Dnes je: piatok 10.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes slnečno a veľmi teplo.

V Petržalke môžu zachrániť viac životov

Petržalka má opäť jedno prvenstvo. Na jej území, v medicínskom zariadení Medissimo bolo včera slávnostné otvorené špičkové, vysoko špecializované  zdravotnícke zariadenie v oblasti  diagnostiky a komplexnej intervenčnej rádiologickej liečby.

 

Zariadenie už fungovalo a vykonávalo zdravotnícke úkony od 1.12.2017, ale až včera bolo dané oficiálne dané do plnej prevádzky. Na zhruba 25 lôžkach sú ošetrovaní pacienti na neurologickom a angiologickom oddelení a 6-7 lôžkach ARO.

 

Takéto zaradenie sa na území bývalého východného boku nenachádza. Jeho cieľom je prispieť k zníženiu úmrtnosti na náhle cievne príhody, ktorých je na Slovensku veľa. Pritom nejde o ochorenia iba vyššieho veku. Cievna mozgová príhoda je ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva dvoma spôsobmi – nedokrvením mozgu, alebo krvácaním do mozgu. V obidvoch prípadoch môžu byť príznaky veľmi podobné. Dôležitú úlohu v záchrane hrá čas poskytnutia špecializovanej lekárskej pomoci.

 

Mozog je zásobovaný štyrmi hlavnými mozgovými cievami, ktoré sú vetvami ciev odstupujúcich z aorty. Po vstupe do mozgu, sa tieto cievy ďalej vetvia. Príčinou nedokrvenia mozgu je zúženie alebo uzáver cievy, ktorá zásobuje mozog (alebo jeho jednotlivé časti).

Samostatnou kategóriou sú mozgové aneuryzmy ( výdutiny ciev) sa vyskytujú v každom veku a vedia pripraviť nečakané  ťažkosti prípadne náhle úmrtie. Nemusí tomu byť tak. V zariadení ako je CINRE, dokážu lekári aneuryzmu vyšetriť a zoperovať bez otvorenia lebky. Len prístupom cez cievu zo stehna pacienta.

 

 

V CINRE dokážu zoperovať aj cievu postihnutú upchatím v mozgu, krčných cievach či v dolných končatinách prístupom cez vnútro cievy. Pacient sa tak rýchlo dostáva do bežného života. V zariadení CINRE sú poskytované tieto služby:

 

-   -  endovaskulárna liečba krvácajúcich a nekrvácajúcich mozgových aneuryziem

-  - endovaskulárna liečba akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody (mechanická stent-trombektómia)

-   -  extra a intrakraniálny stenting zúžení mozgových tepien

- - endovaskulárna liečba akútnej, chronickej a kritickej končatinovej ischémie, krurálne intervencie, aterektómie, farmakomechanická trombektómia akútneho vaskulárneho trombu

-  - venózne intervencie, farmakomechanická trombektómia akútnej extenzívnej hlbokej žilovej trombózy, implantácie kaválnych filtrov

-   -  endovaskulárna liečba akútnej a masívnej pľúcnej embólie

-  - endovaskulárna liečba ochorení aorty (aneuryzmy, disekcie) a akútnych aortových syndrómov

-   - renovaskulárne a viscerálne intervencie

- - endovaskulárna embolizačná liečba viscerálnych aneuryziem,  tumorov, malformácií a traumatických, iatrogénnych a spontánnych krvácaní

-   -  etanolová ablácia periférnych artériovenóznych malformácií (ETOH),

 

Ďalej CT koronarografické vyšetrenia a 4D CT angiografie, SKG – selektívne koronarografie a perkutánne koronárne intervencie (PKI).

Do zariadenia CINRE môžu byť preložení pacienti z nemocníc, ale aj z ambulantnej sféry. To znamená, že ak má pacient diagnostikovanú napríklad aneuryzmu cievy, môže ho aj obvodný lekár či neurológ poslať tohto vysoko odborného zariadenia.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 12.05.2018 | zobrazené: 1381 x |


Podobné články

• Ako sa uvoľnia opatrenia proti covid 19 (02.06.2020)
• Výnimky aj upustenie od preukazovania sa testami (30.04.2020)
• Nové pravidlá o karanténe po príchode zo zahraničia (20.04.2020)
• Zistenie ľudí, ktorí prišli do kontaktu s chorými (25.03.2020)
• Liečba podbeľom (20.03.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
/