Dnes je: piatok 19.07.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Víkend bude teplý, slnečný s teplotami okolo 30 stupňov Celzia.

V Petržalke môžu zachrániť viac životov

Petržalka má opäť jedno prvenstvo. Na jej území, v medicínskom zariadení Medissimo bolo včera slávnostné otvorené špičkové, vysoko špecializované  zdravotnícke zariadenie v oblasti  diagnostiky a komplexnej intervenčnej rádiologickej liečby.

 

Zariadenie už fungovalo a vykonávalo zdravotnícke úkony od 1.12.2017, ale až včera bolo dané oficiálne dané do plnej prevádzky. Na zhruba 25 lôžkach sú ošetrovaní pacienti na neurologickom a angiologickom oddelení a 6-7 lôžkach ARO.

 

Takéto zaradenie sa na území bývalého východného boku nenachádza. Jeho cieľom je prispieť k zníženiu úmrtnosti na náhle cievne príhody, ktorých je na Slovensku veľa. Pritom nejde o ochorenia iba vyššieho veku. Cievna mozgová príhoda je ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva dvoma spôsobmi – nedokrvením mozgu, alebo krvácaním do mozgu. V obidvoch prípadoch môžu byť príznaky veľmi podobné. Dôležitú úlohu v záchrane hrá čas poskytnutia špecializovanej lekárskej pomoci.

 

Mozog je zásobovaný štyrmi hlavnými mozgovými cievami, ktoré sú vetvami ciev odstupujúcich z aorty. Po vstupe do mozgu, sa tieto cievy ďalej vetvia. Príčinou nedokrvenia mozgu je zúženie alebo uzáver cievy, ktorá zásobuje mozog (alebo jeho jednotlivé časti).

Samostatnou kategóriou sú mozgové aneuryzmy ( výdutiny ciev) sa vyskytujú v každom veku a vedia pripraviť nečakané  ťažkosti prípadne náhle úmrtie. Nemusí tomu byť tak. V zariadení ako je CINRE, dokážu lekári aneuryzmu vyšetriť a zoperovať bez otvorenia lebky. Len prístupom cez cievu zo stehna pacienta.

 

 

V CINRE dokážu zoperovať aj cievu postihnutú upchatím v mozgu, krčných cievach či v dolných končatinách prístupom cez vnútro cievy. Pacient sa tak rýchlo dostáva do bežného života. V zariadení CINRE sú poskytované tieto služby:

 

-   -  endovaskulárna liečba krvácajúcich a nekrvácajúcich mozgových aneuryziem

-  - endovaskulárna liečba akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody (mechanická stent-trombektómia)

-   -  extra a intrakraniálny stenting zúžení mozgových tepien

- - endovaskulárna liečba akútnej, chronickej a kritickej končatinovej ischémie, krurálne intervencie, aterektómie, farmakomechanická trombektómia akútneho vaskulárneho trombu

-  - venózne intervencie, farmakomechanická trombektómia akútnej extenzívnej hlbokej žilovej trombózy, implantácie kaválnych filtrov

-   -  endovaskulárna liečba akútnej a masívnej pľúcnej embólie

-  - endovaskulárna liečba ochorení aorty (aneuryzmy, disekcie) a akútnych aortových syndrómov

-   - renovaskulárne a viscerálne intervencie

- - endovaskulárna embolizačná liečba viscerálnych aneuryziem,  tumorov, malformácií a traumatických, iatrogénnych a spontánnych krvácaní

-   -  etanolová ablácia periférnych artériovenóznych malformácií (ETOH),

 

Ďalej CT koronarografické vyšetrenia a 4D CT angiografie, SKG – selektívne koronarografie a perkutánne koronárne intervencie (PKI).

Do zariadenia CINRE môžu byť preložení pacienti z nemocníc, ale aj z ambulantnej sféry. To znamená, že ak má pacient diagnostikovanú napríklad aneuryzmu cievy, môže ho aj obvodný lekár či neurológ poslať tohto vysoko odborného zariadenia.


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 12.05.2018 | zobrazené: 918 x |


Podobné články

• Jedzte melón, potešíte svoje telo (16.07.2019)
• Nekosenie prinieslo aj zdravotné problémy (10.07.2019)
• Zdravé maliny na každý deň (09.06.2019)
• Infekciu helikobakterom treba liečiť (09.04.2019)
• Osýpky sú vážny strašiak (17.02.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Vadí vám,že nie je Petržalka pokosená?

Áno, väčšina trávnikov má byť pokosená
(146)

Nie, mne to neprekáža
(51)

Je mi to jedno, ja tu len bývam
(56)


spolu 253 hlasov
/