Dnes je: štvrtok 20.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Vracajú sa bociany a ďalšie sťahovavé vtáky

Prichádza jar a s ňou sa vracajú z Afriky sťahovavé vtáky. Symbolom príchodu jari sú bociany. Prekonajú tisíce kilometrov, aby sa vrátili. Nájdu svoje staré hniezda a znesú vajíčka. Začína kolobeh života, výchova potomstva. Tento kolobeh trvá už tisíce rokov. Už prileteli prvé bociany biele a od budúceho týždňa začnú prilietať ďalšie.

 

O tom, že prvé bociany biele boli pozorované 2.marca pri Novákoch a 3. marca pri Devínskej Novej Vsi, informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. „Dospelé bociany biele sa vracajú z afrických zimovísk už skoro na jar. Po prílete opravujú hniezda, na ktorých sa páry stretávajú po dlhej migrácii. Počas rýchlej hniezdnej sezóny musia stihnúť vychovať mláďatá a pripraviť ich na náročnú migráciu. Kým dospelé vtáky už smerujú do Európy, vlaňajšie mláďatá ešte poznávajú africké pláne. Tak napríklad bociany Oliver či Patak, ktoré sledujeme vysielačkami, zotrvávajú stále v ďalekom Zimbabwe a Etiópii. Na hniezdiská sa vrátia až po dosiahnutí dospelosti v 3. kalendárnom roku života," hovorí Ján Gúgh.


Bocianie prílety sledujú. Migráciu i hniezdenie zaznamenávajú s pomocníkmi po celom Slovensku v internetovom Atlase hniezd bocianov . Na Slovensku hniezdilo v roku 2012 viac ako 1000 párov bocianov. Na hniezdach vyrástlo a na svoju prvú púť vyštartovalo viac ako 2200 mláďat. Počas migrácie na ne striehlo veľa nebezpečenstiev a mnohé z nich neprežili svoje prvé sťahovanie.

Nasledovné týždne až do začiatku mája priletí na Slovensko asi 100 sťahovavých druhov vtákov. V týchto dní prilietavajú  bahniaky, neskôr lastovičky, belorítky, dážďovník, včelárik či červenák karmínový. Prílety jednotlivých druhov  môžete sledovať aj na www.vtaky.sk v sekcii Jarné prílety.

foto: hniezdo bociana v RusovciachAutor: Petrzalcan | 07.04.2013 | zobrazené: 1907 x |


Podobné články

• Bratislavčania budú môcť opäť povedať nie Hazardu (19.02.2020)
• Mohol by to byť pilotný projekt v Petržalke (15.02.2020)
• Oznam pre vodičov (11.02.2020)
• V piatok nás čaká sviatok svätého Valentína (10.02.2020)
• Petržalka je výnimočná aj mokraďami (02.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(34)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(28)


spolu 101 hlasov
/