Dnes je: streda 26.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Svätý Pavol jasný, prináša rok šťastný.

Psíkov ohrozuje „Kotercový kašeľ“

Kotercový kašeľ psov je jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb u psov. V minulosti sa predpokladalo, že ho spôsobuje jeden patogén, dnes už vieme, že ide o komplex ochorení. Najvýznamnejším z nich je baktéria Bordetella bronchiseptica, ale aj vírusy napr. vírus parainfluenzy, vírus psinky, psí adenovírus, psí herpesvírus a reovírus, ale aj iné mikroorganizmy.

 

Ochorenie môže postihnúť každého psíka s najvyšším výskytom na jeseň, vo vlhkom počasí. Teplá zima však prináša toto ochorenie aj teraz, v januári. Priebeh je individuálny, môže ísť o ľahkú infekciu, z ktorej sa psík po týždňoch dostane sám alebo pri komplikáciach až o život ohrozujúci stav.

 

Ochorenie sa najskôr prejaví ako pokašliavanie, ktoré sa môže stupňovať a dostavia sa záchvaty kašľa v dôsledku zápalu priedušnice a priedušiek. Môže sa objaviť výtok z nosa a očí, zvracanie, pri neliečení až zápal pľúc. Choroba vždy znižuje kvalitu života psa, lebo sa dlho zotavuje, pri športových psoch vyraďuje psa na dlhý čas z tréningu a súťaží, psom ja znemožnená účasť na výstavách. Obzvlášť závažné môže byť ochorenie u šteniat, gravidných sučiek, u starších psíkov alebo psíkov s chronickou chorobou (ochorenia srdca) a už slabším zdravím.

 

Ochorenie je vysokonákazlivé, lebo bacily sa vylučujú sekrétmi, kontaktom sa môže psík jednoducho nakaziť. Patogény zostávajú aj v prostredí, preto dochádza k nakazeniu aj na miestach pohybu postihnutého psa – priestory na venčenie, spoločná miska na pitie, spoločná hračka.... Môže sa objaviť u každého psa, vyšší výskyt je v miestach s vyššou koncentráciou psov ako sú útulky, výbehy pre psov, chovateľské stanice, ale aj výstavy a preteky.

 

Jedinou prevenciou je platné očkovanie, ktoré je nutné opakovať každý rok. Ide o jednoduchú aplikáciu vo forme nosných kvapiek, odpadá aplikácia ihlou. Očkovať sa nedá, ak už choroba vypukla, vtedy je potrebná účinná liečba, ktorá môže trvať dlhší čas. Náklady na prevenciu sú podstatne nižšie ako náklady na terapiu.Autor: Petrzalcan | 16.01.2020 | zobrazené: 1098 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(17)

O 50% lepší
(23)


spolu 74 hlasov
/