Dnes je: streda 20.11.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je 20. novembra- Svetový deň detí

Samospráva podcenila situáciu s komármi

Súčasnú situáciu s premnoženými komármi v hlavnom meste a bratislavskom kraji ovplyvnilo viacero faktorov, predovšetkým neskoré použitie biologickej látky Bti.

 

Samospráva mala od apríla intenzívne mapovať liahniská komárov. Kvalitný monitoring a včasné použitie biologickej látky Bti ako jediné môžu v budúcnosti v boji proti komárom v Bratislave.

 

Rovnako ako hlavné mesto, tak aj BSK používa biologickú látku BTi, ktorá je účinná proti larvám komárov, zabráni ďalšej vlne ich liahnutia, ale vyžaduje si správnu aplikáciu.

Podľa odborníkov samospráva „zaspala“ a tak aplikácia ekologickej látky priľlo neskoro. Samospráva podcenila náročnosť procesu monitoringu liahnisk komárov, aj následnej kontroly aplikácie.

Predseda BSK Juraj Droba sa síce stretol so zástupcami starostov obcí, v ktorých je výskyt komárov nadmerný, no nepriniesol želaný výsledok.

Komáre sú súčasťou ekosystému a sú dôležitým „krmivom“ voľne žijúcich vtákov. Najmä v období kŕmenia mláďat. Ich význam v ekosystémoch je mnohoraký a častokrát ho ľudia nevedia úplne doceniť.

Riziko poškodenia zdravia v dôsledku uštipnutia komárom je podľa názoru epidemiológov minimálne. Komáre na území SR pôsobia na ľudí v prípade ich nadmerného výskytu predovšetkým obťažujúco, čím sú príčinou zhoršovania komfortu života, nie poškodzovania zdravia. Doposiaľ sa prenos závažnejšieho humánneho infekčného ochorenia prenášaného komármi na našom území nepotvrdil. Za posledných 12 rokov boli zaznamenané len sporadické prípady výskytu dirofilariózy (hlásené 3 prípady), inak toto ochorenie spôsobené parazitujúcimi vlásovcami postihuje predovšetkým zvieratá.

 

Ako sa môžu obyvatelia sami chrániť pred nepríjemným obťažovaním komármi:

-    - oblečenie s „uzlíkmi“, aby hmyz nemohol vkĺznuť pod oblečenie,

-    - natieranie nepokrytých častí tela repelentnými prípravkami,

 

-   -  používanie éterických látok vo vonných lampách, elektrických prístrojov s vyparovaním proti hmyzu a lapačov hmyzu,

-   - mechanická ochrana obydlí sieťami na okná a dvere - ich ochrannú funkciu zvyšuje ošetrenie rámov a sietí insekticídmi, určenými na tento účel,likvidácia plytkých stojatých vôd, v ktorých je možný výskyt vajíčok komárov,

-   - pravidelné kosenie trávnatých porastov v okolí obydlí,

- - vyprázdňovanie nádob na polievanie záhrad – ak to nie je možné, je vhodné na hladinu umiestniť plávajúce fólie, polystyrénové dosky, prípadne naliať malé množstvo jedlého oleja,

-   - likvidácia komunálneho odpadu z okolia obydlí – napríklad plechovky a plastové fľaše, kde sa v zachytenej dažďovej vode môžu liahnuť komáre,Autor: Petrzalcan | 19.06.2019 | zobrazené: 396 x |


Podobné články

• Vodič viezol cestujúcich pod vplyvom omamných látok. (19.11.2019)
• Tento víkend patrí oslavám 30.výročia Nežnej revolúcie. (16.11.2019)
• Ako vám pomôže mobil v nasledujúcich voľbách? (15.11.2019)
• Záchranca zo Sibíri (14.11.2019)
• V Rusovciach sa začali práce v parku pri kaštieli (08.11.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(43)

2
(22)

3
(35)

4
(46)

5
(50)


spolu 196 hlasov
/