Dnes je: streda 27.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

V ZOO aj koncom roka pribudli mláďatká

Záver roka bol v bratislavskej ZOO chovateľsky úspešný. Od októbra do polky decembra 2019 sa narodilo hneď niekoľko mláďatiek. Počas vianočných sviatkov je ZOO otvorená od 10.00 do 15.00 hod. Posledný vstup je o 15.00hod.

 

Už tradične sa v ZOO dobre darí najmä kopytníkom. Antilopám nilgau, oryxom arabským, ale i dikdikom Kirkov, pribudlo počas roka niekoľko prírastkov. Rozrástla sa aj rodinka gibonov zlatolícich, čomu sa v ZOO veľmi tešia.

Dvojvaječné dvojičky antilopy nilgau sa narodili 20. októbra 2019. Samček dostal meno Kumkum a samička sa volá Layvati. U antilop nilgau je ešte jeden prírastok. Samček sa narodil v nedeľu 8. decembra 2019. Antilopa nilgau je najväčšia ázijská antilopa, ktorá sa prirodzene vyskytuje v trávnatých oblastiach Indie, Nepálu a Pakistanu. Názov „NILGAU“ pochádza z hindčiny a v preklade znamená „modrý býk“. U týchto antilop je viditeľný výrazný pohlavný dimorfizmus. Samce sú väčšie, majú na hlave jednoduché tmavo sivé rožky, dlhé 25 až 30 cm a srsť majú modro-sivej farby. Samice sú menšie, nemajú rohy a bývajú hnedo sfarbené. Spoločným znakom pre obe pohlavia je čiernobiele pruhovanie na ušiach a v spodnej časti nôh. V období ruje bojujú samce o teritórium a samice tak, že pokľaknú oproti sebe na predné končatiny a pretláčajú sa.

 

Oryxom arabským sa v bratislavskej ZOO veľmi dobre darí, čoho dôkazom je niekoľko odchovov ročne. Už v poradí štvrté tohtoročné mláďatko, samček, sa narodil rovnako ako dvojičky nilgau, v nedeľu 20. októbra 2019. A nateraz posledným prírastkom v tomto roku je samica oryxa narodená v stredu 11. decembra 2019.

Vo voľnej prírode boli oryxy začiatkom 70. rokov 20. storočia následkom nadmerného lovu vyhubené. Vďaka chovným záchranným programom a postupnému navráteniu jedincov zo zoologických záhrad do voľnej prírody sa podarilo divoké populácie stabilizovať. Oryx arabský je od roku 2011 zaradený do kategórie medzi zraniteľné druhy (patrí do kategórie Medzinárodného červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN - Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov).

Táto púštna antilopa je výborne prispôsobená na život v drsných, suchých podmienkach. Je zaujímavá tým, že vlahu dokáže vycítiť na vzdialenosť viac ako 50 km. V hlave má špeciálny systém ochladzovania krvi, aby sa jej neprehrial mozog. Telo je sfarbené do pieskovej farby, ktorá odráža slnečné žiarenie, takže ani to sa neprehrieva. Ich srsť má podsadu, ktorá akumuluje teplo do zásoby a uvoľňuje ho počas chladných zimných nocí. Nohy v zime stmavnú, aby si udržali teplo.

 

 

Dikdiki, rovnako ako oryxy, mali v tomto roku niekoľko mláďat. Samička tejto najmenšej antilopy na svete sa narodila 16. novembra 2019. Dikdik dosahuje v kohútiku výšku len cca 35 cm. Toto milé malé zvieratko je bylinožravec, prevažne s nočnou aktivitou, no v ZOO ich môžete samozrejme vidieť aj cez deň ako sa naháňajú alebo odpočívajú v tráve. Sú také malé, že ich vo výbehu ľahko prehliadnete. Dokonca novonarodený dikdik je menší ako topánka chovateľky Simči, ktorá sa o dikdikov stará.

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 27.12.2019 | zobrazené: 584 x |


Podobné články

• Nová cyklotrasa v Petržalke (02.01.2021)
• Občania mali záujem o kompostovisko (01.12.2020)
• Bratislavský Mestský bazár bude už tento víkend (07.10.2020)
• Spomienková akcia (26.09.2020)
• Zabavte sa v petržalskom lunaparku (23.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(35)

skôr áno ako nie
(17)

skôr bude horší
(17)

bude rovnaký ako rok predošlý
(17)


spolu 86 hlasov
/