dal prestavať v barokovom štýle. Pravdepodobne vtedy vznikla aj samotná bažantnica.

Bažantnicu prvý raz zachytáva historická mapa rakúsko-uhorskej hranice z roku 1754. Veľmi podobný obraz je na mape prvého vojenského mapovania z roku 1784.

 

Do bažantnice s obľubou chodieval poľovať aj syn Márie Terézie a neskorší cisár Jozef II.

V kronike Rusoviec sa  nachádza zápis o častých poľovačkách cisára Karola VI., otca Márie

Terézie, ktoré sa odohrávali aj v Jarovskej Bažantnici.

 

Bažantnicu s obcou Kittsee spája cesta s obojstrannou alejou. Bažantnica mala tvar šesťuholníka nepravidelného tvaru. Vznikla úpravou pôvodného lesa, okraj tvorili meander dunajského ramena ponad ktorý viedol kamenný most. Ten má dva oblúky. Celý areál bol obkolesený kamenným múrom.

Bažantnica bola rozdelená 8  cestami, ktoré vybiehali z centrálneho kruhového útvaru. Cesty tak tvorili hviezdicu a boli ešte poprepájané menšími kolmými cestičkami.

Jedna z ciest viedla k letohrádku (Lusthaus). Kompozičná os spájala lesík až s letohrádkom a mala asi 2 kilometre.

 

Predpokladá sa, že aleje boli lipové, ale nachádzali sa tu aj iné stromy. Dodnes sa z nich zachovali zvyšky. Podľa dochovaných máp sa v bažantnici nachádzalo niekoľko stavebných objektov, napr. Jägerhaus( hájovňa). Ďalej most a hospodárske budovy.

Počas druhého vojenského mapovania v roku 1810 je bažantnica označovaná ako Thirgarten, čo naznačuje, že sa tu nechovali len bažanty, ale zrejme aj iná lovná zver ako zajace a srnčia zver. Neskôr zaniká letohrádok.

 

V 19:storočí sa objavujú na mapách ďalšie hospodárske usadlosti.  V roku 1945 už bažantnica chátra. Múr rozobrali ľudia okolo roku 1947, neskôr aj ostatné objekty. V roku 1952-57 už na mapách sú len rozvaliny.

Bažantnica je chránený areál. Je to jediný barokový krajinná útvar, ktorý sa zachoval v akej takej podobe dodnes. Preto je zapísaná do zoznamu nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

 

 

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 08.10.2013 | zobrazené: 12475 x |


Podobné články

• Najobľúbenejšia dcéra Márie Terézie (13.05.2021)
• Výstavba Petržalky (02.04.2021)
• Bratislavský nultý poludník alebo Mikovínyho pamätník (23.03.2021)
• 280 rokov od narodenia Jozefa II. (13.03.2021)
• Výročie vzniku Bratislavského okrášľovacieho spolku (08.03.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány

ANKETA

Ste spokojní s čistotou v Petržalke?

áno, určite
(138)

skôr áno ako nie
(70)

skôr nie
(70)

absolútne nespokojní
(75)


spolu 353 hlasov
/