Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
V Petržalke sa bobrom darí
Dnes je: piatok 26.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

V Petržalke sa bobrom darí

V Chorvátskom ramene, uprostred panelákov, blízko zmiešaného chodníka pre chodcov a cyklistov, žije bobor. Aj teraz je možné vidieť jeho aktivitu. O svoj kmeň pomaly prichádza strom na konci  Chorvátskeho ramena v smere na Bosákovu.

 

Bobor vodný, nazývaný aj bobor európsky, je najväčším hlodavcom na Slovensku a druhý najťažší hlodavec na svete. Môže mať dĺžku až jeden meter a hmotnosť do 30 kilogramov.

V Petržalke žijú bobry od 70-ych rokov minulého storočia. No bobry žili v Petržalke samozrejme už predtým. No ich prostredie výrazne znehodnotila masívna panelová výstavba. Zmizli stromy, pôda sa vysušila a tak sa zmenšila plocha, kde by sa bobor mohol vyskytovať a žiť.

Paradoxne hluk a ľudia bobrovi neprekážajú, preto sa bobor ani dnes nemá problém zatúlať do škôl, či na iné miesta, kde sa ale môže dostať do pascí, či kolízií s človekom, domácimi zvieratami a pod. Bobry zotínajú najmä mäkké dreviny, v obľube majú vŕby, topole.  Preto sa bobor najradšej zdržiava v lužných lesoch,  pri ramenách riek.

 

 

Bobry boli vyhubené na Slovensku koncom 19. a začiatkom 20.storočia. Vrátili sa k nám na severe z Poľska a na juhu z Rakúska. Bobor vodný žije monogamným spôsobom života. K páreniu dochádza prvý krát pri stabilnom prostredí až v treťom roku života a to v zime v mesiacoch január – marec. Gravidita trvá 105 – 107 dní, mláďatá prichádzajú na svet začiatkom júna. Zaujímavosťou je, že mláďatá sa rodia osrstené a vidiace. Počet sa mláďat sa pohybuje od 3 po 7. Prevažuje počet 3. Kŕmenie trvá 6 – 8 týždňov. Starostlivosť o mláďatá je u bobrov príslovečná. O mláďaťa sa starajú rodičia a o rok starší súrodenci. Bezpečnosť rodiny bobry zabezpečujú širokou škálou hrabavej a stavebnej činnosti. Potravu približujú do blízkosti nor. Zimu prežívajú v norách v pôde alebo vo vybudovaných hradoch, kde tlejúcou organickou hmotou zabezpečujú vyššiu teplotu oproti okoliu, potravu si skladujú pod vodnou hladinou napichaním do dna.

 

Prosíme však návštevníkov a okoloidúcich, aby ho nerušili a určite nepúšťali k nemu psov. Ochrana bobrov i ostatných živočíchov v Petržalke je povinnosťou a na zodpovednosti nás, Petržalčanov. Bobor je zákonom chránený živočích.


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 23.11.2019 | zobrazené: 2827 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre