Dnes je: sobota 01.10.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň vegetariánov

V Petržalke sa bobrom darí

V Chorvátskom ramene, uprostred panelákov, blízko zmiešaného chodníka pre chodcov a cyklistov, žije bobor. Aj teraz je možné vidieť jeho aktivitu. O svoj kmeň pomaly prichádza strom na konci  Chorvátskeho ramena v smere na Bosákovu.

 

Bobor vodný, nazývaný aj bobor európsky, je najväčším hlodavcom na Slovensku a druhý najťažší hlodavec na svete. Môže mať dĺžku až jeden meter a hmotnosť do 30 kilogramov.

V Petržalke žijú bobry od 70-ych rokov minulého storočia. No bobry žili v Petržalke samozrejme už predtým. No ich prostredie výrazne znehodnotila masívna panelová výstavba. Zmizli stromy, pôda sa vysušila a tak sa zmenšila plocha, kde by sa bobor mohol vyskytovať a žiť.

Paradoxne hluk a ľudia bobrovi neprekážajú, preto sa bobor ani dnes nemá problém zatúlať do škôl, či na iné miesta, kde sa ale môže dostať do pascí, či kolízií s človekom, domácimi zvieratami a pod. Bobry zotínajú najmä mäkké dreviny, v obľube majú vŕby, topole.  Preto sa bobor najradšej zdržiava v lužných lesoch,  pri ramenách riek.

 

 

Bobry boli vyhubené na Slovensku koncom 19. a začiatkom 20.storočia. Vrátili sa k nám na severe z Poľska a na juhu z Rakúska. Bobor vodný žije monogamným spôsobom života. K páreniu dochádza prvý krát pri stabilnom prostredí až v treťom roku života a to v zime v mesiacoch január – marec. Gravidita trvá 105 – 107 dní, mláďatá prichádzajú na svet začiatkom júna. Zaujímavosťou je, že mláďatá sa rodia osrstené a vidiace. Počet sa mláďat sa pohybuje od 3 po 7. Prevažuje počet 3. Kŕmenie trvá 6 – 8 týždňov. Starostlivosť o mláďatá je u bobrov príslovečná. O mláďaťa sa starajú rodičia a o rok starší súrodenci. Bezpečnosť rodiny bobry zabezpečujú širokou škálou hrabavej a stavebnej činnosti. Potravu približujú do blízkosti nor. Zimu prežívajú v norách v pôde alebo vo vybudovaných hradoch, kde tlejúcou organickou hmotou zabezpečujú vyššiu teplotu oproti okoliu, potravu si skladujú pod vodnou hladinou napichaním do dna.

 

Prosíme však návštevníkov a okoloidúcich, aby ho nerušili a určite nepúšťali k nemu psov. Ochrana bobrov i ostatných živočíchov v Petržalke je povinnosťou a na zodpovednosti nás, Petržalčanov. Bobor je zákonom chránený živočích.


FotogalériaNotice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 23.11.2019 | zobrazené: 2356 x |


Podobné články

• Opäť horelo (31.08.2022)
• Pripláva replika rímskej riečnej veslice typu Lusoria zo 4. storočia (04.08.2022)
• Pripláva replika rímskej riečnej veslice typu Lusoria zo 4. storočia (04.08.2022)
• Nominujte strom roka (24.04.2022)
• Petržalská holubica svieti modrožlto (18.04.2022)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(16)

Nie, volieb sa nezúčastním
(15)


spolu 73 hlasov
/