Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Zaujímavé planetáriá na Slovensku
Dnes je: piatok 03.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Zaujímavé planetáriá na Slovensku

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň planetárií. Je oslavovaný od roku 1995 na základe iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti planetárií (IPS). Planetáriá sú náučné zariadenia, v ktorých diváci sediaci v kreslách pozorujú premietané pohyby vesmírnych telies na kupolu planetária. Tá pripomína tvarom zakrivenie nebeskej oblohy.

 

Jedným z najzaujímavejších planetárií a iste najvýchodnejším je planetárium v Kolonickom Sedle. Nachádza sa na území parku tmavej oblohy medzi obcami Kolonica a Ladomírov. Je detašovaným pracoviskom  Vihorlatskej hvezdárne v Humennom.  Na jednom mieste tu pôsobí hvezdáreň i planetárium. Nie je problém sa ani ubytovať, ak si to dohodnete vopred. Vítané sú aj školy na jedno či viac dňové výlety.

 

Kvalita kolonickej oblohy predurčuje toto observatórium k získavaniu vysokokvalitných vedeckých údajov, ako aj k popularizačnej činnosti a rozvoju astroturistiky. Všetko bolo postavené v rámci  projektu Karpatské nebo.

 

Vihorlatská hvezdáreň má svoje detašované pracovisko postavené na výkon odbornej pozorovateľskej činnosti.  Hlavným prístrojom je VNT – Vihorlatský národný teleskop – v súčasnosti najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom hlavného zrkadla 1 meter. Pracuje tu aj niekoľko menších prístrojov. Kolonica je tiež prvým parkom tmavej oblohy na Slovensku. Bol založený s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať prírodne tmavú nočnú oblohu, ktorá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením a tiež nevyhnutnou podmienkou pre kvalitné nočné astronomické pozorovania

 

Hlavné mesto Bratislava nemá planetárium. Patrí tak medzi ojedinelé hlavné mestá bez tejto náučnej inštitúcie. Školáci a nadšenci môžu navštíviť najbližšie planetárium v Hlohovci.

 

Vznik planetária a hvezdárne v Hlohovci je dielom  nadšencov zo Slovakofarmy. Tí v roku 1954 založili astronomický krúžok.  Podnetom na založenie astronomického krúžku bol výpredaj starej vojnovej optiky veľmi dobrej kvality za pomerne lacné peniaze. Prišli však neskoro a optika už bola vypredaná. Krúžok však už bol založený a funguje až do dnes. Nasledovalo založenie hvezdárne, množstvo expedícií, pozorovaní zatmenia Slnka, pozorovania komét, vedecké práce, činnosť krúžku, až vnikol zámer postaviť aj planetárium.

 

Firma Zeiss dodala aj planetárium spolu s vnútornou kupolou o priemere 10 m. V roku 1985 sa začala výstavba a skončila v roku 1989.

 

Po zrušení krajov v roku 1991 sa hlohovecká hvezdáreň premenovala na Hvezdáreň a planetárium a presťahovala sa do vlastného areálu na Sládkovičovej ulici. V starých priestoroch zostala iba pôvodná miestnosť krúžku a kupola.

 

Pre nezáujem zo strany vedenia Slovakofarmy bol demontovaný i ďalekohľad a v roku 2001  sa definitívne vysťahovali z priestorov, v ktorých začínala astronómia v Hlohovci. V súčasnosti v tejto budove zostala iba kupola, ktorá pripomína túto časť histórie astronómie v Hlohovci. Kupola je majetkom Slovakofarmy (Zentivy), je značne zanedbaná a jej osud je neznámy.

 

Okrem spomínaného Hlohovca a Kolonice, sú planetáriá aj v Prešove, Hurbanove, Žiari nad Hronom a Košiciach. Práve v spomínaných Košiciach je menšie planetárium ako súčasť Slovenského technického múzea už od roku 1975.

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 15.03.2015 | zobrazené: 2874 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre