Dnes je: nedeľa 19.01.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnešné ráno v Petržalke sneženie, pozor na klzké chodníky a schodiská.

Prokuratúra nesúhlasím v Petržalskou samosprávou

Okresná prokuratúra Bratislava 5 protestuje proti všeobecne záväzným nariadeniam (VZN), ktoré prijala petržalská samospráva v júni tohto roka, ako „riešenie problému“ s nedostatkom miest v materských školách.

Prvé VZN o určení výšky poplatku navrhuje prokuratúra zmeniť tak, aby bolo v súlade so zákonom, a druhé prijaté VZN o poskytnutí zľavy navrhuje prokurátor úplne zrušiť. Informovala o tom predsedníčka rady školy pri MŠ Iľjušinova, Bratislava – Petržalka Zuzana Mravcová.

 

Od 1.novembra 2019 musia rodičia detí, ktoré nemajú v Petržalke trvalý pobyt, zaplatiť 100€ mesačne za škôlku. Odsúhlasila to väčšina poslancov, ktorí súhlasia so starostovou víziou rozdelenia detí podľa bydliska ( poslanci klubu Team Vallo a Robíme pre Petržalku, kde sú členovia zo SaS, Nova, Zmena zdola, KDH, Zmena zdola,  Sme rodina B.Kollár a niektorí nezávislí). Proti boli poslanci k klubu Mladej Petržalky a nezávislí.

100€ majú zaplatiť aj rodičia s trvalým bydliskom v Petržalke, ktorí majú trvalé bydlisko v Petržalke menej ako jeden rok. Petržalčania s viac ako ročným trvalým pobytov zaplatia 30 eur mesačne, lebo majú nárok na odpustenie 70€ mesačne.

Podľa ďalšieho VZN, od 1. novembra môže byť rodičom dieťaťa, ktorí nemajú trvalý pobyt v Petržalke, odpustených 70%  zo 100e/mesačne,  z viacerých dôvodov. Napríklad, ak vykonali prihlásenie trvalého pobytu. Presne v tomto duchu sa vyjadroval aj starosta. Faktom je, že rodičom, ktorí o to požiadali, žiadosť neschválil.

V čom teda prokuratúra nesúhlasí s Petržalským starostom a väčšinou poslancov?

Z protestu prokurátora vyplýva, že požiadavka trvalého pobytu minimálne jeden rok pred nástupom do materskej školy je diskriminačná a v rozpore so zákonom. Podľa pani Mravcovej, je VZN retroaktívne. Príklad, : deti prijaté pred účinnosťou VZN by sa tieto poplatky nemali týkať.

 

Aj druhé VZN „o poskytnutí zľavy“  navrhuje prokurátor úplne zrušiť s odôvodnením, že Petržalka si VZN o zľave z príspevkov uzurpovala právomoc, ktorá jej zo zákona nevyplýva. Toto VZN neobsahuje žiadne kritériá o poskytnutí zľavy, pričom na zľavu nie je právny nárok, čo umožňuje svojvôľu a nepredvídateľný postup starostu v rozhodovaní o takýchto žiadostiach.

 

Na protiprávnosť VZN už pri schvaľovaní upozorňovali niektorí poslanci. Juraj Kríž či Iveta Plšeková, ktorí starostu a jeho postup kritizovali od začiatku a upozorňovali, že sa nerieši podstata problému ( nedostatok miest v škôlkach), ale následok. Najnevhodnejšou formou, rozdeľovaním ľudí podľa bydliska. Pritom mnoho petržalských detí chodí z rôznych dôvodov do iných mestských častí. Lebo prístup k vzdelaniu nemá byť podmienený trvalým bydliskom. Myslia si stále kritici VZN.

 Autor: Petrzalcan | 26.11.2019 | zobrazené: 462 x |


Podobné články

• Zvláštna súťaž a čo je za tým? (18.01.2020)
• Pozrite si, kde chce mesto stavať byty v Petržalke (11.01.2020)
• Podpora verejnoprospešných aktivít v Petržalke (09.01.2020)
• Začína odvoz vianočných stromčekov (07.01.2020)
• Do konca januára treba podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti (04.01.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Súhlasíte so zvýšením dane z nehnuteľnosti v Bratislave?

áno, je to potrebné, daň bola nízka
(40)

nie, ide o dramatický krok vedenia mesta
(64)

neviem, nezaujímam sa o to
(22)


spolu 126 hlasov
/