Dnes je: pondelok 06.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Začiatkom apríla opiľuj suché konáre, budú dobré lekváre.

Prokuratúra nesúhlasím v Petržalskou samosprávou

Okresná prokuratúra Bratislava 5 protestuje proti všeobecne záväzným nariadeniam (VZN), ktoré prijala petržalská samospráva v júni tohto roka, ako „riešenie problému“ s nedostatkom miest v materských školách.

Prvé VZN o určení výšky poplatku navrhuje prokuratúra zmeniť tak, aby bolo v súlade so zákonom, a druhé prijaté VZN o poskytnutí zľavy navrhuje prokurátor úplne zrušiť. Informovala o tom predsedníčka rady školy pri MŠ Iľjušinova, Bratislava – Petržalka Zuzana Mravcová.

 

Od 1.novembra 2019 musia rodičia detí, ktoré nemajú v Petržalke trvalý pobyt, zaplatiť 100€ mesačne za škôlku. Odsúhlasila to väčšina poslancov, ktorí súhlasia so starostovou víziou rozdelenia detí podľa bydliska ( poslanci klubu Team Vallo a Robíme pre Petržalku, kde sú členovia zo SaS, Nova, Zmena zdola, KDH, Zmena zdola,  Sme rodina B.Kollár a niektorí nezávislí). Proti boli poslanci k klubu Mladej Petržalky a nezávislí.

100€ majú zaplatiť aj rodičia s trvalým bydliskom v Petržalke, ktorí majú trvalé bydlisko v Petržalke menej ako jeden rok. Petržalčania s viac ako ročným trvalým pobytov zaplatia 30 eur mesačne, lebo majú nárok na odpustenie 70€ mesačne.

Podľa ďalšieho VZN, od 1. novembra môže byť rodičom dieťaťa, ktorí nemajú trvalý pobyt v Petržalke, odpustených 70%  zo 100e/mesačne,  z viacerých dôvodov. Napríklad, ak vykonali prihlásenie trvalého pobytu. Presne v tomto duchu sa vyjadroval aj starosta. Faktom je, že rodičom, ktorí o to požiadali, žiadosť neschválil.

V čom teda prokuratúra nesúhlasí s Petržalským starostom a väčšinou poslancov?

Z protestu prokurátora vyplýva, že požiadavka trvalého pobytu minimálne jeden rok pred nástupom do materskej školy je diskriminačná a v rozpore so zákonom. Podľa pani Mravcovej, je VZN retroaktívne. Príklad, : deti prijaté pred účinnosťou VZN by sa tieto poplatky nemali týkať.

 

Aj druhé VZN „o poskytnutí zľavy“  navrhuje prokurátor úplne zrušiť s odôvodnením, že Petržalka si VZN o zľave z príspevkov uzurpovala právomoc, ktorá jej zo zákona nevyplýva. Toto VZN neobsahuje žiadne kritériá o poskytnutí zľavy, pričom na zľavu nie je právny nárok, čo umožňuje svojvôľu a nepredvídateľný postup starostu v rozhodovaní o takýchto žiadostiach.

 

Na protiprávnosť VZN už pri schvaľovaní upozorňovali niektorí poslanci. Juraj Kríž či Iveta Plšeková, ktorí starostu a jeho postup kritizovali od začiatku a upozorňovali, že sa nerieši podstata problému ( nedostatok miest v škôlkach), ale následok. Najnevhodnejšou formou, rozdeľovaním ľudí podľa bydliska. Pritom mnoho petržalských detí chodí z rôznych dôvodov do iných mestských častí. Lebo prístup k vzdelaniu nemá byť podmienený trvalým bydliskom. Myslia si stále kritici VZN.

 Autor: Petrzalcan | 26.11.2019 | zobrazené: 576 x |


Podobné články

• Obedy pre ľudí bez domova (05.04.2020)
• Pomoc seniorom (19.03.2020)
• Pomáhajme si (14.03.2020)
• Opatrenia v súvislosti s koronavírusom (29.02.2020)
• Úkolovanie mestských policajtov? (25.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(22)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(10)

Nie, nedodržiavam
(14)


spolu 46 hlasov
/