Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Sezóna kliešťov je tu
Dnes je: štvrtok 28.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Sezóna kliešťov je tu

Pobyt v prírode nám môže pokaziť uštipnutie hmyzom. Od malých mušiek, cez včely, osy až po kliešte.

Kým uštipnutie lietajúcich hmyzom si všimneme a pomerne rýchlo nás začne svrbieť či bolieť, kliešťa si veľa krát nevšimneme. Kliešť sa neprichytí na kožu hneď, preto je dôležité hneď po príchode domov skontrolovať telo, aj vlasatú časť hlavy.

Kliešť je  nositeľom viacerých mikroorganizmov, ktoré spôsobujú infekcie.  Asi 24 až 48 hodín po prichytení na našu pokožku, nastáva fáza rýchleho cicania krvi. Z toho vyplýva, že je dôležité kliešťa čo najskôr odstrániť.  

Dnes vieme, že je veľké množstvo kliešťov aj že prenášajú mnoho mikroorganizmov. Jedným najnebezpečnejších ochorení, ktoré kliešte prenášajú je kliešťová encefalitída. Ide o  zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán. Je spôsobená vírusom, ktorým sa kliešť infikuje pri cicaní krvi zvierat. Človek sa môže nakaziť od kliešťa, ale známe sú aj prípady nákazy z tepelne nespracovaného mlieka alebo nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Inkubačná doba je 1-2 týždne. Ochorenie sa začína typickými chrípkovými príznakmi. Trvajú niekoľko dní, potom ustúpia a pacient sa cíti zdravý. Veľmi často sa už ďalšie príznaky neobjavia a človek získa imunitu ako po inej prekonanej chorobe.

Ale choroba môže pokračovať aj ako veľmi vážna forma. Objavia sa príznaky: vracanie, silné bolesti hlavy, svetloplachosť, závraty a vysoká horúčka. Pri zápale mozgu, ktorý má viac foriem, sa môžu ohroziť životne dôležité funkcie – dýchanie, srdcový rytmus alebo nastane obrna hornej končatiny a ramenného pletenca. Komplikáciami sú hluchota, obrny hlavových nervov či následné poruchy koncentrácie, pamäti a záchvaty úzkosti. Jedinou prevenciou je očkovanie! Najideálnejšie v zimných mesiacoch pred sezónou. Uvažovať by o tom mali ľudia, ktorí pracujú v prírode (lesní pracovníci, pracovníci v poľnohospodárstve, geodeti a pod.) Ale aj ľudia, ktorí trávia dlhý čas v prírode, alebo majú chalupy  v endemických oblastiach. Očkuje sa v štandardnom režime, ale zrýchlene a preočkúva sa najskôr po 3 rokoch, potom po 5-tich.

Druhé najznámejšie ochorenie, ktoré prenášajú kliešte je Lymská borelióza.

Musím povedať, že ako praktický lekár pre dospelých sa s ním stretávam často. Veľa krát až po rokoch ľudia zistia, že majú boreliózu.  Zisťujeme ju najmä, keď majú ľudia časté bolesti alebo opuchy kĺbov.

Okrem kliešťov  ju prenášajú tiež muchničky a dokonca aj komáre. Pôvodcom je baktéria Borrelia. Prevencia proti nej neexistuje – okrem vyhýbania sa poštípaniu kliešťom. Prvé príznaky sú pozorovateľné niekoľko dní až týždňov po infekcii. Najtypickejším príznakom nákazy je červená škvrna s bielym stredom v mieste prisatia kliešťa. Výskyt škvrny môžu sprevádzať horúčka, únava, malátnosť alebo vracanie. Červená škvrna sa rozširuje a môže dosiahnuť aj niekoľko desiatok centimetrov. V tomto štádiu sa dá choroba pomerne ľahko odhaliť a je nutné okamžite nasadiť účinné antibiotiká.

Liečia sa aj tehotné, nie je to problém, mali sme aj také prípady.

Mnohí ľudia hneď po poštípaní kliešťoch chcú vedieť, či dostali borélie. Žiaľ, prvé dni je tzv.imunologické okno. Až po 12 dňoch sa tvoria protilátky. Nemá teda význam ich odoberať. Pacient by vlastne dostal falošný výsledok ak by sa krv odoberala hneď.

Liečba je klasická antibiotikami a hladina protilátok sa kontroluje. Boréliami sa môže človek infikovať opakovane.

 

 

Iveta Plšeková, praktická lekárska pre dospelých



Autor: Petrzalcan | 05.06.2022 | zobrazené: 1395 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre