Dnes je: streda 20.11.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí

Vracajú sa bociany a ďalšie sťahovavé vtáky

Prichádza jar a s ňou sa vracajú z Afriky sťahovavé vtáky. Symbolom príchodu jari sú bociany. Prekonajú tisíce kilometrov, aby sa vrátili. Nájdu svoje staré hniezda a znesú vajíčka. Začína kolobeh života, výchova potomstva. Tento kolobeh trvá už tisíce rokov. Už prileteli prvé bociany biele a od budúceho týždňa začnú prilietať ďalšie.

 

O tom, že prvé bociany biele boli pozorované 2.marca pri Novákoch a 3. marca pri Devínskej Novej Vsi, informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. „Dospelé bociany biele sa vracajú z afrických zimovísk už skoro na jar. Po prílete opravujú hniezda, na ktorých sa páry stretávajú po dlhej migrácii. Počas rýchlej hniezdnej sezóny musia stihnúť vychovať mláďatá a pripraviť ich na náročnú migráciu. Kým dospelé vtáky už smerujú do Európy, vlaňajšie mláďatá ešte poznávajú africké pláne. Tak napríklad bociany Oliver či Patak, ktoré sledujeme vysielačkami, zotrvávajú stále v ďalekom Zimbabwe a Etiópii. Na hniezdiská sa vrátia až po dosiahnutí dospelosti v 3. kalendárnom roku života," hovorí Ján Gúgh.


Bocianie prílety sledujú. Migráciu i hniezdenie zaznamenávajú s pomocníkmi po celom Slovensku v internetovom Atlase hniezd bocianov . Na Slovensku hniezdilo v roku 2012 viac ako 1000 párov bocianov. Na hniezdach vyrástlo a na svoju prvú púť vyštartovalo viac ako 2200 mláďat. Počas migrácie na ne striehlo veľa nebezpečenstiev a mnohé z nich neprežili svoje prvé sťahovanie.

Nasledovné týždne až do začiatku mája priletí na Slovensko asi 100 sťahovavých druhov vtákov. V týchto dní prilietavajú  bahniaky, neskôr lastovičky, belorítky, dážďovník, včelárik či červenák karmínový. Prílety jednotlivých druhov  môžete sledovať aj na www.vtaky.sk v sekcii Jarné prílety.

foto: hniezdo bociana v Rusovciach



Autor: Petrzalcan | 07.04.2013 | zobrazené: 1837 x |


Podobné články

• Vodič viezol cestujúcich pod vplyvom omamných látok. (19.11.2019)
• Tento víkend patrí oslavám 30.výročia Nežnej revolúcie. (16.11.2019)
• Ako vám pomôže mobil v nasledujúcich voľbách? (15.11.2019)
• Záchranca zo Sibíri (14.11.2019)
• V Rusovciach sa začali práce v parku pri kaštieli (08.11.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(43)

2
(22)

3
(35)

4
(46)

5
(50)


spolu 196 hlasov
/