Dnes je: sobota 19.06.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Začínajú Zberateľské dni v Inchebe

Aké bude Nobelovo námestie?

Mestská časť Bratislava-Petržalka spúšťa interaktívne zisťovanie potrieb verejnosti v priestore Nobelovho námestia, ktoré je mnohými považované za priestor budúcnosti. Cieľom je zistiť potreby a nálady ľudí, ktorí v danom priestore žijú, pracujú, podnikajú, alebo sa tam iba pohybujú. Závery z tohto procesu budú pracovníkom miestneho úradu slúžiť ako východisko pre budúcu obnovu námestia.

 

K rozhodnutiu spustiť participatívny proces zisťovania potrieb a vízií verejnosti pristúpilo vedenie MČ na podnet skupiny poslancov. „Chceme zistiť, čo si o tomto verejnom priestore myslia Petržalčania, naši susedia. Finálne zistenia budú pre nás kľúčové a budeme z nich bezpodmienečne vychádzať pri obnove priestoru. Preto je dôležité, aby čo najviac ľudí vyplnilo náš interaktívny dotazník na adrese www.nobelovonamestie.sk

 

Nobelovo námestie pôvodne vzniklo v druhej polovici 80. rokov 20. storočia v rámci výstavby bytových domov a infraštruktúry v miestnej časti Dvory. Súčasný názov nesie od 1. apríla 1991 podľa Alfreda Nobela, švédskeho vynálezcu dynamitu a zakladateľa Nobelovej ceny. V súčasnosti námestie dostatočne nevyužíva svoju polohu ani možnosti komunálneho spájania rôznych skupín obyvateľov. Má pritom strategické umiestnenie na dôležitej tepne, akou je Petržalské korzo vedúce k železničnej stanici Bratislava – Petržalka. To ho predurčuje byť vstupnou bránou do Petržalky, najmä pre tých, ktorí prichádzajú zo Starého mesta na druhom brehu rieky Dunaj, od Mosta SNP.

Na mieste dnešného Nobelovho námestia bol situovaný, prakticky od vzniku Petržalky, pôvodný petržalský cintorín. Zrušili ho v 60. rokoch 20. storočia. Spomienkou a odkazom naň ostala gaštanová alej vo východnej časti námestia. Západná časť námestia je zatrávnená s niekoľkými vysadenými stromami. V roku 2020 pribudla alej japonských sakúr, ktoré mestská časť vysadila v spolupráci s japonským veľvyslanectvom. Medzi týmito plochami je pôvodne betónový povrch, po rekonštrukcii v r. 2004 sa zmenil na dláždený.

Pomôcť rozhodnúť o budúcej podobe Nobelovho námestia môžu obyvatelia vyplnením dotazníka na stránke www.nobelovonamestie.sk alebo, ak to umožní pandemická situácia, aj odpoveďami na otázky anketárov v teréne. V interaktívnych dotazníkoch nájdu obyvatelia, návštevníci, ale aj firmy, ktoré fungujú na námestí a v jeho neďalekom okolí dostatok otázok. Na základe odpovedí sa vyhodnotí participatívny výskum priestoru Nobelovho námestia. Má ukázať, ako priniesť do tejto lokality viac možností na oddych, relax, stretávanie sa a na rôzne aktivity. Pohybové, športové, kultúrne. Tak aby nevyrušovali, ale aby dávali možnosť ľuďom a(tra)ktívne využiť toto miesto.

Zdroj: mestská časť Bratislava- PetržalkaAutor: Petrzalcan | 17.03.2021 | zobrazené: 366 x |


Podobné články

• Mestská časť získala financie na skvalitnenie sociálnych služieb aj od rezortu práce a Nadácie Henkel. (16.06.2021)
• Člnkovanie na Chorvátskom ramene? (29.05.2021)
• Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva mestskej časti (24.05.2021)
• Čistenie a značenie petržalských parkovísk od 17. mája (16.05.2021)
• Poslanci opäť hlasovali za parkovaciu politiku (09.05.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ste spokojní s čistotou v Petržalke?

áno, určite
(163)

skôr áno ako nie
(79)

skôr nie
(90)

absolútne nespokojní
(89)


spolu 421 hlasov
/