Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ako sa brániť chrípke a prechladnutiu a ako ich rozoznať
Dnes je: piatok 29.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Ako sa brániť chrípke a prechladnutiu a ako ich rozoznať

Jeseň je tu a s ňou zmeny počasia i výskyt jesennej vlny prechladnutí. Niektorí si ju mýlia s chrípkou. Ľudia chrípkou označujú celý rad ochorení s viac, ale aj menej podobnými príznakmi.

 

Ako ju rozoznať?

Rozdiel medzi chrípkou a obyčajným nachladnutím sa niekedy z laického hľadiska určuje veľmi ťažko. Chrípka však zvykne mať rýchlejší nástup a výraznejšie príznaky, veľmi často je sprevádzaná bolesťou svalov a jasnou horúčkou. Nikdy v prvý deň nechoďte k lekárovi, Pn-ku si viete vyžiadať aj telefonicky a potom po ňu niekoho poslať. Sedieť v čakárni s inými hcorými či zdravými nie je dobrý nápad a ísť chorý do práce je úplne vylúčené. Začnite s liečbou príznakov hneď. Zaľahnite, poťte sa, znižujet teplotu nad 38 stupňov, kloktajte, vyplachujte nos.

Pri nachladnutí sa symptómy prejavujú oveľa pomalšie. Zvyčajne postihujú iba nosnú dutinu, vedľajšie dutiny, hrdlo a horné dýchacie cesty. Často nebývajú sprevádzané ani zvýšenou teplotou. Začiatok býva soplenie, výtok z nosa, upchatý nos, pobolievanie v krku. Dôležité je začať s okamžitou liečbou príznakov. Kloktať hrdlo, aby všetky vírusy skončili v umývadle a nemnožili sa v krku. Je veľký rozdiel medzi kloktaním a cmúľaním pastiliek. V prípade kloktania ide všetko von, v prípade cmúľania ostáva všetko v krku. Pri soplíkoch sú dôležité výplachy nosa morskou vodou, alebo Vincetkou. Aspoň 5x denne. Naparovanie a nahrievanie zvoľte v prípade upchatého nosa. V tom je liečba chrípky i prechladnutí podobná, lebo liečba vírusových ochorení je naozaj symptomatická.

Chrípkové vírusy bývajú prenášané vzduchom, čo značne uľahčuje ich prenos od jednej osoby k druhej. Bežne sa dostávajú do tela nosom, ústami alebo cez oči. Najčastejším spôsobom je vdýchnutie. No vírus sa môže do tela dostať i tak, že ho máte najskôr na rukách a prenesiete ho na seba, ak sa ruky dostanú do kontaktu s očami, ústami alebo nosom. Ruky totiž často prichádzajú do kontaktu s predmetmi, ktorých sa už predtým niekto chorý dotýkal. K rukám sa zas vírus dostane, ak si človek nakazený vírusom pri kašľaní či kýchaní zakryje ústa.

Počas liečby je nevyhnutný pokoj na lôžku, podávame liečivá znižujúce horúčku nad 38 stupňov Celziabolesť a takisto aj lieky tlmiace kašeľ. Určite siahnite po Calciovom sirupe, lebo je protizápalový na rozdiel od ostatných sirupov.

Dôležitý je pravidelný príjem dostatočného množstva tekutín, najlepšie čajov a vody. Nezabúdajte ani na zvýšený príjem vitamínov. Pamätajte,  že najviac ich je v zelenine, nie v ovocí. Ovocie je predovšetkým cukor a voda. No keďže pri prechladnutí a chrípke ľuďom nechutí jesť, najlepšie je siahnuť po cibuľovej či cesnakovej polievke, dobrej kuracej, či japonskej Miso polievke. Ako druhé jedlo si dajte detskú výživu alebo krupicu. Nejedzte ťažké a mastné jedlá, telo sa potom trápi jedlom a nemá energiu na boj s chorobou.

Liečba chrípky trvá zvyčajne 7 až 10 dní, závisí to aj od prípadných komplikácií. Až tie sa môžu liečiť antibiotikami! Na vírusové ochorenia antibiotiká nefungujú!!

Krátko po jej odznení choroby je však stále dôležité pokračovať v pokojnejšom režime a nevyvíjať žiadnu namáhavejšiu fyzickú aktivitu. Ak sa človek cíti lepšie, neznamená, že už môže ísť do práce, či do fitka. Choroba telo oslabila a to potrebuje čas na  regeneráciu. Organizmus je v tom čase ešte stále oslabený a jeho zaťažením by ste mohli vytvoriť ideálne podmienky pre rozvoj iného infekčného ochorenia.

Dôležitá je prevencia! Prevencia je v prvom rade zameraná na zabránenie prenosu vírusu, ako aj na celkové posilnenie odolnosti organizmu. Preto je viac ako nevyhnutné udržiavať svoje telo v dobrej fyzickej kondícii. Jesenné prechádzky v prírode, športovanie, sú najlepšou cestou k dobrej imunite a samozrejme dobré jedlo, bohaté na minerály a vitamíny. Znamená to veľa zeleniny ( ovocie doobeda, poobede zelenina- zlaté pravidlo), vetranie v byte, šport a dobrá nálada.

Áno, aj stres, únava a oslabený organizmus vedú k ľahšiemu získaniu infekcií. Rovnako zlé oblečenie, nevhodne zvolené k vonkajšej teplote.

V období najväčšej epidémie je dobré vyhýbať sa priestorom a podujatiam s veľkou koncentráciou ľudí, akými sú napríklad divadlá, diskotéky, kiná, nákupné centrá a pod. Ak u vás práve prebieha ochorenie, z hľadiska jeho ďalšieho šírenia je veľmi dôležité čo najviac obmedziť kontakt s ľuďmi. V priebehu choroby je tiež odporúčané používať papierové vreckovky jednorazovo a po použití ich hneď zahodiť a umyť si ruky.

Najefektívnejšou prevenciou pre oslabenejších ľudí je očkovanie. Ide najmä o ľudí so zvýšeným rizikom nákazy. Patria sem napríklad osoby vo veku 59 rokov a viac, ďalej ľudia s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu a tí s metabolickými, obličkovými alebo imunitnými poruchami.

Očkovanie sa tiež odporúča ľuďom pracujúcim v zdravotníckych službách, ako aj osobám dlhodobo chorým, ktoré sú umiestnené v zdravotníckych centrách, v domovoch dôchodcov alebo študentom žijúcim v internátnych zariadeniach.

MUDr.Iveta Plšeková, obvodný lekár



Autor: Petrzalcan | 01.10.2019 | zobrazené: 1647 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre