Dnes je: piatok 22.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Testovanie antigénovými testami už dnes na Ekonomickej univerzite v Petržalke, bez nutnosti objednávania od 14.00-20.00hod

V stopách Jána Amosa Komenského

28.marca 1592 sa narodil Ján Amos Komenský. Pri príležitosti jeho narodenín, slávia u nás učitelia svoj sviatok.

 

No vo svete učitelia oslavujú aj iný deň. Existuje Svetový deň učiteľov (World Teachers' Day) sviatok, ktorý si pripomínajú učitelia, po celom svete 5. októbra. Vyhlásený bol Unesco v roku 1994 ako pripomienka Charty učiteľov, odporúčania o postavení učiteľov, ktorá bola podpísaná v ten istý deň v roku 1966.

 

O Komenskom vedia ľudia( s výnimkou učiteľov) pomerne málo. Preto je dobré pripomenúť si jeho život a poslanie, ktorým naplnil svoj život.

 

Jan Amos Komenský  bol český (ale za svojho ho  považujú aj Slováci, Maďari, Nemci) pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, filozof a politik. Mal slovenských predkov. Jeho priezvisko je pravdepodobne odvodené od obce Komňaokrese Uherské Hradište. Vyštudoval teológiu a bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej a hlásil sa k husitským tradíciám.

 

Po porážke českých stavov v bitke na Bielej Hore sa Komenský musel skrývať. V tom čase mu na mor zomrela manželka i dve deti. Východisko z trpkej situácie hľadal v práci. Vtedy začal pracovať na svojej knihe Labyrint světa a ráj srdce.

 

V roku 1628 opustil Moravu a pustil sa putovať po Európe. Finančne ho pri tom podporovali bohatí mecenáši, ktorí si vážili jeho prácu. Hovoril o  úplne nových spôsoboch v školskej dochádzke. Hlásal, že školská dochádzka musí byť povinná pre každé dieťa, či je bystré alebo hlúpe, bohaté alebo chudobné. Preslávil sa na svoju dobu revolučnými pojmami „opakovanie je matkou múdrosti“ a „škola hrou“.

 

Ústrednou filozofickou ideou J. A. Komenského je myšlienka jednej harmónie ovládajúcej celý kozmos. Komenského filozofické otázky sa sústreďujú na súvislosť zmyslu všetkého bytia. Niekedy by sme sa všetci mali začítať do kníh Komenského. Možno by sme potom aj k nášmu školskému systému a pedagógom pristupovali s väčšou úctou a odhodlaním meniť veci k lepšiemu.

 Autor: Petrzalcan | 28.03.2013 | zobrazené: 3203 x |


Podobné články

• Zmena výšky poplatku v materských školách (15.01.2021)
• Informácia o prevádzke materských škôl v nasledujúcom týždni (10.01.2021)
• Prísnejšie opatrenia (10.09.2020)
• Škôlku pre covid zatvorili (03.09.2020)
• Začiatok školského roka a prvé povinnosti v súvislosti s koronou (02.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(32)

skôr áno ako nie
(14)

skôr bude horší
(12)

bude rovnaký ako rok predošlý
(13)


spolu 71 hlasov
/