Dnes je: štvrtok 02.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň detskej knihy

Problém Kráľova hora prehodili na iné mestské časti.

Všetko rozpútala petícia, ktorá sa snažila zachovať Kráľovu horu ako zelenú lúku. Petíciu podpísalo nemálo ľudí, niektorí aj v domnení, že ide o Kráľovu hoľu. Ale to len na okraj.

 

Primátor vzal petíciu veľmi vážne a sľúbil riešenie, aby lúka ostala lúkou. Mali sa na nej stavať nízkopodlažné budovy. Možno na ňu chodí 100, 200 alebo o čosi viac ľudí. Faktom však je, že to, čo sa spustilo následne by nevymyslel ani investor lepšie.

 

Developerovi, majiteľovi pozemkov sa ponúkli lukratívne pozemky v Petržalke a Ružinove, o ktorých by inak mohol developer len snívať. Musel by totiž prejsť verejnou súťažou a v dražbe ponúknuť najviac. Čo by nebolo isté.

 

Výmena ale istá bola. Spustila sa kritika zo strany poslancov mesta, ale primátor bol neoblomný. Sľúbil petícii, že spor vyrieši. To, že ako, je druhá strana mince.

 

Ďalším faktom je, že nikto z mesta nenavrhol zmeny územného plánu, aby pozemky na Kráľovej hore boli určené len ako zeleň, alebo na rekreáciu a šport. Aj to vzbudzuje dojem, že úmysly mesta išli ruka v ruke s developerom. Dokonca aj niektorí ľudia z petície za Kráľovu horu pripúšťajú, že mali „blchy v kožuchu“, teda ľudí, ktorí tam boli nie s čistými úmyslami.

 

Petičníci si zároveň uvedomujú, že mesto problém prehodilo do iných mestských častí.

 

V Petržalke hneď po prvých informáciách o zámene sa ozval Petržalský orkášľovací spolok, ktorý požiadal primátora, aby zámene zabránil. Neskôr aj predseda najsilnejšieho klubu poslancov Ivo Nesrovnal ( SDKÚ-DS, Most- Híd) upozornil na nevýhodnosť zámeny pre mesto. No primátor neprišiel s ničím novým.

 

Pozemky na Kráľovej hore má v súčasnosti mesto v prenájme od ich vlastníka, spoločnosti Kráľova hora s.r.o., ktorá je blízka spoločnosti J&T Real Estate. Spoločnosť si zas od mesta prenajala pozemky v Petržalke a v Ružinove. Nájom je uzavretý na 30 rokov.

 

Pozemky mesto na začiatku so spoločnosťou nezamenilo, lebo by muselo platiť daň z predaja majetku. Od januára je však zmena zákona a samospráva daň zaplatiť nemusí.

 

Ešte pred zámenou však spoločnosť Kráľova hora s.r.o. plánovala pozemky na lúke predať spoločnosti Štúdio Koliba. Odôvodňovala to mestu tým, že na obstaranie pozemkov na Kráľovej hore boli použité prostriedky z bankového úveru s pevne stanoveným termínom splatnosti.

 

Keďže sa hlavné mesto a spoločnosť do dnešného dňa nedohodli na vzájomnom prevode pozemkov, spoločnosť Kráľova hora sa obávala, že v budúcnosti nebude schopná uhrádzať záväzky z uzatvoreného úveru. Preto na magistráte žiadala o zmenu v zmluve o nájme pozemkov. Na Štúdio Koliba by tak prešli práva a povinnosti, ktoré vyplývali zo zmluvy o nájme spoločnosti Kráľova hora s.r.o. ( Uvádza denník Sme).

 

Materiál k predaju pozemkov Štúdiu Koliba mali prerokovať v apríli na zasadnutí mestskej rady, napokon ho však stiahli.

 

Otázok je však veľa a sú stále otvorené. Prečo sa problém má prenášať do Petržalky a Ružinova? Lepšie by si to developer ani nemohol želať. Nie je to obchádzanie verejných súťaží? Toto by sa urobilo aj pre človeka, ktorému zoberú pre výstavbu vo verejnom záujme pozemok? Zamenili by ho za iný,lukratívny,  mestský? Asi nie. Uvidíme, čo prinesie májové mimoriadne mestské zastupiteľstvo.

 

foto: plánovaná výstavba na Kráľovej hore

 

 

 Autor: Petrzalcan | 02.05.2013 | zobrazené: 1430 x |


Podobné články

• Pomoc seniorom (19.03.2020)
• Pomáhajme si (14.03.2020)
• Opatrenia v súvislosti s koronavírusom (29.02.2020)
• Úkolovanie mestských policajtov? (25.02.2020)
• Terasy a schodiská sú problém (20.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(7)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(5)

Nie, nedodržiavam
(5)


spolu 17 hlasov
/