Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Za stav znečistenie oceánov môžeme všetci
Dnes je: štvrtok 25.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Za stav znečistenie oceánov môžeme všetci

Na očistenie oceánov od plastov a na rodovú rovnosť je v roku 2019 zameraný Svetový deň oceánov, ktorý pripadá na 8. júna.

 

Cieľom je zabezpečiť nevyhnutné opatrenia na uskutočnenie rodovej rovnosti v aktivitách súvisiacich s oceánom. Napríklad v oblasti morských vedeckých výskumov, rybolovu, práce v morských podmienkach, ale aj v takej oblasti, akou je migrácia morskými trasami: do tejto oblasti sú zahrnuté i jej negatívne aspekty - napríklad obchodovanie s ľuďmi -, ale aj vypracovanie stratégií na efektívne reagovanie na tie negatívne aspekty. (TASR)

 

Svetový oceán produkuje väčšinu kyslíka na zemi, ktorý je potrebný pre život všetkých druhov, vrátane človeka. Oceán zohráva úlohu v regulácii klímy, je druhom potravy i potenciálnou lekárňou. Je zdrojom inšpirácie i oddychu. Dnes sa však stáva svetovým smetiskom, kde končia milióny ton odpadov z celého sveta. A môžeme za to my, ľudia. Každý jeden z nás, ktorý používame plasty a neekologické materiály.

 

Ničíme tak nie len zdroj nášho kyslíka, ale ničíme celé rybie populácie, ničíme rozhodujúce a nenahraditeľné biotopy, narúšame základné reprodukčné kapacity oceánu len preto, lebo sme leniví, nešetrní a sebeckí.  Vravíte si doma, že vy za to nemôžete? Ale áno, k znečisťovaniu prispievate aj tým, že kupujete veľmi lacné výrobky z krajín tretieho sveta, kde ekológia nie je na prvom mieste, ale zisk. Kde ľudia pracujú v neľudských podmienkach, často ženy a deti viac ako 10 hodín denne. Kde sa nepoužívajú technológie šetrné k životnému prostrediu, kde sa používajú neekologické farby a farbivá, lepidlá. Existujú mnohé doklady o tom, ako si svetové obchodné značky nechávajú v Ázii vyrábať lacné výrobky a pritom vedia, že použité technológie by v Európe nikdy neboli v súlade s legislatívou. Preto už rozhodnutím čo si kupujeme,  môžeme prispieť k ochrane svetových oceánov.

 

Každodenné nákupy, používanie jednorazových plastových výrobkov, obalov, to všetko sú naše rozhodnutia, ktoré vedú k hromadeniu nerozložiteľných odpadov, s ktorými je ťažké sa vysporiadať. Každý rok sa do oceánov dostáva 13 miliónov ton plastov, čo spôsobuje úhyn 100.000 morských živočíchov. Na Slovensku vzniklo v roku 2018 o tretinu viac odpadov ako rok predtým. Kde skončíme týmto tempom?

 

 

Svetový deň oceánov bol vyhlásený v roku 1992 na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji v Riu de Janeiro na návrh Kanady. Hoci nemal štatút oficiálneho svetového dňa pod záštitou OSN, nikdy to nezmenšovalo jeho význam. Od roku 1998 ho podporovala Medzivládna oceánografická komisia UNESCO. Každým rokom sa pripájali ďalšie a ďalšie organizácie z celého sveta až napokon

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 8. jún od roku 2009 za Svetový deň v rezolúcii A/RES/63/11, Oceány a morské právo. Tento úspech bol výsledkom spoločného úsilia všetkých milovníkov morí a oceánov na celom svete za minulé roky.



Autor: Petrzalcan | 08.06.2019 | zobrazené: 3098 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre