Dnes je: nedeľa 05.02.2023 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň rakoviny

Ščítanie neprinieslo potešujúce správy pre Bratislavu

Samospráva hlavného mesta i starosta Petržalky nie sú spokojní s výsledkami  Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 z dielne Štatistického úradu SR. Výsledky  potvrdili to, o čom sa hovorí už dávno.

Na stránke mestskej časti i hlavného mesta si môžeme prečítať, že zvýšenú pozornosť si zaslúžili najmä údaje, od ktorých sa odvíja príjem hlavného mesta SR Bratislavy, a tým i financovanie jednotlivých mestských častí vrátane našej Petržalky. Práve údaje o počte obyvateľov sú hlavným merítkom pre finálny balík peňazí, ktorý každoročne získame alebo môžeme získať do nášho spoločného rozpočtu.

Pre vysvetlenie, súčasťou reforiem verejnej správy z roku 1998 bola i takzvaná fiškálna decentralizácia, ktorej právne normy nadobudli účinnosť od roku 2005. Podľa tohto systému financovania obcí a VÚC, v rámci preneseného výkonu pôsobnosti štátnej správy prislúchajú samosprávam i dotácie zo štátneho rozpočtu odvíjajúce sa od počtu obyvateľov.

Aktuálne dáta naznačujú, že v hlavnom meste má trvalý pobyt približne 475-tisíc obyvateľov, čo je oproti reálnym odhadom o takmer 20-tisíc menej.

„Ak štatistický úrad Bratislave neprizná tých 15 až 20 tisíc obyvateľov navyše, o ktorých sme presvedčení, že tu sú, bude to znamenať zhruba o 5 miliónov eur ročne pre mesto ako celok menej. Za desať rokov to teda bude o 50 miliónov eur menej, a to už naozaj nie je sranda,“ upozornil na utorkovej tlačovej besede starosta Petržalky Ján Hrčka.

Tento, podľa nás nesprávny výsledok sčítania v porovnaní s reálnym odhadom bratislavských samospráv navyše okrem bežných príjmov ohrozuje i získavanie európskych peňazí. Túto skutočnosť zdôraznil aj primátor Matúš Vallo.

Vo svojej kampani pred vyše 3 rokmi na tento stav poukazovala aj kandidátka na primátorku Iveta Plšeková. Podľa nej, je nesprávne, že za smerodajné sa berie dobrovoľné sčítanie sa a nie relevantné údaje z matriky a ministerstva vnútra. Podľa nej má byť financovanie hlavného mesta viaczložkové, ako je tomu vo Viedni či v Prahe. Lebo hlavné mesto plní ďaleko viac úloh ako bežné samosprávy.

 

zdroj: mestská časť

 Autor: Petrzalcan | 26.12.2021 | zobrazené: 747 x |


Podobné články

• Problémy s kolaudáciou? (02.02.2023)
• Nebezpečné terasy a schodiská (21.01.2023)
• Obedy zdražejú (15.01.2023)
• Miestny úrad bude pracovať v obmedzenom režime (21.12.2022)
• Nový hlavný architekt Bratislavy (17.12.2022)

Komentáre