Dnes je: sobota 01.10.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň vegetariánov

Zdravé maliny na každý deň

Obľúbený ker sa do našich končín dostal od konca 16.storočia z južných častí Európy. Maliny sa rýchlo stali obľúbeným zdrojov ovocia, ktorý sa navyše rýchlo a sám rozširoval.

 

Maliny patria medzi sezónne ovocie, ktoré je plné vôní a príjemnej sladkastej chute, niekedy mierne kyselkavej, záleží na odrode. Sú však veľkým zdrojov vitamínov a minerálov a sú jedným z najideálnejších ovocí aj pre ľudí s nadváhou či diabetikov.

 

Maliny obsahujú prírodné farbivo, ktoré patrí medz. Čím sýtejšej a tmavšej farby sú maliny, tým je koncentrácia tohto farbiva vyššia. Plody, šťava a ďalšie výrobky z nich sú najmä pre obsah antioxidantov cenné pri horúčkovitých a zápalových ochoreniach napríklad pri zápale priedušiek či reume.

 

Maliny zlepšujú zdravotný stav fajčiarov a alkoholikov, odporúčajú sa aj pri Alzheimerovej chorobe. Pritom neobsahujú veľa kalórií, jedna šálka čerstvých malín obsahuje 1.48g bielkovín, 64 kalórií a 8g vlákniny.

 

Maliny sa hodia do koláčov, zákuskov, robia sa z nich marmelády, džemy, sirupy a zahorúca sa hodia napríklad k vanilkovej zmrzline. Sú ideálnym ovocí do rannej ovsenej či pohánkovej kaše, do domáceho bieleho jogurtu, či len tak, samostatne  ako zdravá desiata.

Obsahujú mnoho cenných a zdraviu prospešných látok. Najviac vitamínu C, dôležitého v obranyschopnosti organizmu a ochrancu pred virózami. Dôležitý je aj pri procesoch zrážania krvi, pri stavbe kostí a zubov a ďalších procesoch v tele.

Plody obsahujú aj pomerne vysoké množstvo vitamínu A.  Ten podporuje zdravý zrak, chráni bunky, ovplyvňuje kvalitu zubov, kostí, vlasov a pokožky a rovnako ako vitamín C bráni prejavom nachladnutia.

Vitamín E, nazývaný aj tokoferol, sa považuje za silný antioxidant. Nakoľko spomaľuje proces starnutia buniek a spevňuje tkanivá, často sa pridáva do kozmetických výrobkov na omladenie pleti. Éčko tiež znižuje krvný tlak a napomáha plodnosti a správnej činnosti pohlavných žliaz.

 

Maliny obsahujú aj tzv. vitamín P. Tento bioflavonoid nielenže zosilňuje účinky vitamínu C, ale samostatne sa využíva pri liečbe úrazov, bakteriálnych ochoreniach a alergiách. Znižuje dokonca podiel nadmerného množstva tuku v krvi.

Obsiahnutý karotén zase pripraví pokožku na slnečné žiarenie pri opaľovaní. Maliny navyše obsahujú aj vitamíny skupiny B, pričom najrozšírenejšie sú vitamín B1, B2 a B6.

B1 je  nazývaný aj vitamín dobrej nálady alebo nervový vitamín, chráni nervovú sústavu, upokojuje a podporuje sústredenie a dobrý psychický stav. B6 zase prispieva k zdraviu ústnej dutiny a tkanív a pôsobí ako prevencia pri predmenštruačnom syndróme. Vitamín B6 v tele výborne spolupracuje s magnéziom a spolu upokojujú nervovú sústavu, účinne bojujú proti prejavom stresu, náladovosti a sú vhodné aj športovcov a fyzicky ťažko pracujúcich ľudí. Maliny obsahujú množstvo minerálov, medzi nimi práve spomínané magnézium. Okrem neho v nich nájdeme vápnik, železo, draslík, či fosfor. 

Ako pri každom ovocí, aj tu platí, ovocie doobeda, zelenina poobede. Tak čo, mali ste už dnes svoju dávku malín?

Autorka: MUDr.Iveta Plšeková, šeobecný lekár pre dospelých a výživový poradcaAutor: Petrzalcan | 09.06.2019 | zobrazené: 1282 x |


Podobné články

• Všeobecná zdravotná poisťovňa v Petržalke na novom mieste (27.09.2022)
• Sezóna kliešťov je tu (05.06.2022)
• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(16)

Nie, volieb sa nezúčastním
(15)


spolu 73 hlasov
/