Dnes je: štvrtok 21.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň migrantov a utečencov

Výmenné lístky od všeobecného lekára k špecialistom by sa mohli obnoviť

 

Koncom januára parlamentný zdravotnícky výbor  odobril pozmeňujúci návrh poslanca Ladislava Andreánskeho (Smer-SD) k vládnej novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý hovorí o opätovnom zavedení odporúčaní od všeobecného lekára k špecialistom, s niekoľkými výnimkami.

Potrebu tzv. výmenných lístkov zdôvodňuje Andreánsky zvyšovaním kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. "Úplná a komplexná zdravotná dokumentácia vedená všeobecným lekárom pacienta je predpokladom k správnej indikácii vyšetrení aj liekov. Zamedzuje sa kontraindikáciám pri užívaní liekov a duplicite vyšetrení," píše sa v návrhu.

 

Výmenný lístok nebude potrebný k očnému lekárovi, psychiatrovi, gynekológovi, kožnému lekárovi a stomatológovi.
„Podľa môjho názoru ide o nesystémové opatrenie“, povedala nám MUDr.Iveta Plšeková, ktorá pôsobí ako všeobecný lekár pre dospelých na poliklinike Šustekova v Petržalke.

 

Pacient, ktorý má špecifické ťažkosti predsa nemusí o nich hovoriť najskôr s obvodným lekárom a potom so špecialistom. Pritom si vyčká v čakárni u všeobecného lekára i špecialistu nemálo času. Odborný lekár ak potrebuje od obvodného lekára informácie, aj tak pošle pacienta s otázkami za obvodným lekárom a ak ide o jednoduchú vec, vyrieši ju sám. Nevidím žiaden prínos v zavedení výmenných lístkov. Problém je, že u špecialistov, ktorých je každým rokom menej, sú dlhé čakacie doby,“ dodala MUDr.Plšeková.

 

„Nerozumiem tomu, prečo sú potrebné výmenné lístky, nerozumiem, prečo keď pacient potrebuje ísť na ušné, má najprv ísť pre výmenný lístok," skonštatoval poslanec NR SR Viliam Novotný. Lístky považuje nielen za šikanovanie pacientov, ale aj všeobecných lekárov. Návrhu tiež vyčíta, že všeobecní lekári aj tak nemusia dostať spätnú informáciu.

Za šikanu považuje výmenné lístky aj bývalý šéf rezortu Uhliarik, ktorý ich zrušil. Tvrdí, že povedú k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti a považuje ich za krok späť.


Plánované zavedenie výmenných lístkov by malo začať platiť od apríla 2013.

 Autor: Petrzalcan | 21.02.2013 | zobrazené: 1895 x |


Podobné články

• Kam na testovanie v Petržalke? (29.10.2020)
• Opatrenia pre zhoršenie epidemiologickej situácie (12.10.2020)
• Bezpečnosť v mestskej hromadnej doprave (05.10.2020)
• Slovensko v núdzovom stave a nové opatrenia platné od 1.októbra (01.10.2020)
• Aktuálne čísla infikovaných (21.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(28)

skôr áno ako nie
(14)

skôr bude horší
(12)

bude rovnaký ako rok predošlý
(12)


spolu 66 hlasov
/