Dnes je: piatok 21.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň materinského jazyka

Rímske hry sa začnú budúcu sobotu

Druhý septembrový víkend sa otvorí 21. ročník Rímskych hier – Limes day 2018 v Rusovciach, ktorý sa bude konať v sobotu 8. septembra od 10:00 h do 19:00 h. Zmenou oproti minulým ročníkom je miesto konania časti programu, ktorý je venovaný spomienke na mladého vojaka II. pomocnej légie s menom Avitus, ktorého bude stelesňovať Juraj „Šoko“ Tabaček.

Program, ktorý otvorí už 21. rok bránu do starovekého Ríma, je opäť plný príjemnej atmosféry, zábavy, relaxu, nových poznatkov.

Začiatok programu bude tradične v Múzeu Antická Gerulata Rusovce od 10.00 – 13.45 hod. Zmena nastala v poobedňajšom programe. Ten sa presúva do priestorov   Základnej školy s materskou školou (Vývojová 228 Bratislava – Rusovce). Program začne o 14.00 a skončí asi o 19.00 hod.

Ako uviedla B. Husová  z Múzea Mesta Bratislavy: „K zmene priestoru konania Rímskych hier – Limes Day 2018 sme pristúpili pre začiatok rekonštrukčných prác v parku kaštieľa v Rusovciach, kde sme sa tri týždne pred podujatím dozvedeli, že park bol rozkopaný a v okolí sú tiež vyhĺbené časti. Preto sme flexibilne zmenili miesto konania poobedňajšieho programu hier a chránime tak bezpečnosť návštevníkov podujatia, ktorých bolo minulý rok až 4500.“  

Doobedňajšia časť programu bude ladená modernejšie a rodinné tímy môžu zase súťažiť v rôznych disciplínach. Nebude chýbať preklad  obľúbených citátov, odievanie do rímskych odevov, točenie na hrnčiarskom kruhu, rozoznávanie byliniek, ktoré poznali už Rimania... Pre malých návštevníkov je zase možnosť zahrať sa v Rímskej škôlke.  V doobedňajšom programe vystúpi v Gerulate aj Divadlo ZkuFraVon. Jeho protagonisti originálnym spôsobom, cez prizmu súčasnosti, priblížia návštevníkom starovekú rímsku civilizáciu.

Oživením programu bude aj príchod  malých Rimanov – 50 detí zo súkromnej Základnej umeleckej školy  Rusovciach na Balkánskej ulici

Veríme, že si nikto nenechá ujsť slávnostný sprievod cisára, Rimanov, Rimaniek a ich detí,  legionárov je naplánovaný cez Rusovce do parku kaštieľa o 14.00. Bude to zážitok, kedy opäť prídu Rimania a usadia sa na chvíľu v Rusovciach.

Od 14:00 bude v areáli školy bohatý program, ktorý sa bude každú hodinu obmieňať.

Pripravené sú remeselné stánky aj stánky s občerstvením. „Chlieb a hry“ čakajú na všetkých, ktorí zavítajú na celodenný  program. Doobeda do Gerulaty a poobede do parku kaštieľa v Rusovciach pozýva AVITUS, Juraj „Šoko“ Tabaček.

Avitus, ktorý je tohtoročným symbolom 21. ročníka Rímskych hier v Rusovciach, bol mladý vojak II. pomocnej légie, ktorý vstúpil ako šestnásťročný do armády. Jeho meno je vytesané na kameni, zbierkovom predmete vystavenom v Múzeu Antickej Gerulaty v Rusovciach. Veríme, že ho tam objavíte a presvedčíte sa, že v Gerulate veľmi dávno žil tento rímsky bojovník Avitus.

Limes Day je podujatie, ktoré má upozorniť na rímske pamiatky na hranici pozdĺž DunajaLimes Romanus, ktorú tvorila reťaz rímskych táborov spojených cestami. Tie nás skoro pred 2000 rokmi zjednotili v rámci jednej Rímskej ríše. Jeho zámerom je propagovať najmä doposiaľ málo navštevované rímske pamiatky na Limes Romanus, ako aj dosiahnuť ich zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Cez netradičné podujatia zapojiť do spoznávania čo najväčšie množstvo ľudí všetkých vekových kategórií.

Najväčším lákadlom bude aj tento rok ARCHEOBUS. Voľné vstupenky si verejnosť môže vyzdvihnúť od 20. 8. do 7. 9. 2018, pondelok – nedeľa 9:00 – 19:00 v Turistickom informačnom centre, Klobučnícka 2, Bratislava.

„Antická Gerulata v Rusovciach je jedným úžasných pokladov nášho mesta. Verím, že po všetkom, čo sme vykonali a na  základe nominačného projektu z februára 2018 by mohla Gerulata získať status svetového dedičstva UNESCO spolu s krajinami Nemecka a Rakúska, o čom sa rozhodne v lete 2019,“  povedala Iveta Plšeková, viceprimátorka pre kultúru, vzdelávanie a šport.

K tejto téma bola začiatkom júla otvoriť spolu s odbornými pracovníkmi MUOPu a ďalších inštitúcií v Ríme výstavu venovanú rímskym pamiatkam na Slovensku. Výstava bola otvorená na prestížnom mieste, v Mercato Trajani na Forum Imperiali v Ríme.

 text a foto: Múzeum mesta BratislavyNotice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 03.09.2018 | zobrazené: 577 x |


Podobné články

• Hľadá sa šéf (15.01.2020)
• Bosoráctva a iné zvyky na Luciu (12.12.2019)
• Každá sviečka adventného venca má svoj význam a meno (01.12.2019)
• Zomrel Karel Gott, čestný občan Bratislavy (02.10.2019)
• Biela noc potrvá celý víkend (27.09.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(36)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(28)


spolu 103 hlasov
/