Dnes je: štvrtok 20.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Rozbehnutý program kastrácií pouličných mačiek mesto nekonaním stoplo

Program kastrácií pouličných mačiek má za sebou už 3 roky úspešnej spolupráce mesta Bratislavy s občianskymi združeniami a veterinármi, ktorí sa problematike venujú. V meste Bratislave žije asi 6-8000 mačiek. Zdržiavajú sa v opustených areáloch priemyselných stavieb, v záhradkárskych kolóniách, ale aj na sídliskách, kde ich prikrmujú obyvatelia.

 

Niekoľko rokov po sebe zvíťazil projekt financovania starostlivosti o pouličné mačky aj v  Občianskom rozpočte mesta. Vyhral aj na rok 2019. „Občiansky rozpočet je možno trocha komplikovaný, ale mali sme jasne nastavené postupy a tak v období okolo júna už bolo vždy jasné kto bude projekty z občianskeho rozpočtu realizovať, projekty boli schválené v zastupiteľstve mesta a následne boli podpísané zmluvy a všetko bežalo,“ hovorí na margo občianskeho rozpočtu mesta bývalá viceprimátorka Iveta Plšeková, ktorá zastrešovala Občiansky rozpočet Bratislavy.

 

 

Víťazi občianskeho rozpočtu na rok 2019- projekt starostlivosti o pouličné mačky doteraz nemá podpísanú zmluvu, ani nebol prerokovaný v mestskom zastupiteľstve, čo si vyžaduje zákon, nakoľko ide o sumu vyššiu ako 3300€. Mesto na svojej stránke na rok 2019 zverejnilo víťazné projekty občianskeho rozpočtu 2019 a bratislavské mačky dostali opäť najvyšší počet hlasov (Riešenie problému ferálnych mačiek s počtom 689 hlasov získalo 25 154 eur).

 

 

Ktosi na magistráte to jednoducho opomenul a nezaoberal sa tým. resp.projekt občianskeho rozpočtu „nedozoruje“ žiaden z viceprimátorov ako tomu bolo v minulosti.

No občianske združenia, ktoré sa o pouličné mačky starajú, už vykastrovali v tomto roku ďalšie stovky mačiek. Nakoľko pravidlá boli totožné a kastrácie sa musia vykonávať v čase pred „rujou“ mačiek, aby sa zabránilo ďalšiemu množeniu. Občianske združenia v dobrej viere ako víťazi projektu občianskeho rozpočtu nečakali, že sa na nich mesto takpovediac „vykašle“ a nechá ich v štichu.

 

Preto začali aktivistky z občianskych združení zbierku, ktorá by pokryla ich výdavky, ktoré na tento rok za kastrácie vynaložili a ktoré verili, že mesto uhradí. Od 20.7.2016 až do dnešného ošetrili a vykastrovali občianske združenia cca 2000 mačiek, z tohto obrovského počtu sú väčšinou mačky odchytené počas kastračných akcií no takisto veľký počet mačiatok, staré umierajúce mačky, ranené zvieratá ( postrelené/zrazené). „Za touto neskutočnou prácou stoja najmä veterinári a členovia kastračného tímu, no takisto desiatky skvelých dobrovoľníkov, ktorým nie sú ľahostajné mačacie životy v uliciach Bratislavy,“ vravia dievčatá z oz.

 

Sú sklamané a nešťastné. Ich práca je teraz opäť na začiatku. „S voľbami prišli aj určité zmeny, vystriedali sa úradníci na magistráte a SAOZu (občianske združenie, ktoré zastrešuje naše aktivity) bolo dva týždne dozadu po dlhých 7 mesiacoch čakania oznámené, že pominulé roky boli zmluvy podpísané v rozpore s pravidlami Občianskeho rozpočtu a finančné prostriedky teda nie je ich možné čerpať formou dotácie.  Aj napriek tomu, že mesto hľadá riešenie ako financie uvoľniť, my žiaľ čakať nemôžeme, nakoľko to môže trvať opäť niekoľko mesiacov.“ Napísali na sociálnej sieti aktivistky.

 

 

Preto majú k dnešnému dňu dlžobu na veterine vo výške 14.167,95 eur za 369 zvierat odchytených z bratislavských ulíc. My len pripomíname, že občianske združenia vykonávajú túto činnosť za mesto, ktoré je zo zákona povinné sa o túlavé a pouličné zvieratá starať.Autor: Petrzalcan | 26.07.2019 | zobrazené: 722 x |


Podobné články

• Verejnosť môže pripomienkovať ďalší strategický materiál (17.02.2020)
• Petržalka sa vraj blíži k Fekišovciam (12.02.2020)
• Poslanci Teamu Vallo odmietli hlasovať o lokalitách na výstavbu nájomných bytov v Petržalke (06.02.2020)
• Mesto vytvorilo pozíciu stavebného ombudsmana (01.02.2020)
• Kaštieľ a sýpka v Čunove sa začnú rekonštruovať (21.01.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(34)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(28)


spolu 101 hlasov
/