Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Zoznámte sa s Máriou Teréziou
Dnes je: streda 24.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Zoznámte sa s Máriou Teréziou

Nevšedný zážitok, veľa informácií o povahe vladárky, jej osobné myšlienky venované dcéram i synom či osobné spovede o jej vzťahu k manželovi, deťom i trónu. S tým všetkým včera odchádzali návštevníci hudobno-literárneho podujatia Mária Terézia- spevy monarchie, ktoré sa konalo v kostole Klarisiek. Božidara Turzonovová čítala listy Márie Terézie, ktoré doposiaľ neboli verejne prezentované a Danubius Octet Singers sa postaral o hudobný doprovod.

Pre výnimočnosť programu je pre záujemcov pripravené aj druhé predstavenie v pondelok, 12.júna o 19.hodine. Vstup je voľný.

 

Podujatie je jedným z mnohých v rámci Bratislavských korunovačných dní, ktoré tento rok organizuje mesto Bratislava v spolupráci Mestského múzea, Galérie mesta, BKIS, Mestského úradu ochrany pamiatok, Mestskej knižnice, Bratislava turist board a externých partnerov: Bratislavské rožky, Bratislavský okrášľovací spolok, Danubius Octet Singers, Mucha quartet, Národný trust, Festival Frankovky modrej  a ďalších.

 

Vladárka Mária Terézia rada písala listy a pravidelne  udržiavala pracovnú korešpondenciu. Písala svojim deťom i  dámam zo spoločnosti. V korešpondencii sa zdôverovala so všetkým, čo ju trápilo, čo ju zamestnávalo ako panovníčku, matku i manželku. Napriek protokolu a etikete sa v listoch prejavovala raz ako šťastná, zodpovedná, silne veriaca, inokedy ako nahnevaná, rozčarovaná, sklamaná žena. Jej listy sú plné vyznaní lásky k manželovi, no s citom a zdržanlivosťou, ku ktorej nabádala aj svoje dcéry.

 

V nejednom liste dcéram ich nabádala  k zdržanlivosti v prejavovaní citov. Inokedy poúčala ako sa chovať v tehotenstve, či ako sa správať v pozícii manželky vladára.

V listoch cítiť skúsenosť, múdrosť i zbožnosť. Inokedy sú plné karhaní synov za neusilovnosť, lenivosť, nudenie sa,  „obhrýzanie nechtov, či zlé držanie tela“. V niektorých momentoch sa neubránite smiechu, inokedy vám možno vyhŕknu slzy. Najmä vo chvíľach čítania z listov, ktorými sa Mária Terézia lúčila so životom a opisovala svoje pocity, choroby a ťažkosti  na konci života.

 

Mária Terézia v mladosti mala skôr veselú a dobrosrdečnú povahu, ako mladá sa rada zabávala, milovala tanec a spev. Je známe, že počas návštevy Toskánska v roku 1739 si na verejnosti  zaspievala  s uznávaným kastrátom Tenduccim. Bola úprimne veriacou kresťankou, hoci s pribúdajúcimi rokmi jej katolicizmus prechádzal až do bigotnosti. Kráľovná prikladala veľký význam náboženským rituálom a nestrpela žiadne spochybňovanie kresťanských dogiem. Aj vďaka tejto črte ju môžeme zaradiť skôr k barokovým panovníkom typu jej otca Karola alebo starého otca Leopolda I. K plneniu náboženských povinností viedla aj svoje deti a túto povinnosť im často pripomínala v listoch.

S manželom komunikovala výhradne po francúzsky (keďže po nemecky hovoriť nevedel). Komunikovala tiež v latinčine, čo jej prinieslo cenné body v Uhorsku, kde bol tento jazyk stále oficiálnou úradnou rečou.

Vstávala okolo pol šiestej a po rannej bohoslužbe a návšteve detí sa venovala najmä úradným a reprezentatívnym povinnostiam. Svoj nástup na trón vnímala ako Boží zámer a bola presvedčená, že za výsledky svojej vlády je zodpovedná nielen pred Bohom, ale aj pred ľuďmi, ktorým vládla.

Mária Terézia sa vydávala  12. februára 1736 v kostole augustiniánov neďaleko Hofburgu. Podľa zachovaných listov je isté, že sa manželia mali úprimne radi a najmä prvé roky ich manželstva boli naplnené šťastím, láskou a vzájomnou úctou. Mária Terézia bola temperamentná,  František Štefan bol skôr miernej povahy, bol pohodlný a prispôsobivý. Vychutnával všetky stránky života.

 

Zveľaďoval svoje súkromné majetky, podporoval na nich vznik manufaktúrnej výroby, investoval na významných európskych burzách, čím významne obohatil svoj súkromný finančný fond. Venoval sa tiež zberateľskej činnosti a vybudoval pozoruhodnú zbierku minerálov a mincí. Zaujímal sa o prírodné vedy, hutníctvo a baníctvo, sám na dvore robil fyzikálne a chemické experimenty, ktoré však niekedy pripomínali alchymistické seansy. Najmä z dôvodu záujmu o baníctvo a technické novinky v roku 1751 cisár navštívil stredoslovenské banské mestá. Mnohé jeho vedecké a umelecké záujmy zdieľali aj dcéry Mária Anna a Mária Kristína, ktoré tiež inklinovali k vede a k umeniu.

František Štefan  zomrel na srdcovú mŕtvicu 18. augusta 1765 v Innsbrucku počas svadobných osláv, inscenovaných pri príležitosti svadby jeho syna Petra Leopolda so španielskou princeznou Máriou Lujzou. Mária Terézia niesla jeho smrť veľmi ťažko. Po návrate do Viedne sa na niekoľko mesiacov uzatvorila do  Hofburgu a trúchlila. Manželovi a sebe nechala vytvoriť nádherný bronzový sarkofág, ku ktorému sa každý 18. deň v mesiaci chodievala modliť.

 

Ak sme vás dostatočne navnadili, určili si nenechajte ujsť podujatie Mária Terézia – spevy monarchie už tento pondelok o 19.00 hod v Klariskách


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 11.06.2017 | zobrazené: 2121 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre