Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Aká je situácia s miestami v MŠ v Petržalke?
Dnes je: utorok 18.06.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Aká je situácia s miestami v MŠ v Petržalke?

Od septembra by malo do verejných materských škôl v Petržalke nastúpiť až o 250 detí viac ako v minulom roku. Mestská časť počíta s 10 novými triedami.

Nedostatok kapacít v materských školách. Dlhodobý a komplexný problém, s ktorým bojuje nielen najväčšia samospráva na Slovensku. So 120-tisíc obyvateľmi a 24 škôlkami je však situácia v Petržalke predsa len o čosi náročnejšia.

„Ani v tejto rokmi zanedbanej oblasti sa však nevzdávame, práve naopak. Len v školskom roku 2021 plánujeme otvoriť 10 nových tried pre našich najmenších,” priblížil petržalský starosta Ján Hrčka.

Dodáva, že tam sa plány mestskej časti zďaleka nekončia, pričom sa pri ich realizácii riadi najmä hodnotou za peniaze. „Veľmi dôležitá je pre nás dlhodobá koncepcia súbežne s rýchlymi vylepšeniami,” tvrdí.

Do roku 2008 mala Petržalka opačný problém. Detí bolo málo, priestoru nadbytok. Budovy materských škôl sa preto buď dlhodobo prenajali súkromným a štátnym inštitúciám alebo ostali chátrať. To viedlo k nedostatku kapacít, ktorým čelí Petržalka v súčasnosti.

Mestská časť už v minulosti pristúpila k provizórnym riešeniam, keď vytvorila štyri triedy materských škôl v priestoroch telocvične. Ich budúcnosť je však podľa vedúcej oddelenia predprimárneho a primárneho vzdelávania Kataríny Brťkovej otázna. A čo iné provizórne riešenia?

„Nemáme veľa možností prerábať triedy na základných školách na tie materské, pretože aj tie sú už plne vyťažené. Dokonca i menšie základné školy, v ktorých sa počet žiakov pohyboval okolo 400, už poskočili do kategórie 500 a viac žiakov,“ hovorí Brťková.

Dodáva, že k aktuálnej situácii výraznou mierou prispela aj intenzívna developerská činnosť a následné sťahovanie mladých rodín do Petržalky.

Situáciu s počtom prijatých škôlkarov skomplikoval aj nový zákon o povinnom predprimárnom vzdelávaní. Štát totiž rozhodol, že od školského roka 2021/2022 bude pre predškolákov, teda pre všetky deti, ktoré do 31. augusta dovŕšia vek piatich rokov, dochádzka do materských škôl povinná.

Nielen v Petržalke tak vznikla úplne nová skupina detí, ktorá predtým materské školy nenavštevovala. Mestskej časti tak pribudne od septembra zhruba 142 nových predškolákov. A samozrejme, musia tiež počítať so zhruba 154 deťmi, ktoré budú pokračovať v povinnom predprimárnom vzdelávaní, teda v odklade povinnej školskej dochádzky.

Okrem povinného predprimárneho vzdelávania je ďalšou novinkou možnosť zákonných zástupcov odvolať sa voči rozhodnutiu riaditeľky MŠ o neprijatí dieťaťa. Bez ohľadu na to, či ide o päťročné alebo trojročné dieťa. V odvolacom procese sa pritom bude posudzovať, či riaditeľka postupovala v zmysle pravidiel a nastavených kritérií.

Do konca mája mali zákonní zástupcovia možnosť podávať žiadosti o prijatie dieťaťa do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. Riaditeľkám bolo doručených celkovo 1553 žiadostí, o ktorých budú rozhodovať najneskôr do 15. júna. Už teraz je však viac než zrejmé, že všetkým žiadostiam nebude vyhovené.

Predbežné výsledky ukazujú, že tento rok bude do petržalských materských škôl prijatých 913 detí a 640 žiadostí bude zamietnutých. Do skupiny neprijatých patrí 75 detí do dvoch rokov a 340 tých, ktoré tri roky dovŕšia do 31. augusta 2021.

Starosta Petržalky však tvrdí, že ak sa mestskej časti podarí do konca roka 2021 vytvoriť všetkých 10 nových tried, ktoré sú v zozname rekonštrukcií, počet neprijatých detí sa môže znížiť až o 250.

zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 03.06.2021 | zobrazené: 1672 x |


Podobné články

• Záujemcovia o dotáciu mesta majú šancu do 21.mája (09.05.2023)
• Ako sme budovali komunitnú záhradu pre dve generácie (06.11.2022)
• Situácia v petržalských škôlkach (12.10.2022)
• Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach (13.04.2022)
• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)

Komentáre