Dnes je: pondelok 26.07.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: - Ak je teplý svätý Jakub - studené sú Vianoce.

V Petržalke sa bobrom darí

V Chorvátskom ramene, uprostred panelákov, blízko zmiešaného chodníka pre chodcov a cyklistov, žije bobor. Aj teraz je možné vidieť jeho aktivitu. O svoj kmeň pomaly prichádza strom na konci  Chorvátskeho ramena v smere na Bosákovu.

 

Bobor vodný, nazývaný aj bobor európsky, je najväčším hlodavcom na Slovensku a druhý najťažší hlodavec na svete. Môže mať dĺžku až jeden meter a hmotnosť do 30 kilogramov.

V Petržalke žijú bobry od 70-ych rokov minulého storočia. No bobry žili v Petržalke samozrejme už predtým. No ich prostredie výrazne znehodnotila masívna panelová výstavba. Zmizli stromy, pôda sa vysušila a tak sa zmenšila plocha, kde by sa bobor mohol vyskytovať a žiť.

Paradoxne hluk a ľudia bobrovi neprekážajú, preto sa bobor ani dnes nemá problém zatúlať do škôl, či na iné miesta, kde sa ale môže dostať do pascí, či kolízií s človekom, domácimi zvieratami a pod. Bobry zotínajú najmä mäkké dreviny, v obľube majú vŕby, topole.  Preto sa bobor najradšej zdržiava v lužných lesoch,  pri ramenách riek.

 

 

Bobry boli vyhubené na Slovensku koncom 19. a začiatkom 20.storočia. Vrátili sa k nám na severe z Poľska a na juhu z Rakúska. Bobor vodný žije monogamným spôsobom života. K páreniu dochádza prvý krát pri stabilnom prostredí až v treťom roku života a to v zime v mesiacoch január – marec. Gravidita trvá 105 – 107 dní, mláďatá prichádzajú na svet začiatkom júna. Zaujímavosťou je, že mláďatá sa rodia osrstené a vidiace. Počet sa mláďat sa pohybuje od 3 po 7. Prevažuje počet 3. Kŕmenie trvá 6 – 8 týždňov. Starostlivosť o mláďatá je u bobrov príslovečná. O mláďaťa sa starajú rodičia a o rok starší súrodenci. Bezpečnosť rodiny bobry zabezpečujú širokou škálou hrabavej a stavebnej činnosti. Potravu približujú do blízkosti nor. Zimu prežívajú v norách v pôde alebo vo vybudovaných hradoch, kde tlejúcou organickou hmotou zabezpečujú vyššiu teplotu oproti okoliu, potravu si skladujú pod vodnou hladinou napichaním do dna.

 

Prosíme však návštevníkov a okoloidúcich, aby ho nerušili a určite nepúšťali k nemu psov. Ochrana bobrov i ostatných živočíchov v Petržalke je povinnosťou a na zodpovednosti nás, Petržalčanov. Bobor je zákonom chránený živočích.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 23.11.2019 | zobrazené: 1887 x |


Podobné články

• Zachránili život chlapca (20.07.2021)
• Plánovaná údržba drevín (27.06.2021)
• Tragédia v Petržalke (17.06.2021)
• Sčítavame sa kvôli sebe, nie kvôli štátu (13.06.2021)
• Boj s komármi vraj mesto zvládne tento rok lepšie (05.06.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Kam sa chodíte v lete kúpať v Petržalke?

Na Draždiak
(7)

Na Matadorku
(5)

Len na krytú plaváreň
(2)

Kombinujem všetky možnosti
(5)

Nechodím sa kúpať nikam
(13)


spolu 32 hlasov
/