Dnes je: piatok 26.02.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnešná pranostika: Februárové slnko je falošné.

Revitalizácia Ovsištského námestia

Koncom roka prebehla prvá etapa revitalizácie Ovsištského námestia pozostávajúca z výmeny a rekonštrukcie chodníka, ktorý nespĺňal svoj účel. Pôvodný chodník vybudovaní z tzv. imitácie dreva bol dlhšiu dobu v havarijnom stave a nepôsobil vábne. Ďalšie práce sú plánované začiatkom roka 2021 a ich cieľom bude skrášliť priestor do podoby, akú si zaslúži.

Pomerne mladé námestie je lákadlom nie len pre mladé rodiny s deťmi, ale aj pre ostatné vekové kategórie, nakoľko jeho umiestnenie medzi bytovými domami umožňuje jeho ľahkú dostupnosť.

Ovsištské námestie graficky znázorňuje slnko, pričom stred námestia tvorí kruh, z ktorého vychádzajú lúče. Rôzne rozmery a sfarbenie dlažobných prvkov tvoria atraktívny povrch. Nachádzajú sa na ňom lavičky, malé smetné nádoby na komunálny odpad, voľný priestor na loptové hry, prípadne piknik a záhon s kvitnúcimi a vždy zelenými kríkmi. Dominantou sú dekoratívne kvitnúce paulovnie plsnaté známe voňavými purpurovo fialovými kvetmi.

Pôvodne mal revitalizačné práce na námestí v kompetencii zhotoviteľ. Na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a mestskou časťou bola záruka na Ovsištské námestie 60 mesiacov odo dňa protokolárneho odovzdania a prevzatia celého diela objednávateľom, t.j. mestskou časťou. Počas záručného obdobia bol primárne opravovaný už spomínaný chodník z imitácie dreva. Najčastejším dôsledkom poškodenia bola zlá priľnavosť dosiek ku konštrukcii, ktorá ich vyvyšovala nad úrovňou terénu. Havarijný stav podčiarkujú vypuklé a silné korene stromov, presnejšie topoľov, ktoré sa po jednom nachádzajú z každej strany chodníka. Po skončení záručnej lehoty prešla v roku 2018 správa námestia pod Miestny podnik verejnoprospešných služieb MČ Bratislava-Petržalka. Čoraz pravidelnejšia oprava sa aj v tomto prípade ukázala ako neefektívna. Obyvatelia Ovsišťa, ktorí zasielajú ohľadom námestia podnety a rovnako aj mestská časť sa zhodli, že stav bol nevyhovujúci a treba ho riešiť.

Zamestnanci oddelenia životného prostredia a referátu správy verejných priestranstiev sa dohodli s architektkou a autorkou originálneho návrhu revitalizácie Ovsištského námestia p. Tamarou Reháčkovou na zmene uvedeného chodníka tak, aby už ďalej nepredstavoval prípadné ohrozenie pre chodcov. Podľa dohody a nového návrhu architektky prišlo k zúženiu chodníka a výmene imitácie dreva za terasové platne, ktoré tvoria aj centrálny chodník cez celé námestie. Vďaka tomu, že sa použil rovnaký materiál aký už na námestí je a neprišlo k žiadnemu estetickému znehodnoteniu. Zvyšnú časť plánovaného revitalizovaného chodníka bude tvoriť trávnatý porast. Pri rekonštrukcii chodníka neprišlo k poškodeniu koreňového systému topoľov a stavebné práce boli vykonané v zmysle ochrany drevín pri stavebnej činnosti.

„Sme radi, že sa nám darí skvalitňovať využívaný verejný priestor aj na základe podnetov od obyvateľov. Veríme, že nový chodník vydrží dlhé roky a bude aj vďaka svojej konštrukcii bezpečný pre chodcov“, uvádza vedúca oddelenia životného prostredia Daniela Vašková Kasáková.

 

Zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 05.01.2021 | zobrazené: 240 x |


Podobné články

• Dotácie na opravy terás (22.02.2021)
• Zmena na poste námestníka primátora mesta (20.02.2021)
• Kde sa bude dať ešte otestovať (26.01.2021)
• Budúcnosť Námestia republiky (31.12.2020)
• Bratislava má schválený rozpočet a nového čestného občana mesta (27.12.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(66)

skôr áno ako nie
(30)

skôr bude horší
(27)

bude rovnaký ako rok predošlý
(30)


spolu 153 hlasov
/